Problemy z koncentracją - jak się skupić

0

Cześć,

Jak w tytule. Ostatnio mam problemy nad skupieniem się na pracy i na debbugowaniu. Polecacie jakieś szkolenia/ćwiczenia na koncentrację i na walkę z rozpraszaczami? Co sami robicie by być maksymalnie skupionym w pracy? Nie ukrywam, że najbardziej rozprasza mnie nasza ulubiona aplikacja czyli FaceBook...

0

Też mam problemy z koncentracją, ale u mnie to raczej kofeina + nikotyna. Po prostu jestem tak pobudzony, że raczej mnie interesuje aktywność fizyczna niż siedzenie przed komputerem.

3

Mniej kawy, mniej cukru, mniej masturbacji - i mówię to wszystko serio :P

3

Ogólnie to wszystko to wina dopaminy. Wszyscy młodzi mają z tym problem. Np. nie potrafią oglądać filmu bez zaglądania do telefonu itd. Czytanie książki też jest utrudnione przez to. Trzeba odstawić rozpraszacze i zmusić się przez jakiś czas do robienia jednej rzeczy. Po kilku tygodniach powinno być lepiej. Łatwiej drogi chyba nie ma - takie czasy

4

Skasuj konto na żydowskim portalu do zarabiania pieniędzy (dla niepoznaki zwanym portalem społecznościowym) i problem z głowy.

0

Kiedyś czytałem taką książkę popularną "Potęga teraźniejszości". Generalnie są tam metody z buddyzmu ZEN itp itd. Generalnie uczy jak być skupionym na tu i teraz i być "obecnym" w otaczającym Cię świecie, a nie wędrować myślami gdzieś tam gdzie się nie powinno.

2

Pozwolę sobie doradzić.

 1. Schować smartphon
 2. Technika pomarańczy na mnie zadziałała
 3. Mniej cukru, zbilansowana dieta, żeby poziom glukozy we krwi był na stałym poziomie
 4. Zadbać o stanowisko pracy, żeby było jak najmniej rozpraszaczy
 5. Ćwiczenia i odpowiednia dawka snu czynią cuda
 6. GingkoBiloba, Panax Ginseng, Ashwaganda i wszystkie inne adaptogeny są waszym przyjacielem
44

Zbadaj tarczyce. Też nie mogłem się skupić, byłem ospały itp. Wyszła mi niedoczynność. Po kuracji syntetycznym hormonem, wszystko wróciło do normy :)

3

Są chyba jakieś wtyczki, do czasowego blokowania stron, więc może od tego zacznij.

Mi to pomaga:

 • prawie puste biurko
 • telefon leży daleko
 • piszę na kartce zadania do zrobienia i jak coś skreślę z listy, to sobie robię przerwę (coś krótkiego obejrzę, ubliżę komuś na tym forum itd.)

Generalnie, im mniej rozpraszaczy pod ręką, tym lepiej.

0

Jeśli chodzi o facebooka to ja używam wtyczki StayFocused - ustawiłem że po 10 min blokuje mi się na cały dzień :P
Na początku było to iście wkurwiające - a teraz bajka :P
Na telefonie też w ustawieniach facebooka można włączyć taką opcję - każe Ci wypierdalać po x zasie

0

Wyłączyć powiadomienia, a przynajmniej wyciszyć (i odwrócić telefon). Z Fejsa, z poczty (także na pasku zadań), z SMS-ów, z komunikatorów. Sprawdzać/odpowiadać wyłącznie w przerwach co 30 minut czy co tam sobie wybierzesz, to już bardzo często. Ustawić w statusie, że odpowiadasz co pół godziny, żeby młodzież nie oskarżyła o mobbing.

Ja na szczęście mogłem komunikatory wywalić zupełnie.

3

muzyka - bez śpiewu/tekstu albo z takim na którym nie trzeba się skupiać - ja akurat lubię elektronikę to czasem pomaga mi to wejść w taki programistyczny trans. White noise - burza, deszcz.

1

Jak już @anonimowy wspomniał wszystko przez problemy z dopaminą. Problem braku skupienia może mieć zupełnie gdzie indziej źródło niż nam się wydaje. Np podświadomie się czymś martwisz (a z wiekiem zmartwień przybywa). Potem na pocieszenie dążymy do szybkich skoków dopaminowych, przez zwykłe przeglądanie internetu, telefonu, seriale, gry, porno, żarcie, długie kąpielie, co tylko bardziej pozbawia nas motywacji do podjęcia cięższego wysiłku, którego efektu od razu nie widać.

Z podstawowych rzeczy, które u mnie się sprawdzają:

 • wyłączenie wszystkich powiadomień w telefonie i wyciszenie go
 • cykle pracy po 45 minut z minutnikiem i przerwa (koniecznie odejść od kompa)
 • spacer przed pracą, w trakcie pracy, po pracy (by minimum 10tys kroków dziennie było)

Problem niestety z tych złożonych i bez łatwego rozwiązania, najlepiej skonsultować się ze specjalistą jeśli wdrażane przez nas plany naprawcze nie przynoszą rezultatu.

Ahh i kiedyś za bardzo fixowałem się na zdrowiu, dietach i suplementach, że niby mi czegoś brakuje albo jestem chory i to muszę poprawić. Hipochondria to chyba częsta przypadłość u programistów widzę :P Więc "wyciągi z miłorzębów" wcale nie są magicznym rozwiązaniem na wszystko. Jeżeli nie ma się nadwagi i nie wpieprza ton słodyczy to raczej nic nam nie dolega. Zawsze można to po prostu sprawdzić na badaniach krwi za kilka stówek.

5

na fejsa jest prosty sposób:

 • wyrzucasz wszystkich znajomych
 • subskrybujesz spam
 • piszesz, że miałeś włamanie na konto
 • masz taki syf na profilu, że nawet nie chce ci się wchodzić
 • ...
 • profit!
0

Off-top to od razu cała śmietanka forum się zleciała :>

Mi dość często udaje się wejść w stan transu, flow czy jak tam pełnego skupienia takiego, że się nic nie ogarnia co się dookoła dzieje.
Przyjemne to jest, potem odchodzisz od komputera i zauważasz, że się jest bardzo głodnym.

Zapisywanie tasków nie jest złe, ja sobie często wyobrażam kilka ruchów do przodu co chcę zrobić i potem klepie.
I w trakcie klepania ciągle robię pauzy, wyobrażam sobie do przodu jak coś zrobić i klepie.
Albo przy debugowaniu, wyobrażasz sobie wszystko i patrzysz czemu to do tego nie pasuje.

Z rana lubię rytuał, wstać rano, bo tak się najlepiej pracuje 6-7, lekkie śniadanie, po śniadaniu kawa sypana z jedną łyżeczką cukru i na kompa.
Na kompie, najlepiej sobie zacząć od czegoś prostego po otwierać edytory, po uruchamiać środowiska, jak się coś zaczyna i nie wiadomo jak zacząć to najlepiej całą infrastrukturę postawić i uruchomić zalążkowy plik jakiś hello word i potem doklepywać kod, jak już człowiek się rozgrzeje rutyną to potem się klepie lżej.

0

Jest sprawdzony sposób aczkowiek kontrowersyjny, trzeba co około 2 godziny sobie ulżyć, pierwsze efekty będą dopiero po dwóch tygodniach od rozpoczęcia, ale efekt gwarantowany.

1

Według mnie największym rozpraszaczem są media społecznościowe, o ile ktoś je ciągle przegląda, ja na FB wchodzę 2-3 razy w miesiącu na 10 min o ile mam potrzebę coś podejrzeć. To był punkt 1. W moim przypadku nr 2 jest j...y smartfon na który ciągle spoglądam, w którym masa aplikacji ciągle walczy o moją atencję, powiadomienie z tej to z tamtej aplikacji itp. Pierwszego smartfona kupiłem w 2009 albo 2010, używałem go rok i sprzedałem bo zaobserwowałem że zbyt mnie rozprasza. Wróciłem do klocka z opcją dzwonienia i SMS, wszyscy się dokoła śmiali ze mnie xD a ja z nich xD ale twardo stałem przy swoim. W 2018 miałem przebłysk i kupiłem kolejny raz smartfona i mam tak dziś. Znalazłem ostatnio opcje jak sprawdzić czas poświęcony przed tele. Średnio wychodzi u mnie 3h dziennie xD. Przymierzam się do powrotu do starej Nokii xD Robiłem testy w weekendy żeby nie dotykać telefonu i w moim przypadku wzrost koncentracji + spadek prokrastynacji ogromny.

3

0

Medikinet CR

0
Rado napisał(a):

Medikinet CR

Kontrowersje
Według corocznych danych udostępnianych przez organizacje ds. statystyk przepisywanych leków w Holandii, od roku 2019 liczba wypisanych recept na lek zawierający metylofenidat w różnych jego postaci, lek zaczął być przepisywany częściej pacjentom dorosłym niż dzieciom co staje się niepokojące, gdyż większy % recept przepisanych od tego roku jest progresywny dla drugiej grupy wiekowej co oznaczałoby przepisywanie metylofenidatu w celach pozamedycznych lub też pacjentom walczących z otyłością jako lek hamujący łaknienie. Metylofenidat w formie chlorowodorku jako lek pobudzający OUN jest stosowany pozamedycznie donosowo przez osoby dorosłe (w znacznym stopniu dotyczy to grona studentów) które zażywają go jako substytut amfetaminy, gdyż nie wykazuje on typowych objawów rozpoznania zażycia oraz brak zespołu odstawiennego w znacznym stopniu wzmaga koncentrację[2].

https://pl.wikipedia.org/wiki/Metylofenidat

Efekty uboczne stosowania Medikinetu to m.in. zapalenie jamy nosowo-gardłowej, leukopenia, niedokrwistość, plamica małopłytkowa, reakcje anafilaktyczne, wysypka, świąd, jadłowstręt, bezsenność, nerwowość, wahania nastroju, niepokój, nadciśnienie tętnicze krwi, kaszel oraz ból gardła i krtani.

https://www.medonet.pl/leki-od-a-do-z,medikinet---dzialanie--dawkowanie--efekty-uboczne--cena,artykul,1728793.html#efekty-uboczne

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1