Kryzys programowania - jak sobie poradzić?

0

Cześć
Ostatnio nałożyły się na mnie dwie sprawy - oddanie inżynierki, gdzie przez ostatnie dwa miesiące codziennie zarywałem noce pisząc rozdziały i kodząc apkę, a druga sprawa to chwilę po załatwieniu sprawy z inżynierką, przydzielono mnie do nowego projektu, gdzie technologia jest stara i jest dużo słabego kodu. Efekt jest taki, że mam jakiś taki kryzys programowania. Jakoś przestało mnie to cieszyć i zaczęły się pojawiać myśli, że nie lubię programować, że to nie dla mnie, że się do tego nie nadaje itp.
Myślę mimo wszystko, że jest to po prostu przemęczenie, ale jestem trochę przerażony. Bo lubię programować, czerpałem z tego satysfakcje, a tu nagle takie zniechęcenie i myśli że nie powinienem być programistą.
I tak zastanawiam się czy ktoś z Was miał takie kryzysy i mógłby podzielić się jak sobie z nimi poradził ?

Pozdrawiam serdecznie

2

Zrób sobie przerwę, wakacje, itp., a potem spróbuj ten słaby projekt polepszyć na tyle, na ile się da. Zastosować najlepsze praktyki, jakie znasz. Wiadomo - z g****a bicza nie ukręcisz, ale warto starać się zostawić projekt lepszym, niż go się zastało. Jak nic się nie będzie dało zrobić, to zmień projekt, albo firmę.

10

To co powiem, może być dla niektórych szokujące, ale na przemęczenie najlepszym lekarstwem jest odpoczynek.

0

@aurel: prawda, sam potrafiłem mieć nawet parę miesięcy przerwy, bo kiedy spojrzałem na IDE to robiło mi się niedobrze. Innej rady nie ma jak tylko odpoczynek.

3

Odpoczynek swoją drogą, ale ważne wydaje mi się wypracowania podejścia do pracy i odpowiedni dystans. Powinno być lepiej po odłożeniu na bok takich elementów jak:

  • emocje i denerwowanie się tym, że pracuje się z kodem pozostawiającym wiele do życzenia (negatywne emocje nic nie wnoszą, a pracę i tak trzeba zrobić)
  • myślenie o sobie jako o wirtuozie, któremu przyszło zagrać do kotleta (alternatywnie dziecinne podejście, 'nie zrobię tego, bo: nie/nie lubię/nie da się/nie umiem/nie chcę/nie.. ')

Pracujesz by żyć, a nie żyjesz by pracować. Na łożu śmierci pewnie nie chciałbyś usłyszeć od szefa:
"stary, z***cie że siedziałeś po godzinach i redukowałeś dług techniczny w kodzie, szacun" :p

3

To jeszcze zalezy jak szybko sie wypaliles. Bo moze sie okazac ze to nie jest praca dla Ciebie i sie bedziesz meczyl.

1

@yarel, ja akurat miałem odwrotnie - jak mi emocje przestały działać w trakcie pisania kodu to dopiero wtedy czułem wypalenie i zaczyna mi teraz przechodzić jak mi znowu emocje zaczynają działać. Chyba nie ma jednej reguły.

Najlepiej zrób sobie przerwe i zacznij korzystać z komputera bez programowania - za jakiś czas Cię zacznie denerwować i zaczniesz pisać kod czy chcesz czy nie chcesz.

0

Sztuczne inteligencja zastępuje programistów Javy.
https: // www .dobreprogramy.pl/Sztuczna-int[...]ro-go-zastapi,News,87796.html

0

uff dobrze, że siedze w pythonie i c++

0

A Ubuntu 18.04 pozbyło się Pythona 2 z systemu, teraz wstawili Python 3.8.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0