Przyszłość WebAssembly (i całej webówki)

0

Zastanawiam sie nad przyszloscia WebAssembly. Poki co, ma to byc jezyk niskopoziomowy i wydajny, sluzacy do optymalizacji kodu, ktory wymaga szybkosci. Ja natomiast zastanawiam sie, czy niedlugo nie powstanie framework frontendowy, kompilowany do WebAssembly np. z Rusta badz innego jezyka, ktory wydajnosciowo zaora Angulara czy Reacta i stanie sie de facto standardem tworzenia frontendu. Bylby to logiczny kolejny krok - od vanilla JSa przez jQuery az po dzisiejsze frameworki na frontendzie dzialaja coraz potezniejsze bestie, wykonujace coraz ciezsze zadania, PWA staja sie dostepne pod Windowsem czy zamiast natywnych aplikacji na smartfony, a JS podobno slabo sobie radzi ze skala i niezawodnoscia. Co o tym myslicie? Czy JS bedzie juz na zawsze standardem, a WebAssembly bedzie dodatkiem jak np. skrypty w C++ dla innych jezykow tam, gdzie potrzeba bezwzglednej wydajnosci czy moze niedlugo bedziemy tworzyc aplikacje webowe w Rust czy Kotlinie?

0

Mam nadzieję, że standardem będzie używanie czegoś typu TypeScipt albo innego języka, który pozwoli wygenerować kod JSowy.

0

WebAssembly raczej nie zastąpi JS. Ma zupełnie inne przeznaczenie przynajmniej na dzień dzisiejszy:

  • Uzupełnienie JS. Ponieważ uruchamia się na tej samej Virtual Machine. Coś jak doapalanie Javy i Kotlina na JVM - masz dostęp do dwóch języków i możesz pisać w obu na raz.
  • Kod nie jest kompilowany do JS.
  • Zastosowanie głównie tam dzie wymaga się dużych mocy obliczeniowych np. edycja grafiki, video, CAD, kryptografia.
  • WebAssembly jest oparte o C/C++ tak więc np. OpenCV jest w zasięgu wykorzystania.
  • Gry. Tu na pewno się sprawdzi świetnie. Pytanie tylko czy będzie opłacalne z punktu finansowego.

To, że JS stanie się tym czym Java EE dziś (w starych wersjach) jest raczej nieuniknione. I wydaje mi się iż powinniśmy się spodziewać miliardów linii długu technologicznego w JS. Tysiące takich samych frameworków napisanych na 100 różnych sposobów, a ktoś to będzie musiał utrzymywać. Wystarczy zerknąć na AngularJS, któy do dziś jest używany. A mamy Angulara w wersji 5 (oficjalne wydanie) aktualnie.

  • AngularJS - October 20, 2010; 7 years ago
  • Angular 6.0.0-beta.2 / 31 January 2018; 45 days ago

Dla porónania weźmy JEE

  • J2EE 1.4 (November 11, 2003) - w wersji 4
  • Java EE 5 (May 11, 2006)
  • Java EE 6 (December 10, 2009)
  • Java EE 7 (June 12, 2013)

Mamy 4 wersje JEE na przestrzeni 10 lat. I 6 wersji Angulara na przestrzeni 7 lat. Pytanie nie czy lecz kiedy to wszystko wybuchnie.

0

Wiem, że post pod postem jest nieładny ale wpadło mi w rączki więc podrzucę (przy edycji niktby nie zauważył)
http://blog.stevensanderson.com/2018/02/06/blazor-intro/

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1