Wstępne informacje przed zleceniem napisania aplikacji/strony internetowej etc.

0

Witam,
Od dłuższego czasu myślę nad stworzeniem aplikacji mobilnej która jedyny sukces odniosłaby działając na dużą skalę ( krajowa a gdyby się udało swiatową).
Na wstępie napisałem o tym głownym wymogu, ponieważ chciałbym wiedzieć jakie to są mniej więcej koszta( wiem, że koszta mogą być nieograniczonę wraz z rozrastającą się aplikacjem, przypływem użytkowników itp. i mam na myśli koszta początkowe dla przypuścmy 100 tyś użytkowników i wraz ze zwiekszającą się bazą ulepszania ), natomiast chciąlbym wiedzieć jak zacząć, do jakiej firmy się zgłosić, czy warto mieć najpierw projekt graficzny, czy warto spisać prawne zabezpieczenia pomysłu przed kradzieżą itp. itd.
W temacie App development jestem, kompletnie zielony, napisałem już jeden post na tym forum, zgłosiło się parę osób ale nie wiem tak naprawdę jaka osoba/firma jest odpowiednia do podjęcia współpracy.
Jeżeli jest już podobny temat to proszę o podesłanie, ponieważ nie znalazłem wszystkich odpowiedzi na moje pytania.
Aplikacja byłaby głownie dla kierowców i podrózujących. chciałbym, żeby była oparta na nawigacji.
Jeżeli jest tu firma z okolic Poznania/Szczecina lub znacie takowe profesjonalne proszę o jakiś kontakt.
Na zakończenie dodam, że posiadam kapitał na stworzenie takiej aplikacji i mocno w nią wierzę ;)
Pozdrawiam,
Rajmund

1

Pytanie o koszta w takim przypadku jest jak wróżenie z fusów. Nikt nie udzieli poprawnej odpowiedzi. Może gdyby ktoś zaznajomiony z tematem i mocno doświadczony przejrzał dokładną specyfikację projektu, której zapewne nie posiadasz to wtedy byłby w stanie podać przybliżoną kwotę wykonania (bez utrzymania).

natomiast chciąlbym wiedzieć jak zacząć, do jakiej firmy się zgłosić, czy warto mieć najpierw projekt graficzny, czy warto spisać prawne zabezpieczenia pomysłu przed kradzieżą itp. itd.

Najlepiej do takiej z bogatym portfolio zrealizowanych projektów aplikacji mobilnych. Prawie zawsze firmy oferują wykonanie projektu jeżeli go nie posiadasz (często zleca się jakiemuś zaprzyjaźnionemu freelancerowi. Na takiej zasadzie współpracowałem z kilkoma firmami z USA).
Co do spisywania prawnych zabezpieczeń zawsze jest sens. Tylko nigdy nie ma 100% gwarancji. Natomiast do technologicznych aspektów zabezpieczania interesów polecę http://lawmore.pl/ - mają dużo realizacji począwszy od zabezpieczenia takich przypadków jak Twój aż po zabezpieczenia prawnego wszelkich inwestycji czy przejęć/fuzji. Chociaż osobiście nie miałem do czynienia z firmą i nie znam nikogo osobiście to widziałem, że pracowali przy naprawdę sporych projektach.

W temacie App development jestem, kompletnie zielony, napisałem już jeden post na tym forum, zgłosiło się parę osób ale nie wiem tak naprawdę jaka osoba/firma jest odpowiednia do podjęcia współpracy.

Tak jak już napisałem. Domagaj się portfolio. Ono prawdę Ci powie. Czasami dostaje się też referencje od firm/ludzi dla których wykonywało się jakiś projekt. O to też możesz zapytać - ale znowu nie każdy musi takowe dostać.

W ciemno strzelam, że taka aplikacja w wersji MVP na starcie (jeżeli będzie wykonywać ją firma, a nie freelancer) otwiera się w okolicach 100k. Oczywiście to strzał totalnie w ciemno ale mówię tu na bazie obserwacji projektów dla których wykonywałem projekty. Zazwyczaj były to średniej wielkości aplikacje i to była minimalna kwota startowa żeby w ogóle móc o czymś myśleć.
Freelancer wyjdzie zapewne odrobinę taniej. Jednak tutaj czas wykonania może być sporo dłuższy i nie chcę nikomu umniejszać ale często do takich zleceń dobiera się złych ludzi i współpraca na pewnym etapie się psuje - co generuje sporo dodatkowych kosztów. Oczywiście jest wiele wyjątków od tej reguły.

1

Generalnie pierwsza rzecz to dokładna specyfikacja techniczna projektu - dokumentacja przedprojektowa. Jeśli jej nie posiadasz to firma może wydzielić konkretną osobę/osoby, które z tobą porozmawiają i w umówionym czasie za odpowiednią umówioną kwotą na godzinę to zrobią, także im więcej szczegółów sam ogarniesz/powiesz tym szybciej bedzie stworzona, tym wyjdzie taniej. Dopiero potem podchodzi się do wyceny projektu. Możesz wtedy zmienić firmę jeśli ta poda za dożo, ale już masz dokumentację gotową. Ale pamiętaj z reguły im taniej tym słabsza firma.

1

Od dłuższego czasu myślę nad stworzeniem aplikacji mobilnej która jedyny sukces odniosłaby działając na dużą skalę ( krajowa a gdyby się udało swiatową).

Wszystko albo nic? To duże ryzyko bo albo musisz mieć dużo farta (np. jak autor Flappy Bird) albo musisz iść w długoterminową strategię (także marketingową), która pozwoli ci osiągnąć taki wielki sukces.

prawne zabezpieczenia pomysłu przed kradzieżą

Pomysły nie są chronione prawem autorskim. Poza tym wbrew obiegowym opiniom, mało kto "kradnie" pomysły we wczesnym stadium rozwoju, bo jak pomysł jest faktycznie dobry, to zwykle się wydaje ludziom głupi, trudny do realizacji albo po prostu wtórny. Ew. nieciekawy (ludzie, którzy zakładają startupy zwykle mają własne pomysły, które im się wydają ciekawsze niż czyjś pomysł). Dopiero jak jakiś pomysł zostanie zrealizowany i dany produkt odniesie sukces to ludzie zaczynają go kopiować w poszukiwaniu łatwego zysku.

Aplikacja byłaby głownie dla kierowców i podrózujących. chciałbym, żeby była oparta na nawigacji.

Przejrzyj Product Hunt,
https://www.producthunt.com/search?q=travel
przypuszczalnie twój pomysł jest już realizowany przez ileś startupów z Doliny Krzemowej. Pewnie już coś takiego jest (jak jest to akurat dobrze, bo możesz się uczyć na czyichś błędach i zrobić coś podobnego, ale lepszego).

0

Dzięki za odpowiedz, jestem w szoku, że w tak szybkim czasie dostałem tak wyczerpujące odpowiedzi.
trochę mi to rozjaśniło pojęcie na ten temat.
A czy jest ktoś w stanie polecić jakąś profesjonalną firmę zajmującą się tworzeniem aplikacji ? czy istnieje jakiś ranking ? Która firma jest jakaś prestiżowa etc ?
Czy po prostu googlować ?
Pozdrawiam

1

Nie znam ale maja sensowne realizacje i klientow. Google to generalnie dobry pomysl.
https://www.holdapp.com/pl/kontakt + darmowa wycena wiec sprobowac nie zaszkodzi. Nikt Cie sila nie zmusi do korzystania z ich uslug ;-)

0

Sprawdzałem ich, portfolio wydaję się być ciekawe. Szukam jednak czegoś bliżej, mojego miasta (poznan, szczecin)bo wydaję mi się, że to będzie lepsze rozwiązanie.
Czy jest tu osoba, która już zlecała napisanie aplikacji na odległość? jasne, że co jakiś czas spotkania wchodzą w grę, tylko czy to da się "nadzorować" nie spotykająć się zbyt często z programistami?
a czy orientuję się ktoś kto pisał aplikacje np. do Blablacar ?

0

Wiesz, my to raczej piszemy te rzeczy a nie je zlecamy. W firmie dla której robię większość klientów nigdy na oczy nikt nie widzi nawet szefostwo albo osoby od kontaktu. Sam jak robię projekty poza tą firmą to przez 5 lat spotkałem się osobiście z jednym klientem, pozostali wszystko przez internet, rozmowy ustalenia, nawet umowa przez skan. Najprostszy sposób znalezienia dobrej firmy to przez polecenie przez znajomego, osobom piszącym na necie opinie bym nie ufał, sporo to marketing. A jeśli chcesz znaleźć firmę na miejscu to po prostu wyszukaj na googlu -> zapoznaj się z portfolio -> podejmij decyzje na podstawie portfolio z którą firma się kontaktować.

0

Nadzor prac? Dostarczaja Ci co 2 tygodnie nowe rzeczy i pokazuja konkretnie nad czym pracuja. Nie musisz sie z nimi widziec nigdy. Ewentualnie pozostaje Skype - jest tanszy czasowo.
Spotkanie zajmuje powiedzmy godzine, a nie pol dnia (dojazdy). Zlapalem pierwszy lepszy link z Google na bazie zreslizowanych projektow. Jezeli Cie nie satysfakcjonuje to Google -> aplikacje mobilne miasto, android programowanie miasto,

-> https://appchance.pl/ jeden z wynikow. Ale wybierz sobie sam. Nie chce pozniej pretensji ;-)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0