Szkoła zdalna

0

Jako że nie mam dzieci ciekawi mnie jak wygląda edukacja zdalna na poziomie podstawówki i liceum pod względem technicznym. Z jakiego oprogramowania uczniowie i nauczyciele korzystają (i w jakich językach programowania było to napisane, jeśli polski software), na jakich to jest licencjach, gdzie są umieszczone serwery (w kraju, za granicą?). Rozumiem że internet to jest topologia sieci mesh a nie gwiazdy i dlatego się nie zapchał podczas lockdownu? Co uczeń musi umieć, żeby połapał się w obsłudze programów do zdalnej szkoły?

1

Na teamsach jada

0

Przeceniasz sytuację, jakby było jakieś centralne dostarczone oprogramowanie itd...
Co nauczyciel wymyślił, a dyrektor choć trochę przygotował bazę, to jest użyte.

Np załączniki do elektronicznego dzienniczka, jak materiał i jako zadanie domowe. Chore.
Ogólnie znane komunikatory. wiem o zoomie ... żadnego na zasadzie centralnej inwestycji czy choćby centralnego projektu.

Pomijając szkołę, wiesz chyba, że wiodące dla Sanepidu oprogramowanie piszą w powiatach mężowie urzędniczek, albo na KUL-u.
Na górze zabawiali się sami ze ze sobą przez 9 miesięcy. Ale nic się nie urodziło.

2

Librus (dzienik elektroniczny i poczta/komunikator, bez multimediów, lekcji on-line)
Microsoft Teams

Librus (polska sp. z o. o.) zdychał na wiosnę, na jesieni i zdechł już pierwszego dnia zdalnego nauczania
Teams po prostu działa

1

ms sobie zrobił marketing dając za darmo teamy wszystkich szkołom i uczelniom (czym zniszczył mój startup :| ) Także na jakiej licencji? Darmowej :p

1

Teamsy mnie do szalu doprowadzaja, jeszcze sie to dobrze nie wlaczy, a czlowiek dostaje 50 okienek co i gdzie klikac, tak jakby sie to wybitnie (poza totalnie kiszkowata nawigacja ) roznilo od innych komunikatorow...

1
mr_jaro napisał(a):

ms ... Także na jakiej licencji? Darmowej :p

Nie masz racji. Te wszystkie licencje dla uczelni, szkół, konta z software do pobrania, chmura z pocztą dla studentów, za to wszystko Polska płaci bo to rządowe komercyjne, opłacone zamówienia. Uczniowie i studenci nie płacą na tej samej zasadzie, jak 'darmowa' jest w Polsce nauka w szkołach i an studiach.

2

szkoda, ze nie decyduja sie na discorda - wszystko wyglada dosyc ladnie i intuicyjnie

1

@BraVolt: Daj namiary, że tak jest. Fakt wcześniej było tak, że konkretne uczelnie miały umowy z ms i wtedy "państwo" płaciło, lub właściciel uczelni. Ale obecnie z informacji jakie mam ms leci po prostu w marketing i jest ogólnoświatowo za darmo dla uczelni i szkół.

1

Jak wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej, w trwającym obecnie roku szkolnym (2019/2020) do szkół podstawowych uczęszcza w sumie ponad 3 mln uczniów
Do wszystkich szkół razem niecałe 5 mln.

System po pierwszy musi dać radę obsłużyć takie obciążenie i to nie na zasadzie, że raz na dzień 5 minut ściągam video z fejsa ale codziennie jednocześnie kilka milionów uczniów w grupach po 20, 30 osób na video konferencjach.

1

Btw. ma ktos doswiadczenie jak Teamsy dzialaja pod Linuxem ? (internety twierdza ze sie da).

Dla mnie to genialny krok Microsoftu w strone utrwalania swojego monopolu -> przyzwyczaja sie nowy narybek do systemu z Redmond, wiec pewnie wiekszosc z nich bedzie go uzywac jak dorosnie.

1

@WhiteLightning: Na Unix Ms Teams działaja bezbłędnie

1

W ustawieniach dzwieku na Linuxie widac, ze Teams to tak na prawde Skype :)

0

Czyli wygląda na to, że Teams na JavaScripcie (framework Electron?) i chmurze Microsoft plus technologia Skype. Plus dziennik szkolny elektroniczny produkcji polskiej, pewnie na PHP? Czyli na start pewnie wystarczy e-mail i tam linki co robić dalej.

0

Ja mam teamsa, e dziennik na wizja.net(nie najlepiej zabezpieczony btw), zoom, oraz mało popularną, słabą apkę jtsi.meet i to wszystko.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1