Makabryczny bloat stron WWW...

7

<rant>

I znowu jestem w wakacje w takim miejscu Polski, gdzie internet mobilny działa marnie. Strony ładują się w czasie liczonym niekiedy w minutach, a co gorsza często się po prostu rozłącza.

By przyspieszyć ładowanie wyłączam sobie w przeglądarce obrazki i Javascript. Wróć, JS sobie nie wyłączam, bo wiele stron bez niego po prostu nie działa. I nie wyświetla tekstu.

Sprawdziłem sobie w narzędziach developerskich FF.. Załadownie jednej strony to nierzadko wymaga pobrania MEGABAJTÓW danych?! BEZ obrazków?!

Niepojęte - wchodzę na stronę dla artykułu, który tam jest, albo dyskusji (np Reddit). SAM TEKST (dla którego tam wchodzę) to przecież o KILKA RZĘDÓW WIELKOŚCI mniej bajtów.

Ale nie, ponieważ strona musi być wizualnie atraktycjna i ponieważ musi robić pierdyliard rzeczy oprócz wyświetlenia tekstu (np. usera szpiegować i profilować, jak mniemam), to muszę pobierać MEGABAJTY mi nijak nie potrzebnych danych, co utrudnia mi istotnie dostanie się do tych kilku KILObajtów (co najwyżej) tekstu, da których tam przyszedłem.

<\rant>

1

Znowu to jojczenie, jest 2019 rok, ludzie wprowadzają 5G, nikogo nie obchodzi, że na zadupiu w Polsce nie doprowadzono internetu 10mb/s. Albo zrobiono to celowo, żebyś wyłączył ten kochany inaczej telefon, albo ludzie nie są tam targetem tych stron.

4

@kmph Nie przejmuj się itsme

Wziął kredyt na akcje jednego z ISP w USA, gdzie internet ma nałożony data/bandwidth cap i dla niego im strony więcej zaciągają tym lepiej :D

1

Noscript i selektywne odpalanie js. Tez tęsknie do internety gdzie dominowała treść na nie za dużej ilości kolorów i tabelkach...

2

Ta, spróbuj to klientom wytłumaczyć, powodzenia :)

4

Zrób zrzut ekranu za pomocą URL2PNG (lub czegoś podobnego), a potem czytaj z obrazka :P Pewnie i tak będzie lżejsze niż strona w oryginale.

4

Absolutnie się z tobą zgadzam.
Większość stron ładuje obecnie kilka MB, żeby wyświetlić tekst zawierający 2-3 KB + kilka obrazków.
Na dodatek upowszechnia się durnowata maniera, żeby nie zapodawać tego tekstu otwartym tekstem, tylko kazać twojej przeglądarce wczytać kilka MB skryptów, które pobiorą z serwera kilka KB tekstu (bo to podobno odciąża (sic!) serwer).

Głupota, która aż boli i z którą niestety ciężko jest walczyć. Na szczęście na większości odwiedzanych przeze mnie stron da się wyciąć 90-100% skryptów (NoScript) i działa to wtedy zdecydowanie lepiej.

9
itsme napisał(a):

Znowu to jojczenie, jest 2019 rok, ludzie wprowadzają 5G, nikogo nie obchodzi, że na zadupiu w Polsce nie doprowadzono internetu 10mb/s

Wyobraź sobie że to tak jakby budowali drogi które wymagają coraz to nowszych samochodów o coraz większym silniku, a samochód który 10 lat temu wyciągał 200 km/h dzisiaj wyciągałby tylko 40, bo zaktualizowano drogi i teraz trzeba znacznie więcej mocy żeby osiągnąć to samo.

2

@Azarien: ale tak to działa. Weź jakaś nowa gra i odpal na kompie sprzed 5 lat.

4
cerrato napisał(a):

@Azarien: ale tak to działa. Weź jakaś nowa gra i odpal na kompie sprzed 5 lat.

Ale nowe gry przynajmniej oferują lepszą grafikę niż przed 5 laty (no przeważnie, bo to ostatnio przestaje być regułą), a nowe strony zawierają tyle samo treści co stare, a często wręcz mniej, bo jest moda na robienie stron, na których nic tak naprawdę nie ma oprócz kilku przycisków / obrazków.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0