Czy używanie konkretnych frameworków świadczy o (nie)profesjonaliźme programisty?

0

Cześć,
dostałem całkiem spore zlecenie na aplikacje mobilną. W trakcie planowania trafiłem na pewien problem, nie wiem mianowicie w jakim frameworku powinienem zacząć ją tworzyć (jej interfejs). Z jednej strony, profesjonalnie byłoby użyć Qt, jest stabilny i uznany jako standard w branży. Z drugiej strony, o wiele lepiej znam Kivy i Corona SDK. We wszystkich trzech aplikacje da się zrobić, powinienem iść więc w to, w czym najlepiej się czuję i co najlepiej znam (Corona), czy przylgnąć do standardu i pisać w czymś powszechnie uznanym (Qt)? Czy nie ośmieszę się pisząc w takiej prostej technologii jak Corona? Mam wrażenie że strasznie kojarzy się z amatorszczyzną. Uprzedzając, aplikacje hybrydowe odpadają, znam tylko te trzy wymienione wyżej technologie.

1

Nie. Pisz w tym w czym Ci najwygodniej, ale pamiętaj, że zapewne ktoś potem będzie to rozwijał.

0

Rozumiem że chodzi Ci o użycie MVP/MVC i mocne oddzielenie logiki od interfejsu żeby programiści w przyszłości nie musieli znać akurat tego samego frameworka? Czy o to żeby nie używać niszowych technologii bo nikt nie będzie umiał tego potem rozwinąć?

1

We wszystkich trzech aplikacje da się zrobić, powinienem iść więc w to, w czym najlepiej się czuję i co najlepiej znam (X),
czy przylgnąć do standardu i pisać w czymś powszechnie uznanym (Y)? Czy nie ośmieszę się pisząc w takiej
prostej technologii jak X? Mam wrażenie że strasznie kojarzy się z amatorszczyzną.

Jeśli masz mało czasu i chcesz szybko skończyć, to pisz w tym co znasz, ponieważ nauka nowej rzeczy może trochę potrwać - a i tak nie masz pewności, czy nowa rzecz będzie faktycznie lepsza.

Jeśli natomiast nie masz jakiejś silnej presji czasowej, to mógłbyś poeksperymentować i napisać na szybko prototyp aplikacji w nowej technologii, zobaczyć, czy nowa technologia (tj. taka, której nie używałeś wcześniej) się nadaje, czy może nie będzie lepsza itp. poświęcić czas na naukę itp.

Tylko: że to zajmuje czas, więc się zastanów czy możesz sobie na to pozwolić - czyli czy lepiej iść "right tool for the job" (i szukać najlepszej możliwej technologii, nawet jeśli zajmie to trochę czasu) czy może lepiej zadowolić się tym co "good enough", czyli zrobić to w niekoniecznie najlepszej technologii, ale przynajmniej zrobić zlecenie ("done is better than perfect").

Możesz też w swoim wolnym czasie (poza robieniem projektemu) nauczyć się technologii Y, jeśli uważasz, że ona jest standardem i że coś cię omija... (wtedy przy następnych zleceniach nie miałbyś już tego dylematu, ponieważ byś znał zarówno X i Y i mógłbyś bardziej świadomie wybrać)

profesjonalnie byłoby użyć Y, jest stabilny i uznany jako standard w branży.

profesjonalizm nie polega na kulcie cargo danej technologii, tylko na dostarczaniu wartości biznesowej ;)

0

O nieprofesjonaliźmie to świadczy używanie wynalazków, które sprawiają same problemy. Jak masz pisać na Androida, to zacznij stąd: https://developer.android.com/index.html i porzuć wynalazki, nadające się do spuszczenia w kiblu

0

I tak profesjonalnie pisać aplikację trzy razy na trzy różne systemy na których ma działać? W 4 różnych językach? Nie do końca mnie to przekonuje.

@LukeJL Umiem wszystkie z tych trzech rzeczy, uważam że wszystkie trzy sprawdzą się równie dobrze, wybiorę więc chyba to, w czym pójdzie najszybciej. Dziękuję za opinie :).

0
Zachłanna Madonna napisał(a):

I tak profesjonalnie pisać aplikację trzy razy na trzy różne systemy na których ma działać? W 4 różnych językach? Nie do końca mnie to przekonuje.

@LukeJL Umiem wszystkie z tych trzech rzeczy, uważam że wszystkie trzy sprawdzą się równie dobrze, wybiorę więc chyba to, w czym pójdzie najszybciej. Dziękuję za opinie :).

Bo nie doświadczyłeś tego, ze wszelkie Xamariny, Cordovy i inne dziwne wynalazki nie nadają się do niczego. To producent systemu dostarcza dobre sdk do pisania aplikacji na tem system. Więc odpowiadając na twoje pytanie, tak, lepiej pisać na każdy system oddzielnie albo ograniczyć się tylko do Androida

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1