Ruby vs Python vs Java

0

Siemka, wracam do programowania po jakiejś przerwie, problemy osobiste w ciągu roku spowodowały, że przestałem uczyć się Javy w której siedziałem wcześniej.

Wróciłem i teraz zastanawiam się czy wracać do Javy czy może lecieć w Ruby/Python.

Najbardziej z tego wszystkiego podoba mi się Ruby, chociaż patrzę na powyższe możliwości myśląc o wyborze czegoś, co będzie jednocześnie przyjemne, łatwe do uzyskania miejsca na rynku pracy w przeciągu roku intensywnej nauki.

Z jednej strony jest Python który łączy swoją łatwość która jest w Rubym i pożądanie na rynku pracy. Potem Ruby, którego pożądania powoli brakuje. I na koniec Java, która nie jest dosyć łatwa, ale cały czas są miejsca pracy dla devów.

Przedostatni akapit który napisałem powyżej może mieć fakty wyciągnięte z "D", jak to się często mówi. Tak czy siak - są to rzeczy które usłyszałem od devów/ludzi którzy mieli z tym styczność.
Co byście teraz wybrali? Język który się sprawdzi w przyszłości, są do niego materiały na necie które wdrożyłyby mnie w temat i ogarnę w nim pracę po upływie określonego czasu(w tym myśląc o przedziale 4-12 miesięcy porządnej nauki)? Może jestem zbyt dużym paranoikiem, bo tak mi zależy na tym, ażeby nie stracić czasu, że marnuję czas na szukanie tego mitycznego złotego środku..

1

Naucz się asemblera - przecież komputery cały czas wykorzystują rozkazy procesora.
A tak na poważnie, to zrób projekt w każdej technologii i się dowiesz. Jeśli boisz się straconego czasu to zapewniam: nie ma czego. Bardziej wtopisz, jeśli ktoś Ci powie "ucz się X" a za dwa lata powiesz, że to nie to.

0

dlaczego nie Elixir? Skladnia podobna do Ruby a zdolnosci metaprogramistyczne na poziomie Lispa, co oznacza, ze mozesz np bardzo latwo napisac preprocesor do HTML i pisac HTML w Elixirze. W dodatku chyba tworca jezyka mieszka w Polsce, wiec mozna byc przekonanym, ze popularnosc bedzie rosnac

2

Polecam zastanowić się może bardziej nad tym, co w danym języku najczęściej się tworzy, bo dyskusje o języku w oderwaniu od jego zastosowań są trochę bez sensu. Ruby to praktycznie tylko RoR, Python to trochę web trochę data science, a Java to korpobackendy. Oczywiście mega generalizacja, ale od czegoś trzeba wyjść :)

0

Weź się Scali naucz. Pythona to się teraz każdy uczy - język nauczany praktycznie wszędzie, nawet zdolniejsze dzieci w podstawówkach się tego uczą. Możesz być wybitny, ale jak Twoje CV pomiesza się z 500 innych CV, w których wszyscy deklarują znajomość Java & Python to jakie masz sznase być zauważonym?

A programistów Scali na rynku nadal mało, bardzo drodzy są i nie ma kto korpobackendów robić.

0

Najpierw zastanów się co masz, co chcesz zachować, a co jesteś w stanie poswięcić, bo to nie jest tak, że wybierasz język i uzyskasz win-win :-)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1