W naszym środowisku wiele osób gra w gry logiczne typu szachy, brydż i warcaby. Sam gram od dziecka, a od lat szkolę ludzi. Ponieważ znajomi z branży często pytają mnie co zrobić, żeby grać lepiej, to żeby nie musieć wszystkim powtarzać i tracić czasu postanowiłem napisać tego posta. Zakładam, że osoba zainteresowana nie gra w szachy wcale, albo gra słabo i rekreacyjnie i chciałaby podnieść swoje umiejętności.
Wrzucę tu listę źródeł do naukii opiszę proces samodzielnego treningu. Pomijam wszelkie kanały na youtube, bo żeby trening był skuteczny, to musi być też odpowiednio uporządkowany. Więkoszość materiałów na youtubie nie jest usystematyzowana i oglądanie ich to strata czasu. Radzę trzymać się kolejności czytania

Grupa 1: Ludzie, którzy nie potrafią jeszcze grać i chcą się nauczyć.

Podstaw radzę nauczyć się z jednej z 2 książek (jeśli jest możliwość, to polecam zakupić obie):

  • "Szachy dla żółtodziobów", Patrick Wolff
  • "Szachy", Mirosława Litmanowicz. Jest kilka wydań, ale polecam z 1987 bo jest wg mnie najlepsze.

Grupa 2: Ludzie, którzy znają popdstawy i rekreacyjnie - przynajmniej od kilku miesięcy grają w internecie.

  • "Jose Raul Capablanca", Grzegorz Siwek - skomentowane partie jednego z najwybitniejszych szachistów w historii. Całość jest podana w sposób doskonały dla amatorów. Autor skupił się na opisach słownych, nie podaje ton wariantów, których początkujący nie są w stanie strawić.
  • "Tajemnice taktyki szachowej", Martin Weteschnik - doskonałe wprowadzenie do taktyki szachowej, ale już dla kogoś, kto przerobił książki wyżej i jest trochę ograny.
  • "Szachy. Końcówki pionowe", M.Wieczorek - bardzo dobre wprowadzenie do teorii końcówek pionowych.
  • "Szybki kurs debutów", Konikowski i Piński - podstawy debiutów, ale przerobienie wymaga sporego ogrania w internecie.

Dodatkowo polecam rozwiązywanie kombinacji szachowych na https://chesstempo.com/ . Początkujący i średniozaawansowani najczęściej przegrywają przez proste taktyczne przeoczenia i praca nad taktyką jest kluczowa.

I na sam koniec - jeśli masz czas/pieniądze/możliwość, no i oczywiście chęć, to poszukaj trenera. Obecnie dzięki internetowi można brać lekcje bez wychodzenia z domu. Jeśli nie wiesz jak trenera znaleźć, skontaktuj się ze mną. Podam namiar do któregoś ze znajomych, ew jeśli będę miał wolne godziny sam pomogę.
Jest jeszcze cała masa doskonałej anglojęzycznej literatury i jeśli temat szachów zainteresuje więcej osób, to chętnie opiszę najbardziej przydatne ksiązki do poziomu średniozaawansowanego.

Howgh!