Zdolność kredytowa

0

Cześć, czy orientujecie się może czy kupując różne rzeczy w różnych sklepach na raty podwyższam swoją zdolność kredytową? Oczywiście spłacając na czas. Czy to trafia do jakiegoś ogólnego systemu, że np. spłaciłem x kredytów w czasie bez problemu?

Z góry dzięki,
początkujący dłużnik

1

Nie, największe znaczenia mają twoje dochody, ich typ, lokaty, wiek itp.
Oczywiście negatywna historia bik, jak i np. częste zaciąganie chwilówek ma znaczenie i twój wniosek będzie odrzucony.

0

Raty i kredyty trafiają do BIK, możesz sobie podejrzeć swoją historie za kilka zł jak coś

1

Tak - pozytywna historia kredytowa także działa na Twój plus, aczkolwiek nie przeceniałbym jej wagi.
Niektóre biura informacji gospodarczej (np. BIG Infomonitor) umożliwiają dodawanie nie tylko negatywnych, ale tez pozytywnych informacji o kontrahentach.

4

Odróżnijmy zdolność kredytową od wiarygodności kredytowej. Ta pierwsza decyduje o tym ile możesz dostać kredytu. Ta druga o tym, czy jakiś bank będzie Ci chciał kredyt w ogóle dać.

BIK i historia kredytowa nie mają wpływu na zdolność. Na zdolność mają wpływ zarobki netto po podjęciu wszelkich kosztów utrzymania i zobowiązań, oraz wiek wnioskodawcy (55 latek dostanie mniejszy kredyt niż 30-latek o tych samych zarobkach).

Natomiast na wiarygodność ma wpływ rodzaj umowy, branża, zawód, regularnosc dochodu. Historia kredytowa i scoring BIK mają pewny wpływ, ale raczej niewielki.

0

Dzięki panowie za wyjaśnienie tematu :)

1

@ArtS: ja od jakiegoś roku mam kartę kredytową. Co miesiąc przelewam całe wynagrodzenie na konto oszczędnościowe i płace kartą kredytową. Później na koniec miesiąca spłacam kartę z wynagrodzenia z zeszłego miesiąca. Rezultat jest taki, że bank, który nie chciał mi dać x kredytu rok temu teraz zaproponował mi 3x (kredyt gotówkowy). Nie ma to pewnie wpływu na zdolność, ale myślę, że warto budować sobie taką wiarygodność kredytową.

0

Branie rat raczej obniża Ci zdolność kredytową :P Oczywiście nie ma to większego wpływu na pożyczki pozabankowe :)

1

Odróżnijmy zdolność kredytową od wiarygodności kredytowej. Ta pierwsza decyduje o tym ile możesz dostać kredytu. Ta druga o tym, czy jakiś bank będzie Ci chciał kredyt w ogóle dać.

Jednak mimo wszystko ta druga ma wpływ na tę pierwszą + niekiedy na oprocentowanie kredytu. Dobry albo w ogóle jakiś scoring z wiarygodności w niektórych bankach daje Ci podwyższoną zdolność.

Tak - pozytywna historia kredytowa także działa na Twój plus, aczkolwiek nie przeceniałbym jej wagi.

Zależy przy jakim produkcie i na jakim etapie. W CitiBanku do karty kredytowej dali mi + 20tys. tylko dlatego, że zacząłem budować sobie pozytywną historię. Wcześniej, gdy bank nie miał pojęcia kim jestem, oferowali mi coś koło 5-6tys. Różnica jest więc między: nigdy nie brałeś pożyczki, a wziąłeś parę i je spłaciłeś. Między wziąłęś 20 pożyczek, a 30 pożyczek, jest praktycznie niewielka.

możesz sobie podejrzeć swoją historie za kilka zł jak coś

Można i za darmo raz na pół roku, tylko trzeba czekać 30 dni.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1