Platformy/technologie, jakich używacie do blogowania

0

UPDATE2: Szukałem takiego tematu na forum, ale nie znalazłem. Jeśli ktoś już założył, to przepraszam i chętnie też tam zerknę.


Krótko: jeśli prowadzicie własny blog (albo pocast), to:

  1. Na jakich platformach go/je postawiliście (lub po prostu dodajecie nowe wpisy)? WordPress? Medium? YouTube (w przypadku blogów wideo czy podcastów)? Własny serwer?
  2. Użyliście w nim jakichś szablonów (może nawet własnych)?
  3. Jeżeli stworzyliście go/je sami od podszewki, to jakich użyliście do tego technologii, języków programowania, składni formatowania (np. Markdown)?

Sam mam blog na GitHub Pages. Wpisy dodaję po prostu jako pliki do określonego repozytorium. Ze źródeł w tym repozytorium GitHub generuje mi za pomocą Jekylla statyczną stronę (no, zbiór stron) HTML. Do formatowania treści w poszczególnych wpisach wykorzystuję GitHub Flavored Markdown. Przymierzam się jednak do zrobienia z tym czegoś. Raz, że z uwagi na obecną konfigurację mojego komputera niewygodnie mi tworzyć nowe strony (a i potem muszę np. pushować na GitHub), a dwa, że zmiana to rozwój. A że wciąż się uczę, to i blog może ze mną ewoluować. Tylko nie mam właśnie pomysłu za bardzo, internet jest duży...


UPDATE: Pytam zarówno o blogi programistyczne, jak i o testowaniu, o nowych technologiach, o biologii molekularnej, o gotowaniu, o blogi filozoficzne czy światopoglądowe... o każdej tematyce, krótko mówiąc. Ciekawy jestem przede wszystkim platform/technologii.


UPDATE3:

  1. Miło by było też dowiedzieć się, dlaczego wybraliście daną technologię/platformę? :) Ja swoje technologie i GitHub wybrałem dlatego, żeby się ich nauczyć (a przy okazji Gita). Gdybym nie chciał się ich uczyć, pewnie wybrałbym coś mniej, hm... wymagającego pracy.
1

Do bloga używam Wordpressa ze znalezionym w internecie motywem. Uznałem, że ma być to miejsce gdzie mogę szybko przelać swoją wiedzę (lub brak tej wiedzy), a nie kolejny etat programisty webowego. Do tego hosting jest w cenie kawy w kawiarni co zmniejsza ryzyko zainwestowania większej kwoty w coś czego nie używam albo używam rzadko.
Jednak przymierzam się do własnego prostego i lekkiego motywu w ramach poćwiczenia CSSa, ale nie jest to mój priorytet.

1

bardzo dużo zależy od Twoich upodobań. ja korzystam z jekyll + github pages. Nie przejmujesz się hostingiem itp, bo to ogarnia github za Ciebie. Opłacasz domenę i robisz git push jak napiszesz post

0

Ostatnio pisałem na Medium, ale obecnie zastanawiam się nad migracją do GitLaba i hostowania strony tam, bo CI jest łatwiejsze niż na GH a chcę używać Hugo, którego GitLab nie wspiera natywnie.

2

Gdybym miał bloga, to bym użył Jekyll oraz wykupionego gdzieś hostingu.

0

Ktoś piszę coś na ghoscie?

0

Też korzystam z Jekylla, dodałem do niego gema 'jekyll-admin' i jak odpalam lokalnie, to pod 'localhost/admin' mam całkiem spoko CMSa z edytorem tekstowym, w którym piszę posty. Pisanie w tym kodu jest trochę karkołomne, ale jak potrzebuję, to najczęściej piszę w edytorze, a potem przeklejam. Repo mam na gitlabie, hostuje za free na netlify i tylko opłacam domenę. Przy każdym pushu blog sie sam update'uje (na GH pages chyba też tak jest?). No a jak nie mam dostępu do panelu admina, to zawsze można na gitlabie coś poprawić, scomittować i robi się update :)

wybrałem Jekylla bo jest całkiem wygodny, szybki, ma integracje z Disqusem... jest za free i nie ma reklam:D

1
Silv napisał(a):

Krótko: jeśli prowadzicie własny blog (albo pocast), to:
1.

Własny serwer, własny silnik, własny layout (no może trochę wyglądem sekuraka się inspirowałam).

Nawet jak piszesz wszystko sam, to nie piszesz za każdym razem od zera, więc po prostu użyłam swojego CMS-a.

Vanilla JS ;) Do tego (własny) edytor WYSIWYG z możliwością podglądu źródła, ale czasem brakuje mi czegoś w rodzaju Markdown właśnie.

Własny kod daje ci absolutną władzę nad systemem. Zrobiłam tak, bo chciałam zobaczyć, jak mógłby wyglądać strona na moim własnym silniku, gdyby ją maksymalnie zoptymalizować i gdyby jej żadni klienci dziwnymi pomysłami nie zepsuli. Wiem - sztuka dla sztuki :p

1

Jekyll + GitHubPages + Disqus + Idea Intellij do pisania postów . Prowadzę jednego bloga, a drugiego supportuje. Layoutów prawie w ogóle nie zmieniałem poza dodawaniem nowych funkcjonalności jak tagi lub wyszukiwanie.
Kiedyś bawiłem się w bloga na samodzielnie hostowanym Wordpressie, ale baza danych padła, backupu nie miałem i straciłem swoje wypociny. A tutaj wszystko mam w repozytorium Git.

0

Ja sam sobie napisałem w ulubionym przez wszystkich PHP :)
Sam wordpress nie jest zły, jak dopieścisz odpowiednio to służy i jeść nie woła, fajnie jest też zrobić swoją skórę+layout dla postów, potem tylko odpowiednio grupujesz po kategoriach i styka.
Pomocne przy trochę poważniejszym podejściu gdzie chcesz aby to jakoś wyglądało, chcesz dodać seo i planujesz dalej niż na pół roku z większą ilością wpisów.
Sam obsługiwałem blogi po kilkaset stron i wszystko sprawnie działało.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1