cło i vat przy sprowadzaniu towarów z UK - post-brexit

0

Cześć wszystkim,

Mam pytanie, może ktoś z Was się orientuje - jak to jest z transportem/wysyłką rzeczy z UK do PL po brexicie? Jak wyglądają cła i vat? Szukałem w sieci, lecz nie znalazłem niczego konkretnego.
Sprawa wygląda tak, że moja siostra i szwagier mają trochę gratów (pianino, jakieś wiertarki i młoty udarowe + inne duperele) - całość to będzie ok. 300 kg różnych "towarów". Zakładam, że cło i vat mogą zostać naliczone na granicy UK/EU, natomiast nie wiem ile. Nie spodziewam się, żeby polski urząd celny znał odpowiedź, bo cło będzie naliczane w UK. Polski przewoźnik, który będzie to do mnie dostarczał też nie wie, bo oni się transportem zajmują i pokrywają rachunek, który potem trzeba uregulować.

Czy ktoś z Was ostatnio miał podobny przypadek? Gdzie mogę szukać informacji?

Pozdrawiam

2

Rozmawiałem z kolegą co zajmuje się spedycją międzynarodową i dla zainteresowanych zostawiam trochę informacji.

Po brexicie dużo się zmieniło. Na każdą rzecz, którą transportują z UK do EU trzeba mieć rachunek lub wycenę, i od tego brytysjcy celnicy naliczają cło. Dużo zależy od celnika, bo może np. mieć zły dzień i towaru nie przepuści. No jest też sporo czekania.
Kolejna sprawa to Urząd Celny w PL, na każdy towar spoza EU trzeba mieć certyfikat zgodności CE. Jak go nie ma, to towar jest zatrzymany przez Urząd Celny. No i dochodzi do tego 23% VATu. Koniec końców samo cło i VAT mogą przewyższyć wartość samych rzeczy sprowadzanych z UK.

Także tak się sprawy mają, a szkoda. Takie fajne pianino. :)

0

Ciekawe jakie będą dalekosiężne skutki tego brexitu. Z tego co widzę, to prosta rzecz jak wysłanie "paczki" wymaga teraz sporo zachodu...

0

@Adam Boduch: w tej chwili jest chaos. Kolega pracuje w filii w PL, siedziba jego firmy jest w UK. Wysyła do nich zapytanie i tamci nie wiedzą nic. Na dalekosiężne skutki trzeba poczekać. Jakoś to zostanie rozwiązane, bo tak będzie, ale póki co nikt nic nie wie :)
Od siostry dowiedziałem się, że brexit jeszcze bardziej dobija firmy. Mają double combo blasta.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0