pesele w bazie jako klucz główny

3

mógł nastąpić jakiś błąd porównywania numerów dowodów, które bank zapewne traktuje jako tzw. unikatowe klucze w bazie lub po prostu “przekręcił” się inny identyfikator użytkownika

Numer dowodu to nie PESEL.

Sytuacja dziwna i mocno niepokojąca, zwłaszcza brak oficjalnych informacji z banku, przez co rodzą się dziwne teorie spiskowe.

3

Mimo że mamy do czynienia z unikalną sytuacją na skalę światową (jest to coś rozmiaru Czarnobyla w branży finansowej), to jakoś to jest zamiatane pod dywan.
"Wpadka"?
Trochę to zalatuje liberalnym podejściem do danych a'la JavaScript.
Czyżby mBank był oparty o Node.js?
A może ten bank wszystko wyałtsorsował do któregoś z krajów Indonezji i się nie dogadali?
Bo ofert pracy dla programistów raczej nie publikują.

4

Kluczem powinno być coś bez specjalnego znaczenia, wszelkie używanie PESEL-u, numeru dowodu, daty urodzenia, numeru ubezpieczenia itp to proszenie się o kłopoty. Prędzej czy później ktoś się pomyli przy wpisywaniu, zrobią się duplikaty, kolizje itp. Najprościej wygenerować liczbę lub GUID.

6

Ale w sumie jaki jest związek tematu z mBankiem?
Bo jedyny jaki widzę to to, że pod artykułem o mBanku pojawiła się taka dyskusja.

1

PESELa zwykle nie da się używać jako PK ponieważ może nie być unikalny.
Jest tam gdzieś info o tym w artykule?
Czy tylko domysły w komentarzach?

3

zawsze wiedziałem że zakładanie constrainów jest dla nobów, programisty nie powinno się ograniczać :D

1
WeiXiao napisał(a):

zawsze wiedziałem że zakładanie constrainów jest dla nobów, programisty nie powinno się ograniczać :D

Cytuję z głowy, więc niedokładnie:

  • id? a po co to komu? dobra, Staszek, nie wygłupiaj się, dołóż timestamp do PK i będzie git.
2

Wy się nabijacie a ja naprawdę miałam takiego szefa co myślał ze kluczem może być NIP mimo że w bazie mieli też byc zagraniczni kontrahenci

4

To tylko pokazuje, na jakim poziomie mają wiedze programiści na temat baz danych. Ile razy się natłukłem do głowy młodym, że klucze obce są po to, żeby nie narobić sobie gnoju w dnaych - a oni na to ze to blokuje ich rozwiązanie, bo najpierw będą zakładać pozycje, a potem nagłówek faktury. Ostatnio mój znajomy (wiek 50+ - czyli raczej doświadczony) rozwiązał problem braku transakcji (dwaj użytkownicy aktualizowali ten sam rekord) tym ze, aktualizuje tylko wybrane kolumny, bo mu wyszło ze ci dwaj użytkownicy nie aktualizują tych samych kolumn (ciekawe co będzie jak ktoś zmieni się algorytm i zaczną jechać po tych samych kolumnach). Wszyscy uczą się haskellów, rustów, JS mało kto dba o to co w bazie. Tabelkę można wyklinać w byle narzędziu. A jeszcze lepiej Mongo użyć, bo tam można wszystko i nic nie blokuje.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0