Matematyka: Rozkład prawdopodobieństwa

0

Yo. Jakoś nie przywiązywałem większej uwagi do tego, co w temacie i teraz troszkę żałuję, ale liczę na Waszą pomoc :)

Otóż sytuacja wygląda tak. Piszę sobie program pewien. Jest zbiór liczb od 1 do 49 :D.

Mam obliczoną częstość losowania danej liczby w x losowaniach podaną w procentach(ewentualnie jako ułamek).

I teraz chodzi mi o to, jak obliczyć najbardziej prawdopodobne wystąpienie 6 liczb, mając tą częstość.

Ja wiem, że takich programów jest pełno, ale nie ma to jak coś swojego :)

0

Yyyy a nie wystarczy wziac 6 pierwszych liczb z najwieksza czestoscia wystapienia? ;)

0

witam
W zasadzie największe prawdopodobieństwo jest wylosowania tych liczba ,które pojawiły się najrzadziejw tych X losowaniach.

Jesli chcesz to obliczyć matematycznie ,<ort>mosisz </ort>obliczyć rozklad (dystrybuante) dla kazdej liczby w x+1 losowaniach.Jesli np. w x losowaniach liczba 7 wypadała 3 razy to <ort>mosisz </ort>obliczyc prawdopodobienstwo ze w x+1 wypadnie 4 razy(w sumie niepotzrebny do tego jest cały rozklad ale prawdopodobienstwo jednej sytuacji).pozniej <ort>mosisz </ort>obliczyc która szóstka(iloczyn 6 z 49 prawdopodobienstwa ) jest najbardziej prawdopodobna(tutaj chyba będzie najwiecej liczenia bo kombinacji jest tyle co w totolotku).

Jakkolwiek w wyniku powinny ci wyjsc te liczby ,ktore wypadaly najrzadziej w x losowaniach.

Zobacz jeszcze w ksiazce, bo wydaje mi się ze do małoprawdopodobnych zdazen jak własnie wygrana w totolotku był juz jakiś specjalny rozklad wyprowadzony.

pzdr

0
PawelW napisał(a)

(tutaj chyba będzie najwiecej liczenia bo kombinacji jest tyle co w totolotku).

a nie wpadłes na pomysł że to jest Duży Lotek ? :P losowanie 6 z 49 liczb - dla mnie to było jakoś oczywiste, o jaki program tu chodzi :P

0

JA nie wiem ,ktory lotek jest ktory. Generalnie chodzi o ilosc 6 elementowych kombinacji z 49 elementow.

0
PawelW napisał(a)

witam
W zasadzie największe prawdopodobieństwo jest wylosowania tych liczba ,które pojawiły się najrzadziejw tych X losowaniach

Na pewno policzyłeś to dobrze? :D

To sprawdź rachunki. To, ile razy wypadała dana liczba wcześniej nie ma wpływu na prawdopodobieństwo. To jest tzw. zasada braku pamięci. Jeśli wyrzuciłem monetą 10 razy pod rząd orła, to prawdopodobieństwo wyrzucenia orła w 11. rzucie jest nadal 1/2.

0
Krolik napisał(a)

To, ile razy wypadała dana liczba wcześniej nie ma wpływu na prawdopodobieństwo. To jest tzw. zasada braku pamięci. Jeśli wyrzuciłem monetą 10 razy pod rząd orła, to prawdopodobieństwo wyrzucenia orła w 11. rzucie jest nadal 1/2.

Czyli prawdopodobieństwo w moim przypadku niewiele mi da?

0

Mam wrażenie że wylosowanie każdej z 49 liczb jest równie prawdopodobne i każda kombinacja również. Gdyby było inaczej to gra byłaby niesprawiedliwa (w sensie matematycznym :)), a jeżeli istnieją jakieś statystyki które pokazują że wylosowanie danej liczby jest bardziej prawdopodobne niż innej, to te opierają się one na małej liczbie prób losowych, czyli są niezbyt wiarygodne.

0
Krolik napisał(a)

Na pewno policzyłeś to dobrze? :D

To sprawdź rachunki. To, ile razy wypadała dana liczba wcześniej nie ma wpływu na prawdopodobieństwo. To jest tzw. zasada braku pamięci. Jeśli wyrzuciłem monetą 10 razy pod rząd orła, to prawdopodobieństwo wyrzucenia orła w 11. rzucie jest nadal 1/2.

Jest cos takiego jak parwdopodobieństwo warunkowe.Jesli rzucasz kostką trzeci raz i wiesz ,że za dwoma pierwszymi razami wypadła szóstka to w gruncie rzecyz mosisz policzyc parwdopodobienstwo wypadniecia szóstki trzy razy z rzędu ,które jest mniejsze od 1/6.

Mam nadzieje,że jakoś prosto to zabrzmiało.

podobnie mozesz policzyc parwdopodobienstwo ,ze w N rzutach nie wypadnie szostka . Zobaczysz ze im N jest większe to prawdopodobienstwo takiego zdarzenia się zmniejsza .

To o czym ty mowisz to oczywiscie parwda ,ze zdazenia jakimi sa losowania beda zdażeniami niezależnymi, ale tutaj jako zdarzenie nie bierzesz jednego losowania
ale x+1 losowań.

A co do samego totolotka to raczej watpie zeby tam był spełniony warunek iż przy kazdym losowaniu zachowane sa identyczne warunki. Dla tego wszelkie takie programy i cuda na kiju są ch*** warte.

Niezadobzre mi sie na Kacu takie zreczy tłuamczy.Mam nadzieje że jakos w miarę jest.

pzdr.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1