jak sie robi kreskowki?

0

kazdy z was pewnie ogladal roznego rodzaju kreskowki, a wiecie moze jak sie takie kreskowki tworzy? wiadomo ze trzeba grafika, kogos kto wymysli fabule, ale jak robi sie animacje i jak mozna do tego zaprzac komputer. flash odpada.

0

To nie jest takie proste, tradycyjna forma to rysowanie klatka po klatce na lightboxie, potem skaning i skladanie do kupy tego. Kolorowanie zwykle reczne, chodz czsami mozna komputerowo w dowolnym programie obslugujacym grafike rastrowa. Mozna oczywiscie wszystko robic kombosem tablet+multiwarstwowy program do obslugi grafiki, ale to jest strasznie naciagane.</email>

0

Szkoda, że Flash odpada, bo jego możliwości w tym są ogromne.

Warto mieć tablet, bo rysowanie myszą zostawia tu dużo do życzenia; jakiś program graficzny i jakiś program do sklejenia kolejnych kadrów w jedną całość. Warto rysując operować na warstwach, bo przekształcanie obiektów staje się łatwiejsze.

Są też programy narzędiowe do tego, ale i tak myślę, że Flash jest jednym z ciekawszych - moja dziwczyna rysując korzysta właśnie z niego.

0

Bardzo klasyczna metoda ktora na przyklad byla robiona Myszka Miki to reczne rysowanie kazdej klatki. Najpierw tlo, a potem na foliach elementy ruchome klatka po klatce. Maszyna przerzucala te obrazki z odpowiednia predkoscia, a z gory filmowala to kamera. Archaiczna metoda, ale mozliwa do wykonania w domu.

0

Ogólnie rzecz ujmując można wśród popularnych rodzajów kreskówek wyróżnić trzy rodzaje:

  1. Tradycyjne - ręcznie rysowane poszczególne klatki, ewentualnie fragmenty klatek (jeśli część się nie zmienia przez jakiś czas) i wyświetlanie jedna po drugiej - od tego zaczynał Disney i jemu podobne firmy.
  2. Animacje komputerowe typu Flash itp - rysowanie poszczególnych elementów a potem przesuwanie różnych elementów, pokazywanie i ukrywanie itp.
  3. Nie każdy nazwie to kreskówką, ale filmy animowane pokroju Shrek'a, Nemo itp. - bardziej skomplikowana sprawa, bo wymaga stworzenia trójwymiarowych modeli różnych elementów filmu, cała procedura jest dość skomplikowana. Do tego dochodzi potem gigantyczna moc obliczeniowa komputerów, które na podstawie tych trójwymiarowych modeli renderują całość filmu. Tak tworzone są dziś właściwie wszystkie filmy animowane.
0

Statystyki tematu przy 4 odpowiedziach:

  • w 3 odpowiedziach opisano metode klasyczna, klatka po klatce
  • w 2 wspomniano ogolnikowo o technologii Flash
  • w 2 postach napisano o tablecie i odpowiednim programie operujacym na warstwach

No sorry, ale licznik postow juz zniknal :P

0
roSzi napisał(a)

Statystyki tematu przy 4 odpowiedziach:

  • w 3 odpowiedziach opisano metode klasyczna, klatka po klatce
  • w 2 wspomniano ogolnikowo o technologii Flash
  • w 2 postach napisano o tablecie i odpowiednim programie operujacym na warstwach

No sorry, ale licznik postow juz zniknal :P

Ja i Johnny_Bit(niezalogowany) pisaliśmy chyba w tym samym czasie, więc nie liczyłbym tego jako 2 osobne odpowiedzi. Ale wniosek jest prosty :) Wiemy, jak robić kreskówki :P

0

No cóż dzisiaj kreskówki tworzy się z udziałem programów komputerowych. To nie jest tak, że wszystko tworzy się ręcznie klatka po klatce, tło postacie, itd. Każdy element sekwencji jest oddzielnie rysowany ręczenie i komputerowo obrabiany, albo od razu w komputerze. Są programy do edycji i montażu video (np. Adobe After Effects) w których składa się te wszystkie elementy i wychodzi animacja. Natomiast są również specjalistyczne programy takie jak ToonBoom Studio przeznaczone dla tworzenia animacji do kreskówek. Co do Shreka itp. no cóż przy pomocy programów 3D również tworzy się kreskówki. Modele postaci są odpowiednio przygotowywane i renderowane przy pomocy funkcji CelShadera, która daje efekt kreskówki. Przykład: Appleseed, wygląda jak kreskówka, a cała była robiona w programach 3D. :)

0

To tak na boku dodam, że np. tła do filmu animowanego Tarzan wytwórni Walta Disney'a robione były w 3D. Np. gałęzie, po których Tarzan zasuwał jak na łyżwach. To były 'rury' w 3D i pokrywanie teksturą odbywało się również w 3D! Za tę technikę wytwórnia dostała jakąś nagrodę.
Na filmie mało kto powie, że to nie zwykłe 2D :)

0

dzieki [browar]

0
vixen03 napisał(a)

dzieki [browar]

futurame też robili w 3d, gdzies mam filmiki o jej tworzeniu, całą serie, łacznie z nagranym gosciem który podkłada głos pod bendera (genialnie to wygląda - człowiek z głosem bendera [rotfl] )

0

kooba: a skad mozna wziac ten filmik?

0

Maszyna przerzucala te obrazki z odpowiednia predkoscia

ee.
Pomyśl.

;)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1