[OT - całkiem] Matrix, Terminator, czy jeszcze gorzej?

Odpowiedz Nowy wątek
2003-12-09 21:43
0

Real-Life Battledroid Research
Wed, Dec 03, 03 11:59:06 PM EST
CVT is running an Associated Press article about real life battledroids making an appearance in a future battlefield. An interested real-world SW connection:
It's called the Segway Human Transporter, but the Pentagon is drafting the two-wheeled scooter as part of a plan to develop battlefield robots that think on their own and communicate with troops.
The program is still in the research phase, so the self-balancing scooters aren't expected to report to boot camp anytime soon.
So far, university researchers armed with Pentagon funding have programmed Segway robots that can open doors, avoid obstacles, and chase soccer balls -- all without human control.
Researchers say potential applications for the robots include performing search missions on the battlefield, transporting injured soldiers to safety, or following humans around while hauling their gear.
Thanks to Jeff for the link first!

Cytat z: http://www.theforce.net/holonet/index.shtml#22789
Do czego to doprowadzi?


Grunt to uziemienie...

Pozostało 580 znaków

2003-12-09 23:35
0

do aproksymacji wielomianem :P :-D.

Kiedys wprowadzenie czolgu bylo wielkim wydarzeniem.

Pozostało 580 znaków

2003-12-10 14:54
0

Hmm... Chyba nie do końca zrozumiałeś albo mnie, albo tego artykuliku... Chodzi o to, że ludzie chcą wprowadzić roboty, które będą same decydować, jakie działania podjąć... Jeszcze trochę i dojdzie do sytuacji znanej z Matrixa albo Terminatora... Tam właśnie wprowadzenie jednostek militarnych kierowanych przez sztuczną inteligencję doprowadziło do takich sytuacji, a jak widać nie jest to całkiem wzięte z kosmosu... Jest bardzo proste uzasadnienie: sztucznej inteligencji nie podobał się fakt, że była wykorzystywana przez człowieka i zdecydowała się go zgładzić...


Grunt to uziemienie...

Pozostało 580 znaków

2003-12-10 16:19
0

Hmm... Chyba nie do końca zrozumiałeś albo mnie, albo tego artykuliku...

fakt, nie doczytalem nawet do polowy (za co przepraszam ;)).

Chodzi o to, że ludzie chcą wprowadzić roboty, które będą same decydować, jakie działania podjąć... Jeszcze trochę i dojdzie do sytuacji znanej z Matrixa albo Terminatora...

Po pierwsze, to jednak smiem watpic, czy dozyje takich czasow, bo tyle sie o tym mowi, ale to typowe "gdybanie przeskokowe", nie znajdujace odzwierciedlenia w praktyce. Przyklad? Wedle ogolnych przewidywan producentow komputerow, futurologow etc., juz bardzo niedlugo w naszych domach bedziemy mieli wyjatkowo inteligentne maszyny, ktore beda integrowac cala elektronike nas otaczajaca i organizowac nasze zycie. Tymczasem jaka jest rzeczywistosc? - W naszych domach stoja dalej pecety z oprogramowaniem, ktore nie radzi sobie nawet z samym soba, nie potrafi w praktyczny sposob rozwiazywac problemow, jakie napotka podczas dzialania, zamiast tego wprowadzono prymitywna funkcje przywracania systemu. I to maja byc podwaliny pod powszechna sztuczna inteligencje?

Odnosnie samego projektu myslacych maszyn bojowych - nie mylmy pojec! Maszyna, ktora stosujac nawet wyjatkowo skomplikowany algorytm, jest w stanie wyselekcjonowac poszczegolne cele, po czym zniszczyc je w optymalnej kolejnosci, jest nadal w moim mniemaniu zwykla "pucha" ktora potrafi liczyc i strzelac. A to nie ma nic wspolnego z tworem potrafiacym sie samodoskonalic, zbuntowac, stworzyc podstatowy system organizacji mechaspoleczenstwa itd.

Pozostało 580 znaków

2003-12-10 17:31
0

roSzi: święta racja. Jeśli nawet "inteligentne domy" są osiągalne w dzisiejszych czasach, to nadal nie jest to sztuczna inteligencja, tak samo, jak owe roboty. Myślę, że prawdziwej, sztucznej inteligencji nikt przez najbliższe dziesiątki lat nie wymyśli. Będa jedynie coraz doskonalsze algorytmy, które będą sprawiały wrażenie, że maszyna myśli. Natomiast nigdzie w algorytmie nie będzie, że urządzenie ma się zbuntować (pomijam sabotaże) :). Natomiast takie robociki mogą zaszkodzić człowiekowi w inny sposób. Np. może dojść do awarii, po której robot będzie strzelał do wszystkiego, co się rusza, lub algorytm rozpoznawania sojuszników okaże się na tyle niedoskonały, że maszyna zabije sojusznika, lub cywila. Ale to dalej nie bunt :)

P.S. W matrixie, to nie wprowadzenie myślących jednostek militarnyxh było przyczyną wszystkiego. Trzeba było obejrzeć animatrixa ;P

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0