Fizyka - ruch po okręgu

0

Zadanie 1
W rowerze stosunek przekładni do promienia koła zębatego przy kole wynosi R1 : R2 = n, podobnie jak stosunek promienia tylnego koła do promienia przekładni R3 : R1 = n. Jaki jest stosunek prędkości kątowej tylnego koła w3 do prędkości kątowej przekładni w1?
a) 1
b) n
c) n^2
d) pi

Zadanie 2
Chłopiec oparł deskę o długości l jednym końcem o lekki cylinder, cylinder drugi koniec deski wziął w rękę. Jaką drogę musi przejść chłopiec popychając deskę, aby drugi koniec deski znalazł się nad środkiem cylindra, jeżeli nie ślizga się ona po cylindrze ani cylinder po ziemi?

Już standardowo: jeżeli można to z wyjaśnieniami co, gdzie, jak i dlaczego.

0

zad1) moje myślenie (być może błędne):
mamy wzorek
v=wr
jeżeli zwiększymy promień przekładni x razy (omega (w1) zostaje ta sama, zwiękasza się pr. liniowa), a promień koła się nie zmieni, to omega(w3) koła zwiększy się x razy. Stąd mając wzorek
w1
r1=w3*r3 // gdzie w1 i r2 są const
wywnioskowałem, że r3/r1 = w3/w1 = n

nie wiem czy dobrze [???]

// edit: chyba, źle. Sam nie wiem, co chwile coś innego my przychodzi do głowy :/

0

zad2)

s=2l bo:
hmm.. nie wiem jak to tutaj wytlumaczyc bo sam to dosc mgliscie rozumie a nie mam jak to za bardzo ryswoac, przy chwili czasu zapodam jakiegos obrazka..
a ze droga jaka przebywa chlopiec do 2 razy dlugosc deski to na pewno tak jest..
w kazdym razie jest tam cos z tym ze szczyt cylindra ma predkosc 2v (gdzie v to predkosc cylindra) bo sie mu dodaje predkosc katowa i v...

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1