Pytanie w grze Milionerzy o języki programowania

0

Witam

Ostatnio w grze Milionerzy było pytanie które z języków NIE jest językiem programowania

C++
Java
Delphi
Assembler

I prawidłowa odpowiedź to była Delphi. Jest to środowisko programistyczne ale czy nie można zaliczyć do języka?

0

Nie można. Język używany w Delphi to Object Pascal.

edit: https://4programmers.net/Forum/1340640

0

chce linka do pytania :D

0

To w grze na Androida ;)

7

Ja bym powiedział ze technicznie rzecz biorąc "asembler" też nie jest językiem programowania, tylko co najwyzej rodziną/typem języków.

6
genobis napisał(a):

Nie można. Język używany w Delphi to Object Pascal.

Można. Sam producent nazywa język używany w RAD Studio językiem Delphi.

dl.png

6

Prawidłową odpowiedzią na to pytanie jest odpowiedź D. Assembler, bo to program, a nie język programowania. Język assemblera (assembly (language)) to nie assembler, choć popularnie takie języki utarło się w ten sposób nazywać.

Jeśli chodzi o Delphi - jak najbardziej jest to język programowania, od dawien dawna istniejący w różnych dokumentach jako Delphi language, czyli po prostu język Delphi. Nieco myli fakt, że pierwotnie Delphi (wersja 1) to była po prostu nazwa środowiska, wspierającego rozwinięcie dialektu obiektowego Pascala zwanego Borland Pascalem. Ale w pewnym momencie tak właśnie nazwano sam język - to w którym konkretnie roku można sobie poszukać.

Tak więc środowisko dawniej nazywało się po prostu Delphi, język też Delphi, a używany kompilator... raczej też Delphi. Z Free Pascalem jest łatwiej, bo dialekt to właśnie Free Pascal, kompilator to FPC (lub FPK), a środowisko to Lazarus.

genobis:

Nie można. Język używany w Delphi to Object Pascal.

Object Pascal to rozszerzenie Pascala, stworzone przez Apple na Apple Computer milion lat temu.

Można też rzec, że jest to cała rodzina obiektowych dialektów, będących rozszerzeniem starej, nieobiektowej wersji języka. Najbardziej znanymi rozszerzeniami (czyli po prostu dialektami) są Delphi, Free Pascal, Oxygene, GNU Pascal, Smart Pascal i wiele innych.

Ta wiedza leży odłogiem w sieci - wystarczy po nią sięgnąć, zamiast snuć domysły i szerzyć bzdury. Po raz kolejny potwierdza się fakt, że wokół Delphi krążą jakieś dzikie mity, które są chętniej akceptowane (i dużo częściej powielane) niż stan faktyczny.

3

W sumie to żaden. Delphi i Asembler obalone, C++ to system szablonów, a Java to w ogóle szkoda gadać.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0