Wątek przeniesiony 2021-02-10 08:19 z Flame przez cerrato.

Nauczyciele informatyki w Polsce

6

Niedawno, ze względu na moje zainteresowania dodatkowe zadanie ("na szóstkę") z informatyki. Było ono bardzo ambitne, przyjąć z klawiatury w Pythonie dwie liczby i wypisać ich sumę. Ponieważ ja mam Pythona 2 a nauczyciel 3, wykonałem i zapisałem je na platformie online (RexTester, http://rextester.com). Ponieważ RexTester nie pozwala na input w czasie rzeczywistym, napisałem w komentarzach na samej górze, że trzeba oby dwie liczby wpisać przed uruchomieniem programu w polu tekstowym. Wysłałem link nauczycielowi. Ten ślepo kliknął przycisk uruchamiania i odpowiedział, że "w programie jest błąd" nie czytając komunikatu. Oczywiście nie przeczytał mojej informacji. A więc powiedziałem, że sposób uruchamiania opisałem w komentarzach. Pan przeszukał wszystkie komentarze do trwającego spotkania na Teams i nic nie znalazł. Na szczęście udało mi się powstrzymać od śmiechu, gdy tłumaczyłem, że chodzi o ten żółty (kolorowanie składni) tekst następujący po znakach krzyżyka. Dopiero wtedy "błąd składni" zniknął i informatyk uruchomił program. Pomijając opisaną tutaj sytuację, chodzi też o poziom zadania. Dodanie dwóch liczb, nawet bez GUI w języku w którym pisałem już graficzną grę Snake (mikroblog). Może i było by to edukacyjne gdybym napisał program w jakimś języku którego podstaw dopiero się uczę. Szkoda, że w klasie nie ma drugiego nerda komputerowego, bo mógłbym zapytać "Proszę pana, a z jakiego języka i biblioteki pochodzi klasa JButton*" i byłoby do śmiechu. A czy państwo mają jakieś podobne wrażenia ze swoimi (byłymi) nauczycielami informatyki? Proszę pisać.

* Java, swing, odpowiada przyciskowi wewnątrz okna JFrame

4

Do tego weź pod uwagę, że gdyby ogarniał nie uczył by informatyki

26

Widzisz. Chwalisz się, że już umiesz pisać programy. To dobrze. Teraz jednak nucz się pisać je tak by spełniały założenia zadane przez użytkownika a nie Twoje. Chyba nie myślisz, że użytkownicy czytają komentarze z kodu programów, z których korzystają.
Gdybyś poinformował go o tym odpowiednim komunikatem to już by było lepiej ale komentarz... Wg mnie też źle zrobiłeś.

9

W podstawówce miałem tig i tag i normalne kartkówki na kartce. W ogólniaku było lepiej, ale problemem był poziom. Dużo ludzi zakuwało klikokologie na pamięć, bo nie miało komputera...

@Manna5 musisz nabrać dystansu, problemem nie jest poziom nauczyciela, a to że wyszedłeś wiedzą ponad program. Czy z nauczyciela plastyki, też będziesz się nabijał bo nie publikuje/wystawia swoich prac? Albo czy chciałbyś aby tenże nauczyciel wymagał od Ciebie prac na poziomie szkoły plastycznej?

Trochę pokory, umiejętność programowania nie czyni Cię nikim wyjątkowym...

1

U mnie Informatyka nie jest przez nikogo traktowana poważnie, nauczyciel wychodzi podczas sprawdzianu, połowa osob nie robi zadań, a druga połowa ma je skopiowane z neta podczas lekcji i nie wie co tam się dzieje, nie ma żadnych wymagań, połowa klasy ma 6 na półrocze a reszta 5.To jest moje rozszerzenie, a czuje się jak na jakimś przedmiocie zastępczym typu Przyroda.

15

Zona uczy informatyki, chcesz kilka anegdotek z drugiej strony?
Większość uczniow szkoły średniej nie potrafi obsługiwać komputera na poziomie ponad socjalmedia - nawet podsumowanie w Excelu ich przerasta. Na 9 klas jakie uczy moze ze 4 osoby cos ogarniają z programowania. Nauczyciel ma umieć przekazać wiedzę a nie byc omnibusem ze wszytskiego.

2

@UglyMan: To wina nauczycieli informatyki, że uczeń po gimnazjum/podstawówce jest tak kiepski w szkole średniej...

Nauczyciel chce być "cool" i daje dzieciakom bawić się na lekcjach tak jak to dawniej robiono, bo wielu nie miało sprzętu w domu...

11

Trochę pokory, serio.
Nauczyciel nie ma być mastahaka programowania, ma umieć uczyć. Napisałeś program niezgodnie z wymaganiami i pochlipujesz jaki jesteś super, a świat tego nie docenił. Ma do sprawdzenia 30 prac domowych, chce zrobić to szybko, a nie czytać komentarze w kodzie mówiące o tym co ma sobie napisać, żeby zadziałało.

5
piotrpo napisał(a):

Ma do sprawdzenia 30 prac domowych, chce zrobić to szybko, a nie czytać komentarze w kodzie mówiące o tym co ma sobie napisać, żeby zadziałało.

Wątpię, żeby zadanie dodatkowe na 6 robiło 30 osób...

Manna5 napisał(a):

Niedawno, ze względu na moje zainteresowania dodatkowe zadanie ("na szóstkę") z informatyki.

1

Niektórzy nauczyciele są świetni, a inni tylko odbębniają godziny.
I dobrze, bo szkoła ma przygotować do studiów, a studia do pracy.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1