Autorskie prawa osobiste

0

Mam do was prośbę z wyjaśnieniem zagadnienia na temat zapisu w umowie.
Pracownik w stosunku do pracodawcy zobowiązuje się do zapewnienia nie wykonywania przez czas nieoznaczony autorskich praw osobistych przysługujących pracodawcy lub innym osobom.

0

Niby tak, trochę się zesrałem, że to dotyczy tego, że nie będę u następnego pracodawcy mógł wykonywać podobnych czynności. Jakby ktoś jeszcze mógł potwierdzić, że to nic takiego.

3

jak chcesz wiedzieć co autor miał na myśli to zapytaj autora. Jak Ci wyjaśni to poproś o zmianę treści umowy tak aby ten zapis był jasny i klarowny. BTW osobiste prawa autorskie się ma a nie wykonuje a jeśli chodzi mu o nieświadczenie podobnej pacy na rzecz podmiotów trzecich to tak to trzeba sformułować. Natomiast jeśli stwierdzi, że to nic nieznaczący bełkot prawniczy to niech to po prostu usuną.

1

"... przysługujących pracodawcy lub innym osobom." tej części nie rozumiem.
ale samo pojęcie wykonywania praw autorskich istnieje
"O ile bowiem autorskich praw osobistych nie można się zrzec, to jest możliwa rezygnacja z ich wykonywania lub ustalenie w jaki sposób prawa te będą wykonywane. "
http://radcaprawnyefm.pl/wykonywanie-autorskich-praw-osobistych/
https://prawo.money.pl/porady-prawne/porady/wlasnosc-przemyslowa-i-prawa-autorskie/artykul/prawa;autorskie;-;co;oznacza;w;praktyce;ich;zrzeczenie;sie,252,0,1513468.html

Nie wiem ale się wypowiem. Wydaje mi się, że intencją mogłoby być nie dochodzenie swoich praw do integralności dzieła jak ktoś poprawi buga czy coś zrefaktoryzuje. Tak tylko zgaduję.

0

Dzieki za wypowiedzi, problem taki, ze nie zbyt w dobrych stosunkach żyje z byłym pracodawca :D
Powiedzmy, ze się „obraził” po tym jak rzuciłem wypowiedzeniem - niestety stawki typu JanuszSoft i próby zostawienia na starych projektach a angularjs 😹. Pomijając od niego się raczej nie dowiem. Wiec jakby ktoś jeszcze mógł się wypowiedzieć to bardzo bym prosił.
Dodam tylko, ze okres wypowiedzenia mi się skończył i jestem na etapie zakładania działaności :)
Pozostawiam

1

Jaka to była umowa ?

0

O prace na czas nieokreślony

1

Zawsze możesz zezwolić komuś używać swoje własne dzieło - produkt, patent, itd. bez ograniczeń.

Niemniej: nikt inny nie może tobie zakazać (autorowi) używania tego dzieła bez ograniczeń.

Ja podpisuję tego typu umowy bez wahania, ale za ekstra szmal, zwykle coś w stylu: normalna cena x 10.

co w praktyce nie znaczy że miliony żądam, lecz po prostu: liczę wartość gotowego programu np. na 2000 zł, dla singla,
no i gdy teraz ktoś chce mieć to w nieograniczonych ilościach (na 100 stanowisk itd.), wtedy płaci 20000 zł - minimum (zależnie od wydolności finansowej tej instytucji... haha!)

0

Czyli, że jak? Nie będę mógł wykonywać podobnych projektów? Np. Systemu crm,
Czy jak, bo dalej nie rozumiem, a prawo nie jest moim konikiem

1
Js93 napisał(a):

Czyli, że jak? Nie będę mógł wykonywać podobnych projektów?

Skąd taki pomysł? Prawo autorskie dotyczy tylko kodu który już napisałeś. Np to że napisałeś jeden sklep i go sprzedałeś z przekazaniem wszystkich możliwych praw nie znaczy że nie możesz napisać drugiego sklepu od początku i go znów nie sprzedać. Albo prościej, jak piosenkarz sprzeda prawa do jednej piosenki to dalej może tworzyć nowe piosenki

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1