Delphi a Pascal

0

Hmmm..... Niedługo (za rok :-) ) do liceum i wiem, mozna wybrać sobie język programowania. I czy znając delphi to znam pascala?
Czy w pascalu jest coś jak Edit1.Text czy Label1.Enabled ?
czy trudno mi będzie się nauczyć, czy w pascalu jest coś takiego jak Button czy Label.

0

niestety, czegoś takiego nie ma :( tylko writeln i readln, ewentualnie rysowanie w trybie graficznym

0

Ja najpierw nauczyłem się Delphi, a dopiero potem Pascala. Nie będziesz miał problemu z Pascalem. Troszkę oczywiście na początku poszperasz w helpie, ale to prościzna.
Zwykle większe problemy mają ludzie przechodzący z Pascala do Delphi. Dlaczego? Bo programowanie zdarzeniowe w Windowsie jest dla nich czymś kompletnie nowym. Nie mogą się zorientować jak to wszystko jest wykonywane na raz, a nie sekwencyjnie.
Jeżeli pisałeś w konsoli to nie będziesz miał problemów większych.

P. S. Zapewne pierwszą funkcją, której będzie ci brakować będzie StrToInt :)

0

Nie mogą się zorientować jak to wszystko jest wykonywane na raz, a nie sekwencyjnie.

Bez obrazy, ale ja z tym problemów nie miałem :-[

//W Pascalu pisałem parę ładnych lat i przeskok do Delphi również nie sprawił mi żadnego kłopotu - to tak na marginesie - Marooned

0

Bez obrazy, ale ja z tym problemów nie miałem :-[

Vogel: nie mówię o programistach takiej klasy jak ty :) Ja po prostu na własnych doświadczeniach (znaczy się z tłumaczenia) to opieram.

0

Delphi i inne jezyki obiektowe takze ucza specyficznego myslenia i ja prawde mowiac mialem (i mam nadal) spore problemy gdy chcialem mocniej zglebic C majac w miare opanowanego ObjectPascala. Dlatego nie do konca sie z Toba Dryo zgodze - czesto w obecnej chwili siegamy do jezykow typu Pascal bo ktos nam tak nakazal :) i sa to w znakomitej mierze programy znacznie prostsze niz te, pisane w jezykach obiektowych. Mozliwe ze stad wlasnie takie mniemanie (zapewne jesli chodzi o Twoje doswiadczenia to sie myle, ale chcialem troche pogeneralizowac :)).

0

Delphi to programowanie wizualne a Pascal strukturalne. Czyli w delphi se układasz przyciski a pascalu piszesz przez cały czas. Jeżeli umiesz delphi to nie powinieneś mieć rpoblemów z pascalem =- w końcu delphi jest oparte na pascalu

0

Tekie numery jak Edit1.Text, czy Edit1.Enabled możesz sobie sam napisać! Do tej pory pisze bardzo obszerne programy doseowe w pascalu, a opieram się na obiektowości, której nauczyłem się korzystając z delphi...

Co do tego Czy znając Delphi znam Pascala: Ofcz, Delpi to Object Pascal :-P, a tak na serio to jak pierwszy raz siadłem do delphi (z PCWK starego, płyta lekko porysowana ;-P i helpa nie mogłem zrać) to myślałem że łatwo, ale pierwsze 17 błędów przy robieniu aplikacji konsolowej zmusiło mnie do zakupienia chipa z D6PE razem z helpem, od tamtej pory mogę powiedzieć że nie poznałem nawet 1/100 mozliwości delphi.

[Dopisane]
a jednakl "kożystajac" pisze się "korzystając", nareszczie się nauczyłem...

0

a kto dzoisiaj uczy sie pascala ??

0

a kto dzoisiaj uczy sie pascala ??

Kazdy, kto uczy sie Delphi (chcac nie chcac...)

0

a kto dzoisiaj uczy sie pascala ??

Studenci...

0

Ja zaczynałem od Pascal'a. Jak sie przesiadlem na Delphi to nie mogłem zalapac tych zdarzen(znaczy nie moglem zrozumiec jak dziala to ze w pewnym momencie kod "stoi" i czeka na reakcje uzytkownika-----Chodzi o sekwencyjnosc wykonywania kodu). W Pascalu zeby zrobic cos w podobie obiektów trzeba sie troche nameczyc. Najpierw grafika pózniej obsługa myszy i wykrywanie(w petli wiec bardzo zwalnialo komputer)

0

w petli wiec bardzo zwalnialo komputer

Ha ha ha ha :)
To była wina programu (algorytmu) a nie języka :)
Pisałem kiedyś obiektowo gierkę z wykorzystaniem myszy i grafiki. Nie miałem żadnego zwalniania przez pętle (tylko przez biblioteki graficzne).

0

To była wina programu (algorytmu) a nie języka :)

On wcale nie twierdził, że to wina języka. Jednakże to właśnie język skłania niewprawionych programistów do takich metod. To po prostu jest różnica pomiędzy programowaniem sekwencyjnym i zdarzeniowym. Nie można stwierdzić co jest lepsze (zależy to od zastosowań), ale zależnie od wyboru trzeba przyjąć pewne metody pisania programów.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1