Chińczycy chcą zbudować w Polsce centrum cyberbezpieczeństwa

1

Na poprawę humoru z poniedziałku idealne :D Nie oceniam Huawei i tego czy szpieguje czy też nie. Natomiast wyczuwam, że skończy się to tak jak z budynkiem Unii Afrykańskiej w Addis Abebie :D

Koncern Huawei, który zmaga się na świecie, w tym w Polsce, z oskarżeniami o szpiegostwo, oferuje budowę w naszym kraju centrum cyberbezpieczństwa i inwestycje za 2 mld zł.

Tonny Bao, szef chińskiej firmy nad Wisłą, liczy, że polski rząd zaakceptuje to „rozwiązanie godne zaufania”. Uruchomienie takiej placówki (jego nazwa ma brzmieć Centrum Transparentności i Cyberbezpieczeństwa) w Warszawie miałoby przekonać polską stronę, że sprzęt i infrastruktura Huawei są bezpieczne. Takie wątpliwości pojawiły się po tym, jak w styczniu Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała pod zarzutem szpiegostwa Weijinga W., jednego z dyrektorów w Huawei Polska.

Źródło

1

Zabawna (do czasu) sprawa z tym Huawei. Pamiętam czytając lata temu raporty o zarzutach skierowanych w stronę Huawei przez IEEE o to że stosują jakieś nieznane protokoły w swoich urządzeniach o których nie raczą informować w oficjalnej specyfikacji. Nikt nic sobie z tego nie robił, a przez lata zachodnia Europa kupowała sprzęt od Huawei na potęgę. Większość routerów w domach w UK pochodzi właśnie od Huawei. Tyle się mówi o cyber bezpieczeństwie a jak przychodzi do cięcia kosztów... no właśnie.

O ironio, piszę to ze smartfona Huawei :D

1

Patrzeć na to jak na konia pekińskiego, czy raczej możliwość zrobienia jakiegoś interesu? Na pewno powstanie takiego centrum byłoby nie w smak Amerykanom, więc taka możliwość wydaje się dość dobrą kartą przetargową np. do snu o F35.

0

Już to widzę, jak amerykanie się na to godzą :) Jestem na 120% pewien, że niczego nie wybudują, a ta cała propozycja, ma na celu tylko utwierdzenie w przekonaniu, że jako państwo jesteśmy prowadzeni na krótkiej, amerykańskiej smyczy.

0

Poczytajcie sobie o Instytuach Konfucjusza, na to sie jakos kraje godza.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0