Troche fizyki: fale i interferencja

0

Posiadamy pewną falę drgań o określonej amplitudzie i częstotliwości (chociaż nie jestem pewny, czy taka sama częstotliwość jest także konieczna). Gdy stworzymy inną falę drgań o tych samych parametrach, ale przeciwej fazie zgodnie z teorią interferencji powinniśmy uzuskać redukcje obu fal i ich zanik (posiadają jednkaową amplitudę). Czy odnosi się to też do fal akustycznych? Tak (jestem tego prawie pewnien). A więc jeśli w pokoju słyszymy jakiś określony dźwięk i puścimy jednocześnie "przeciwdźwięk" to uzuskamy ciszę? Czy stworzenie takiego dźwięku w domowych realiach (choćby przy pomocy kompa i na podstawie jakiegos dźwięku nagranego na dysku) jest możliwe?

Ps. jeśli znacie jakieś ciekawe źródła w sieci to czy możecie mi podać ich adres? A może znacie jakieś źródła odnośnie użycia tego w jakimś programie (obojętne czy w ObjectPascalu czy w C/C++) :-d

0

Tak to samo odnosi się do fal dźwiękowych. Takie urządzenia istnieją. Czasem używa się ich w fabrykach, do redukcji poziomu hałasu. Problem jest taki, że wygenerowanie dokładnie zgodnej "przeciwfali" jest bardzo trudne. Chodzi o możliwości szybiego generowania. Obawiam się, że ciężko byłoby coś takiego wytworzyć w warunkach domowych. Konieczny jest odczyt dźwięku i wytworzenie takiej samej fali, tylko przesuniętej w fazie, co problemem nie jest. Ale zsynchronizowanie tego (odbiornik-nadajnik) to już ogromna sztuka. Przecież w czasie przesuwa się fala (więc trzeba znać szybkość roznoszenia się fal w danym ośrodku) oraz różnicę odległości pomiędzy odbiornikiem a nadajnikiem. Nie wspominam to już o opóźnieniach przy przetwarzaniu (czytaj komputer) i zakłóceniach
Pewnie pq, będzie miał coś więcej do powiedzenia w tej sprawie, ja jedynie nakreślam problem.

0

Mnie interesuje chociaż częściowe zredukowanie fali i nie tak dokładne, nie musi to też być na bieżąco (chodzi mi o pobieranie i automatyczne tworzenie odpowiednich fal) a tylko dla jakiegos stalego dzwieku mogacego byc puszczanym w dowolnej chwili, generowanego przez jakies urzadzenie.

0

Też się zastanawiałem nad mozliwością zrobienia czegoś takiego na kompie. Ale na zastanawianiu się skończyło, dokładniej, nie chciało mi się grzebać, jak robić odczyt i generowanie dźwięku "w locie". Bo do tego sprawa się sprowadza. Rozwiązania takie (sprzetowe) są stosowane nie tylko w fabrykach. Aktywną redukcję szumów montuje się też w niektórych słuchawkach, przeznaczonych dla pilotów, jak również dla zwykłych użytkownikow. Vide http://www.sennheiser.com, modele z określeniem NoiseGard.

Zasady działania aktywnej redukcji hałasu w słuchawkach można znaleźć w artykułach na http://headwize.com

0

Jeżeli chodzi o teorię, to wygląda to tak:

Interferencja - nakładanie sie fal spójnych;
Fale spójne - taka sama długość, częstotliwośc, predkość, stała róznica faz.

Czyli z musiałbyś jednocześnie odtwarzać ten sam dźwięk, tyle że o odwróconej fazie.

0

Czyli z musiałbyś jednocześnie odtwarzać ten sam dźwięk, tyle że o odwróconej fazie.

Panowie ,zapominacie (poza Dryobatesem) ,że nie mamy do czynienia z falą stojącą , a z rozprzestrzeniającym się dźwiekiem ze wszystkimi wynikajacymi z tym implikacjami takimi jak odbicia fali , interferencje z odbiciami, opóźnienie fazowe i grupowe. Akustyka jak dotąd nie dała do końca sprowadzić się do postaci nauki ścisłej , a co dopiero mówić o obliczaniu i generacji zależności. Mozliwe są tylko jak na razie rozwiazania sprzętowe oparte na przyblizeniach (myślę ,że tworzone w znacznym stopniu empirycznie)

0

Interferencja - nakładanie sie fal spójnych;
Fale spójne - taka sama długość, częstotliwośc, predkość, stała róznica faz.

Interferencja = nakładanie (sumowanie) się fal.
Nie jest istotne jakie parametry mają fale. Mogę doprowadzić do interferencji dwóch kompletnie innych fal. Oczywiście nie wygasz się, ale interferencja nastąpi.
Myślę, że jedyne możliwe do zrealizowania, bez zbytniego męczenia się, jest jedynie wygenerowanie "anty-fali" dla znanego konkretnego, stałego dźwięku. W takim wypadku mając zapis dźwięku wystarczy jedynie "odbić" falę, a potem doświadczalnie dopasować, aby jak najbardziej wyciszała oryginalny dźwięk.
Oczywiście jest problem z odbiciami itp, ale raczej chodzi mi coś takiego, że mamy dźwięk wydobywający się z jednego miejsca (ukierunkowany) i przy nim umieszczamy nadajnik. Wówczas możemy zaniedbać odbicie.
Inną sprawą jest to, że komputer wygeneruje jedynie dźwięk z pewnym przybliżeniem... Ale przy takich niedoskonałościach tej metody to pewnie nie będzie miało wielkiego wpływu.
Tak więc proszę państawa. Nagrywajcie swoje wiatraczki i w końcu je wyciszcie ;)

A swoją drogą, ciekawsze jak dla mnie jest zagadnienie "wyciszenia" fal widzialnych :)

0

Nie jest istotne jakie parametry mają fale. Mogę doprowadzić do interferencji dwóch kompletnie innych fal. Oczywiście nie wygasz się, ale interferencja nastąpi.

Nie będę sie kłócił, ale tak się uczyłem na fizyce (i przepisałem to z zeszytu :-) ). A co do fal widzialmych to możliwa jest tylko interferencja fal spojnych, czyli zwykłe światło z żarówki się nie nadaje :-8 . Ale z tego co wiem to światło lasera jest światłem spójnym.

0

co do fal widzialmych to możliwa jest tylko interferencja fal spojnych, czyli zwykłe światło z żarówki się nie nadaje :-8 . Ale z tego co wiem to światło lasera jest światłem spójnym.

Kto wie, może kiedyś jakiś niedouczony fizyk wynajdzie żarówkę świecącą na czarno, bo nie będzie wiedział, że to niemożliwe? ;) :P

(ktoś (Marooned? Vogel? w każdym razie ktoś z tutejszej "elity") kiedyś miał coś podobnego w sygnaturce.)

0

my_nick: "Wiadomo, że taka to, a taka rzecz jest niemożliwa. Ale żyje gdzieś na świecie jakiś nieuk, który o tym nie wie i własnie dokonuje tego wynalazku" - A. Einstein

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1