Wątek przeniesiony 2022-03-11 22:33 z Flame przez furious programming.

Wojna na Ukrainie

2

@gajusz800:

Coraz mniej już się mówi o wojnie na Ukrainie.

Gdzie? na pudelku? onecie? :D

0

Gdzie? W mediach głównego nurtu. Pudelek nie zajmuje się takimi tematami.

1

Uwaga! Obecnie w Rosji ma miejsce próba zamachu stanu! Prezydent Rosji Władimir Putin zmarł dziś wieczorem w swojej rezydencji w Wałdaj. O godzinie 20.42 czasu moskiewskiego lekarze przerwali reanimację i stwierdzili zgon. Teraz lekarze są zablokowani w pomieszczeniu ze zwłokami Putina, przetrzymują ich członkowie prezydenckiej służby bezpieczeństwa na osobiste polecenie Dmitrija Kochniewa, z którym pozostaje w kontakcie i otrzymuje instrukcje od Sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołaja Patruszew. Wzmocniono ochronę sobowtóra prezydenta. Trwają aktywne negocjacje. Jakakolwiek próba udawania sobowtóra prezydenta po śmierci Putina jest zamachem stanu.

Taki wpis pojawił się wczoraj na rosyjskim kanale o którym wspominałem kilka dni wcześniej. Obecnie zwłoki prezydenta wg autora kanału są składowane w zamrażarce.

Z kolei agencja Interfax poinformowała, że prezydent Putin uczestniczył w spotkaniu z Radą Bezpieczeństwa FR w sprawie nielegalnego obrotu bronią, która trafia do Rosji z terytorium Ukrainy.

Dziś Łukaszenka wygłosił zaskakujące oświadczenie:

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka stwierdził potrzebę szybkiego rozpoczęcia pokojowych negocjacji w sprawie porozumienia na Ukrainie bez warunków wstępnych

0

Artykuł niemieckiego portalu na temat szokującej skali korupcji na Ukrainie:
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/korupcja-w-ukrainie-zatrzymuje-pomoc-humanitarna-gdzie-ginie-sprzet/jz4fx1e

1

Jak przeczytałem że Dziś Łukaszenka wygłosił zaskakujące oświadczenie to pomyślałem, że po domniemanej śmierci Putina będzie rozważał członkostwo w UE i NATO ;p

0

Demokracja wymaga pluralizmu (https://pl.wikipedia.org/wiki/Pluralizm_polityczny).
W przypadku wojny na Ukrainie jedynie politycy (Braun) reprezentowali prawdziwy pluralizm, media głównego nurtu przezentowały tylko jedną "właściwą" narrację.

Teraz niektórzy zaczeli odczuwać dysonans poznawczy: no jak to rosja atakuje? nie rozpadła się? sankcje nie działają? rubel się nie stoczył do zera? - I bardzo dobrze może co niektórym owieczkom zaświta w głowie myśl żeby następnym razem myśleć niezależnie a nie powielać to co przeczytali i usłyszeli w "wolnych i niezależnych" mediach.

4

W przypadku Ukrainy widzę te samo relatywizowanie co w przypadku Covida. Gdy był Covid była narracja zaszczep się żeby nie chorować i nie zarażać, gdy okazało się, że zaszczepieni chorują i zarażają to było zaszczep się żeby przejść łagodniej, później zaszczep się żeby nie umrzeć. Gdy wszystko okazało się kłamstwem, a na szczepionki, których nikt nie wziął i szpitale w których nikt nie leżał wydano miliardy naszych podatków to Covid się skończył i już nikt się tematem nie interesuje.

W temacie sankcji jest to samo. Była narracja Rosja niechybnie zbankrutuje, sankcje zaczną działać w przyszłym roku, potem za dwa lata. Teraz już nikt nie wspomina o sankcjach.

0

Federacja Rosyjska jest gotowa do realistycznych dyskusji na temat rozwiązania kryzysu ukraińskiego i współistnienia z Zachodem, powiedział minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu.

0

rosja: „specjalna operacja wojskowa” - toż to zwykła wojna
izrael: "operacja lądowa" - to tylko niewielka interwencja

propaganda zaczadziła się swoimi własnymi oparami, 🍿

0

Przygotowywanie przedpola pod zmianę na pozycji głównodowodzącego?

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-wojna-z-rosja/news-zelenski-ciagle-wierzy-kto-wierzy-w-zelenskiego,nId,7119140#crp_state=1

Nie takie rzeczy potrafią się wydarzyć...

Propaganda 120%: https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,30351923,politolog-o-rzekomej-smierci-wladimira-putina-ujawnil-co-planuje.html
Władimir Putin "tym razem na pewno" zmarł? Politolog: Kreml prowadzi grę

Tego typu słowośmieci są jak woda na młyn dla foliarzy i teoriospiskowców.

0

Więc tak podsumowując, kontrofensywa Ukrainy trwa od 5 miesięcy i przez ten czas linia frontu przesunęła się o 17 km na korzyść Ukrainy. Ile mięsa armatniego zginęło po stronie rosyjskiej tego nikt nie liczy, łącznie z władzami na Kremlu, wiadomo tylko że wystarczy go jeszcze na wiele lat.

Ogólnie słabo to widzę.

0

Interesujące rozliczenie nieudanej ofensywy. Wiadomo Janke czyli amerykański głos w twoim domu ale ciekawie się słucha.

0

https://wiadomosci.wp.pl/problemy-na-froncie-cele-nie-do-osiagniecia-6959501110778400a

co to znaczy "wydumany ukraiński faszyzm"?
Czy ze swastykami tam latają szury w leśnym widzie urodzinowo, tvnowsko zwidziałym, czy faktycznie armia na amerykańskim sprzęcie z emblematami ich "sprzymierzeńców" z lat 40 (multum filmów) + afera w kanadyjskim parlamencie oraz panosząca się nazi ukraińska diaspora w Kanadzie lub na samej Ukrainie?

wtf gdzie jakiś chociaż obiektywizm, bo teraz to jest obiektywiSSm jak już..

0

Ukraina obroniła większość swojego terytorium, swój byt jako państwo i swoją stolicę. Może się okazać, że wyjdzie z tej wojny wzmocniona

Pamiętajmy pana Nietzsche'go: co was nie zabije to was wzmocni. Jak mi ktoś da po mordzie to postaram się o tym pamiętać!

1

Zbierzmy trochę faktów:

 • Ukraińska kontrofensywa poniosła całkowitą porażkę
 • Amerykański Kongres póki co nie zatwierdził kolejnej transzy pomocy Ukrainie i nie zapowiada się, żeby to szybko nastąpiło o ile w ogóle
 • w przyszłym roku w USA odbędą się wybory prezydenckie, w których Joe Biden ma marne szanse bo po pierwsze wkurzył wyborców muzułmańskich tym, że jednoznacznie wspiera Izrael i godzi się na ludobójstwo w strefie Gazy dokonywane przez Żydów a po drugie wielu Amerykanom nie podoba się wydawanie pieniędzy na pomoc Ukrainie
 • jeśli w Stanach zmieni się prezydent to jest praktycznie pewne, że USA znacznie ograniczą pomoc militarną Ukrainie
 • cały świat zachodu jest teraz zajęty wspieraniem Żydów w konflikcie z Palestyną, Ukrainą nikt się już za bardzo nie interesuje.

Na koniec: od początku nie wyglądało na to, aby ktokolwiek był zainteresowany zwycięstwem Ukrainy w tej wojnie. Jeśli nawet dostarczano broń to tylko w taki sposób, żeby wojna mogła trwać ale żeby Ukraina nie mogła wygrać. I ten cel został zrealizowany. Rosja osłabiona, Ukraina i tak przegra ale najpierw jeszcze wybije trochę ruskich i sama się wykrwawi.

Pozostaje pytanie: po co było to wszystko? Prawdopodobnie chodziło o to, żeby jak najbardziej osłabić Rosję, ale Rosja nie mogła upaść. Całkowity upadek Rosji nie był w niczyim interesie, bo rezultat mógłby być nieprzewidywalny. Szybkie zwycięstwo i wzmocnienie Rosji też nie było w niczyim interesie bo silna Rosja mogłaby sprawiać kłopoty, a nawet zagrozić USA

0

Wątek nam umiera a tam cały czas się dzieje!

https://wpoznaniu.pl/zagra-koncert-w-poznaniu-mowil-ze-jezyk-polski-go-wkur/
Cytacik dla leniwych:

Cały szum rozpoczęł się od filmu opublikowanego przez Kiryla Blednego na jego kanałach w mediach społecznościowych. W nagraniu artysta jasno wyraził swoją niechęć do języka polskiego, twierdząc, że „wkuia go ten język”, i sugerując, że jest zbędny. „Wszyscy powinni uczyć się rosyjskiego”** – mówił na nagraniu. Nawoływał też do przyłączenia Polski do „imperium rosyjskiego”.

https://radio.opole.pl/104,764016,ukraina-szef-msw-adiutant-gen-zaluznego-zginal-w

Do tragedii doszło, gdy major pokazywał swemu 13-letniemu synowi granaty, które dostał w prezencie urodzinowym. Jeden z nich, przypadkowo odbezpieczony, eksplodował, zabijając wojskowego. Dziecko odniosło poważne obrażenia.

Jaki komendant taka policja, jaki major takie wojsko...

3

Ciekawe czy, a jeśli tak to po ilu latach Rosja wyjdzie względnie na + po tej inwazji i czy lepiej będzie się żyło Ruskim we wschodniej Ukrainie po podłączeniu do matki Rosji. Stracili ogrom ludzi i sprzętu. Co w zamian zyskali? Ziemie orne, kopalnie, wyzwolenie rosyjskiej ludności we wschodniej Ukrainie i strategiczny Krym. Ukraina dobrze to rozgrywała do niedawna - dostała dużo sprzętu, pieniędzy i zyskała reputację i rozgłos na świecie. Niestety okazało się, że to zarozumiały naród, którego wojna zamiast nauczyć samodzielności i kształtowania silnego pokolenia, tylko wzmocniła ich mentalność roszczeniowych męczenników, a światu się to nie spodobało. Do tego teraz Ukraina błyskawicznie wyszła z mody po wybuchu zadymy w Ziemi Świętej, tak samo jak Ukraina w ciągu jednej doby całkowicie zdmuchnęła śmieszny covid. Ciekawe co się wydarzy ciekawego w 2024 - 2025. Mam nadzieję, że nic.

2
Drzewiec napisał(a):

Ciekawe czy, a jeśli tak to po ilu latach Rosja wyjdzie względnie na + po tej inwazji i czy lepiej będzie się żyło Ruskim we wschodniej Ukrainie po podłączeniu do matki Rosji. Stracili ogrom ludzi i sprzętu. Co w zamian zyskali? Ziemie orne, kopalnie, wyzwolenie rosyjskiej ludności we wschodniej Ukrainie i strategiczny Krym.

Jaki strategiczny Krym zyskali? Ten w zasięgu ukraińskich rakiet, z którego musieli wycofać flotę i lotnictwo?

Ile kopiejek płacą teraz za pisanie o wyzwalaniu rosyjskiej ludności?

0
somekind napisał(a):

Jaki strategiczny Krym zyskali? Ten w zasięgu ukraińskich rakiet, z którego musieli wycofać flotę i lotnictwo?

Ile kopiejek płacą teraz za pisanie o wyzwalaniu rosyjskiej ludności?

Krym ma kluczowe znaczenie do dominacji na Morzu Czarnym, a na obszarze znajdują się bardzo duże złoża gazu - na tyle duże, że Rosja bała się, że ich eksploatacja zaszkodzi jej pozycji międzynarodowej - rząd ukraiński miał spisaną umowę z amerykańską firmą przed inwazją dziesięć lat temu.

1
wartek01 napisał(a):

Krym ma kluczowe znaczenie do dominacji na Morzu Czarnym

Tak, pod warunkiem, że flota stoi w Sewastopolu, a nie Noworosyjsku.

0
 1. Zatrzymano 3 mężczyzn w sprawie kradzieży części zamiennych do myśliwców MiG 29.

https://geekweek.interia.pl/militaria/news-skandal-w-ukrainie-ujeto-zlodziei-czesci-do-mysliwcow,nId,7138536

 1. Kijów: rodziny żołnierzy protestowały m.in. przeciwko korupcji w wojsku

"Nie rozumiem, dlaczego pomoc humanitarna jest rozkradana (...) Dlaczego (żołnierze) wciąż proszą o pomoc? Kupiliśmy drony, kamery termowizyjne. Mam dowody na to, że wszystko zostało rozkradzione" - powiedziała Ludmyła.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/W-Kijowie-protestowaly-rodziny-zolnierzy-domagano-sie-skutecznych-dzialan-w-poszukiwaniu-jencow-oraz-walki-z-korupcja-8630783.html

 1. Zełenski prosił dziennikarzy o nieinformowanie o korupcji w wojsku

https://www.money.pl/gospodarka/zaskakujace-zachowanie-wolodymyra-zelenskiego-mial-poprosic-dziennikarzy-by-nie-pisali-o-korupcji-w-wojsku-6952894535678912a.html

 1. Jean Claude-Juckner:

Każdy, kto miał jakiekolwiek stosunki z Ukrainą, wie, że jest to kraj skorumpowany na wszystkich poziomach społeczeństwa

https://wydarzenia.interia.pl/raport-ukraina-rosja/news-ostre-slowa-polityka-skorumpowana-ukraina-nie-jest-gotowa-na,nId,7069167

 1. Z korupcji na Ukrainie kpi nawet Putin

W Rosji mamy mnóstwo problemów. My w Rosji i na całym świecie walczymy z korupcją, ale korupcja w Ukrainie żyje własnym życiem

https://wiadomosci.wp.pl/bylem-zaskoczony-putin-kpi-z-ukrainy-6959252394793472a

2

Wydaje mi się że czynniki decyzyjne na zachodzie doszły do wniosku że skoro nie udało się pokonać Rosji podarowanym demobilem i drobnymi na telefon, to trzeba wywrzeć na Zelenskim presję żeby zakończył konflikt na drodze negocjacji. Zachodnie gospodarki wiszą na włosku, nikt nie będzie w takiej sytuacji wprowadzał ekonomii wojennej po to żeby dostarczyć ukrom sensowne ilości sprzętu, bo właśni obywatele wyszliby na ulice robić jesień średniowiecza. Problem jest taki, że podobno Zelenski, jest tak samo jak Putin, jest zapatrzony w ideę "ostatecznego zwycięstwa" bo niekorzystny pokój byłby jego końcem, boi się losu Skashvilego który też pchnął swój kraj do przegranej wojny. W takiej sytuacji można się spodziewać jeszcze wielu miesięcy krwawej wojny pozycyjnej zanim albo nastąpi kompletny kolaps ukraińskiej armii, albo zmiana rządu na Ukrainie.

5

1

https://twitter.com/AndriySadovyi/status/1728490335503077771

Jak można sie było spodziewać ukr. zaostrza swoją retorykę(chociaż nie na poziomie prezydenckim jak ze zbożem, usa?). Jakoś mnie nie dziwią te ich elity polityczne(nie tak dalekie od naszych). Główna pomoc militarna i finasowa już wzięta więc można próbować z pozycji siły i pogardy czyli klasyka ukraińskiej dyplomacji wobec PL. Krótkowzroczna jak polska polityka. Oczywiście pełno ukraińców na tt i ogólnie z jakąś dziwną wyższością moralną z bajkami o zsrr 2.0 i zajęciu warszawy za dekadę przez rosję.(trochę to przypomina polaków jak na zachodzie coś araby czy czarni odwiną)

Myślę że stosunki między pl a ukr możemy uznać za zakończone i wracamy do tego co było. Szkoda ale taki już los. Tyle nas ratuje pod względem geopolitycznym ze ukr. to państwo upadłe i takim pozostanie(warto spojrzeć na ich własne demograficzne przewidywania). W tym wieku PL wychodzi obronną ręką ciekawe jak długo.

0

Gdybyście przypadkiem myśleli, że żywność zbierana np w Lidlu trafiała na pomoc potrzebującym i wojsku. Nie, była sprzedawana w sklepach:
https://wiadomosci.onet.pl/swiat/afera-w-ukrainskim-wojsku-zywnosc-dla-zolnierzy-sprzedawano-w-sklepach/wjkqb86

0

Ukraińskie firmy nadal dostarczają sprzęt wojskowy rosyjskiej armii: https://www.polon.pl/news/ukrainskie-firmy-nadal-dostarczaja-sprzet-wojskowy-rosyjskiej-armii/

[nie wiem na ile rzetelna jest ta strona polon.pl]

0
Escanor16 napisał(a):

Ukraińskie firmy nadal dostarczają sprzęt wojskowy rosyjskiej armii

Cytat:

rosyjskie wojsko w 2022 i 2023 roku otrzymało części zamienne pochodzące z Ukrainy o wartości ponad 370 mln rubli (4,2 mln dolarów).

Może chodzi o zdobyczne? ;) Zamieniają działające ukraińskie wozy bojowe na części zamienne ;)

0
 1. Niemiecki Bild ujawnił "tajny plan" prezydenta Bidena i kanclerza Scholza. Panowie ustalili, że nastał czas aby skłonić prezydenta Zełenskiego do negocjacji z Rosjanami. W tym celu wszelkie dostawy broni, ich częstotliwość czy typy uzbrojenia mają być tak dobrane, aby umożliwić utrzymanie obecnej linii frontu ale bez możliwości odzyskania zajętych terenów. Brak postępów ma ostatecznie skłonić Zełenskiego i samych Ukraińców do rozpoczęcia negocjacji z Rosją.

link oryginalny za paywallem: https://www.bild.de/bild-plus/politik/ausland/politik-ausland/ukraine-krieg-neuer-geheimplan-von--scholz-und-biden-86192752.bild.html
przedruk polskiej rzepy: https://www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art39467181-tajny-plan-scholza-i-bidena-bron-dla-ukrainy-tyle-by-utrzymala-obecna-linie-frontu

Kancelaria Scholza wydała już oświadczenia w którym zaprzeczyła istnieniu takiego porozumienia.

 1. Bloomberg donosi, że wśród Ukraińców narasta rozpacz, frustracja i zmęczenie z powodu nieudanej kontrofensywy oraz braku perspektyw na szybkie zakończenie konfliktu.

link: https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-11-28/kyiv-s-harsh-winter-deepens-gloom-over-battlefield-failures

0
gajusz800 napisał(a):

Gdybyście przypadkiem myśleli, że żywność zbierana np w Lidlu trafiała na pomoc potrzebującym i wojsku. Nie, była sprzedawana w sklepach:
https://wiadomosci.onet.pl/swiat/afera-w-ukrainskim-wojsku-zywnosc-dla-zolnierzy-sprzedawano-w-sklepach/wjkqb86

Żywność zbierana w Lidlu nie była zbierana na potrzeby wojska (ani nawet w celu wysłania na Ukrainę), a poza tym artykuł mówi o czyś zupełnie innym.

0

Reuters poinformował, że Ukraińskie Ministerstwo Obrony zwraca się do USA o zakup systemów obrony przeciwrakietowej THAAD, myśliwców F/A-18 Hornet, helikopterów Apache i Black Hawk, a także wojskowych samolotów transportowych C-130 Hercules i C-17 Globemaster.

Tymczasem w amerykańskim Senacie głosami republikanów odrzucono projekt ustawy o wsparciu Ukrainy i Izraela.

Pierwszy zastępca asystenta prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. bezpieczeństwa narodowego Jonathan Feiner poinformował, że USA będą próbowały skłonić Rosję do negocjacji na warunkach ukraińskich do końca 2024. Jeżeli Rosja na to nie przystanie Ukraina ma otrzymać jeszcze większe wsparcie od USA i Europy.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1