Ogrzewanie podłogowe (wodne) - czy warto?

0

Posiada ktoś w mieszkaniu ogrzewanie podłogowe?
Jakieś zalety/wady?
Warto?
Jak kosztowo utrzyanie wychodzi?

1

warto, a już w łazience to po prostu kapitalna sprawa. Oczywiście daruj sobie w sypialnie (można poczytać dlaczego). zaletą jest ciepła podłoga, całkiem inne rozłożenie ciepła w pomieszczeniu (nie grzeje tylko jeden punkt i samo grzanie jest dużo niższą temperaturą więc organizm odczuwa to inaczej - nie potrafię wytłumaczyć o co mi chodzi). Największą wadą jest to, że grzeje cała podłoga i powietrze unosi się w całym pomieszczeniu a wraz z nim również kurz. Co do kosztów to nie jestem Ci w stanie odpowiedzieć bo przed miałem stary piec węglowy ("kopciucha") a po mam gaz.

1

Kosztowna bardziej jest na pewno instalacja. Zalety są estetyczne - brak grzejników oraz brak kurzu przypalonego do ściany nad grzejnikiem.
Darowanie sobie sypialni wcale nie jest takie oczywiste.

1

zalet jest kilka, np wydajnosc , komfort cieplny, lepszy profil ciepla. Jezeli koszta niestraszne to polecam
https://ibb.co/RPMXcQy

0

Tak, zdecyduje się razem z żonką na ogrzewanie podłogowe, ale nie na całości, a w holu, salonie i przymusowo w łazience, pozostałe pokoje - grzejniki. Zastanawiałem się nad samą łazienką, ale spróbujemy z większą powierzchnią. Ogrzewanie wodne myślę lepiej się sprawdzi na dużej powierzchni niż jeden grzejnik przewidziany przez dewelopera -> hol + salon z aneksem to ponad 42 m2 powierzchni.
Kolejne pytanie - kafle czy panele na podłogówke? :)

Największy koszt to instalacja - u nas w zależności od powierzchnii od 150 do 250 zł - pewnie policzą po całej powierzchnii pomieszczenia... chociaż zaznaczyłem na planie np. że tam gdzie szafki czy wanna, żeby nie kładli przewodów, ale jeszcze kwestia dopytania.

1

Pomyśl o przedpokoju, buty lepiej schną.

4

zaznaczyłem na planie np. że tam gdzie szafki czy wanna, żeby nie kładli przewodów

Zasadniczo to powinno być czymś oczywistym dla fachowców (chyba że będą to robić "fachowcy"), więc nie powinno to być dla nic żadne zdziwienie. Jeśli są znane miejsca ze stałą zabudową (np. szafki, wanna czy łóżko) to tam nie powinno się układać pętli podłogówki, jest to wręcz błąd w sztuce.

Pomijając kwestię samego ułożenia pętli grzwczych (tutaj też można mieć wiele uwag, odnośnie chociażby styropianu pod rury, gęstości ułożenia, typu rur - czy PEX , PERT czy jeszcze inna technologia), zastanów się ogólniej nad tematem. Konkretnie to do przemyślenia masz m.in. takie sprawy:

  • automatyka sterująca - czy jeden wspólny sterownik, czy każde pomieszczenie niezależnie
  • przemyśl temat rozdzielaczy - minimum to rotametry. Jeśli nie będą chcieli montować rozdzielaczy z osobnymi odejściami na każdą pętlę/pomieszczenie, to ich wywal, bo to przebierańcy, a nie instalatorzy
  • na rozdzielaczach, zamiast rotametrów, można zainstalować głowice podłączone do automatyki. Zwiększa koszty, ale większy komfort
  • nie oszczędzaj na materiałach, a zwłaszcza na rurach. Marketowa rura kosztuje 1-2 zł na metrze mniej niż markowa, ale za to jest gorzej wykonana. Porządni producenci (np. Comap, Viega, Geberit, Tece) dają ok. 10 lat gwarancji,a do tego mają polisy OC i w razie problemów śmiało z nich korzystają. Z doświadczenia to Ci powiem, że nawet czasem przymkną oko w ramach dbania o dobre imię marki i "przyznają się" do czegoś, co nie do końca jest ich winą. Poza tym na pewnych rzeczach nie warto oszczędzać - te rury zalewasz betonem, kładziesz panele czy płytki i przez 20-40 lat nie ruszasz. A jak się coś popsuje, to potem rozkuwanie podłogi jest lekką masakrą. Tak samo jak np. z kiblem - na stelażu podtynkowym (tzw. gebericie) nie ma co oszczędzać, bo co z tego, że wydasz 3 stówki mniej, jak za kilka lat być może będziesz musiał rozwalać ścianę razem z płytkami, żeby wymienić badziewny stelaż. Tanią to możesz kupić umywalkę albo słuchawkę do prysznica, bo to można w każdej chwili odkręcić i zamontować nową.
  • w przypadku łączenia ogrzewania grzejnikowego z podłogowym, koniecznie podłączaj je na osobnym zasilaniu. Podłogówka nie powinna być zbyt mocno grzana, a czasem trzeba dać więcej ciepła na grzejniki
  • w temacie grzejników - jeśli masz możliwość, to lepiej je przewymiarować. Nie napisałeś czym chcesz grzać, ale w przypadku nowoczesnych rozwiązań, czyli pomp ciepła albo kotłów kondensacyjnych gazowych, im niższym parametrem grzejesz, tym masz większą sprawność/wydajność. W przypadku grzejnika zależność jest taka, że wzrost temperatury zasilania zwiększa ich moc. Jeśli chcesz grzać niższym parametrem, aby osiągnąć potzebną moc, musisz mieć większą powierzchnię wymiany. A to się osiąga właśnie przez przewymiarowanie grzejnika. W idealnych warunkach, dotykając grzejnika gołą dłonią, powinienieś mieć wrażenie, że jest on zimny (taka magia - grzejnik zimny, ale w pokoju ciepło :D )
  • domagaj się od wykonawcy, PRZED zalaniem instalacji betonem, wykonania prób szczelności.

To tak na szybko co mi przyszło do głowy ;) Jak/jeśli wątek będzie się rozwijać, może coś jeszcze dodam później.

0

Nie mam, ale byłem w domu w którym jest i coś chyba nie tak było z montażem, bo rury wpadając w rezonans hałasowały po całym domu... tak że jak już robić, to porządnie ;-)

Kolejne pytanie - kafle czy panele na podłogówke?

Kafelki w pokojach uważam za mega słaby pomysł – są zimne (ok, niby ma być ogrzewanie podłogowe, ale latem chyba nie będziesz grzał, a kafle i tak będą zimne) i twarde (wszystko co upadnie - kubek, telefon, czyjaś głowa - rozbite).

0

Mam w całym domu, na części płytki, na części panele, a w dwóch sypialniach ODPOWIEDNIA wykładzina.

Polecam wszędzie.

0

Ja nie mam tylko w sypialniach. Teraz żałuje, bo następnym razem zrobiłbym wszędzie, tak jak @Lukxxx. Lubie chodzić boso i jednak w sypialniach zimno w stopy ;)

1

Ja jednak wolę tradycyjne wykładziny, bo jak po pijaku się wywrócisz to na kafelkach, czy panelach strasznie boli na drugi dzień :|

0

Generalnie sprawa dotyczy mieszkania oraz nie będę kładł tego sam - zrobi to deweloper - będę go jeszcze dopytywał co i jak. Wiem że dają 5 lat gwarancji na podłógówkę oraz że faktycznie mają doświadczenie z tym..

2

Trochę mnie niepokoi słowo "developer" - oni zazwyczaj robią jak najtaniej, po kosztach, żeby jedynie się nie rozpadło do upłynięcia gwarancji. Nie mówię, że ten Twój właśnie taki jest, ale niemniej proponuję patrzeć im na ręce, tutaj jest tak samo jak z handlarzami samochodów: trafiają się uczciwi, ale zdecydowana większość z nich to cwaniacy i oszuści.

4

Na którym piętrze mieszkanie, bo jak nie parter, to przecież podłoga nie będzie zimna (bo sąsiad z dołu będzie grzał), a jeżeli ty się zdecydujesz na podłogówkę, to ty będziesz grzał sąsiada (bo raczej developer nie da 20cm izolacji w twojej podłodze).
Dodatkowo nie wyobrażam sobie za bardzo, jak developer rozwiąże kwestie sterowania (jedno mieszkanie kaloryfery, drugie podłogówka..), bezwładności temperatur. Znając życie, to developer tnie koszty, co w przypadku podłogówki oznacza:
i) mniej pętli -> większa temperatura grzania -> zdrowie?;
ii) słabsza izolacja podłogi -> grzejesz sąsiada -> większe rachunki;
iii) mała grubość wylewki -> mała bezwładność temperatury -> z jednej strony plus, bo lepsze sterowanie, z drugiej minus, bo większa temp. zasilania (żeby szybko dogrzać)
No i przede wszystkim uniemożliwisz sobie przyjemność wiercenia dziur w podłodze (no bo wiadomo -ryzyko) ;)
pzdr

4
wemibo napisał(a):

Na którym piętrze mieszkanie, bo jak nie parter, to przecież podłoga nie będzie zimna (bo sąsiad z dołu będzie grzał),

No chyba, że sąsiad z dołu też będzie taki sprytny, i nie będzie grzał, bo jego sąsiad z dołu będzie grzał.
W ogóle po co jakiekolwiek ogrzewanie? Przecież Hiszpania niedaleko, a tam jest ciepło.

a jeżeli ty się zdecydujesz na podłogówkę, to ty będziesz grzał sąsiada (bo raczej developer nie da 20cm izolacji w twojej podłodze).

Grubość posadzki jest znacznie mniejsza niż stropu, a ciepło idzie do góry, na jakiej zasadzie działania grzanie sąsiada z dołu?

No i przede wszystkim uniemożliwisz sobie przyjemność wiercenia dziur w podłodze (no bo wiadomo -ryzyko) ;)

No tak, każdy, kto uczył się wykańczania mieszkań od Pata i Mata tylko o tym marzy.

0

title
Taki przykładowy obraz od dewelopera.

No cóż, czasem chyba trzeba zaryzykować :)

0

Podobno lepsze jest ogrzewanie kanałowe

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1