książki w formacie .pdf

0

Cześć Wszystkim,

Mam 2 pytania.

  1. Co sądzicie o tej stronie https://books.goalkicker.com/. Zwykle, gdy coś jest za darmo to wyczuwam podstęp, ale to na prawdę mnie zaciekawiło.
  2. Troszkę opiszę. Ostatnio wpisałem w wyszukiwarce np. "Pan Tadeusz". Jedna z pozycji była plikiem pdf (na telefonie od razu się mi to pobiera po kliknięciu, zwykle przypadkowym). Tutaj pytanko czy to bezpieczne, legalne lub w jakim przypadku tak jest. Jak to się ma do innych książek, NIE LEKTUR.

Bardzo dziękuję za każde zdanie, pytam, bo nie wiem.

Miłego dnia.

2

Te książki to kompilacja przykładów ze SO, więc moim zdaniem to legalne. Ogólnie książki pobrane z sieci są legalne jeśli - masz na nią licencje - czyli ją kupiłeś w jakimś sklepie. Często wtedy pdf ma jakiś znak wodny, czy odcisk palca, ze to Twoja kopia. Jeśli wygaśnie prawo autorskie (dlatego tyle klasyki jest dostępnych za free), lub jeśli autor bezpośrednio mówi, że dana rzecz jest darmowa czy jakaś inne specyficzna licencja. W praktyce za ściągnięcie książki nawet nie legalnej nikt głowy nie urwie, ale wiem osobiście od autorów, że to demotywuje do pisania kolejnych książek. Ja polecam darmowe źródła, oraz sklepy które sprzedają licencjonowane książki. Natomiast nadal kupuję dość sporo papierowych klocków. Zawsze znajdzie sie zastosowanie ;)

0

Dzięki wielkie :-), a co z kwestią bezpieczeństwa. Podobno pliki .pdf mogą zawierać wirusy. To prawda czy jest to trochę przesadzone?

1

Mogą zawierać, ale można się przed nimi zabezpieczyć czyli:

  1. sprawdzaj rozszerzenie, czy to nie jest czasem np PanTadeusz.pdf.exe (jak korzystasz z ekspololatora Windows upewnij się że masz włączone pokazywanie rozszerzeń znanych typów plików, nie jestem pewien czy i w jakiej formie jest to potrzebne w Windows 8 / 10, na Linuksie siedzę)
  2. Do aktywacji wymagają dziury w programie którym go otwierasz, pilnuj żeby mieć aktualną wersję i unikaj produktów Adobe (tam są najczęściej znajdowane).
0

Dziękuję za odpowiedzi, temat do zamknięcia.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1