Skrócenie Lorentza

0

Ogólnie wiem, że przy dużych prędkościach długość przedmiotu znajdującego się w bardzo szybko poruszającym się układzie U' dla obserwatora w układzie odniesienia U ulegnie skróceniu. Ale natknąłem się niedawno, że jeżeli rozpędzimy statek do prędkości 99%c w celu przebycia na przykład odległości od A do B, która wynosi 30 lat świetlnych, to pasażerowie tego statku nie odczują jakby się mogło wydawać trochę ponad 30 lat, ale przebędą tę trasę w ułamki sekundy, gdyż opierając się na skróceniu Lorentza dystans od A do B ulegnie skróceniu. Czy to prawda ?

Cały czas mówimy o odczuwaniu upływu czasu przez pasażerów, nie mieszkańców Ziemi.

1

Z punktu widzenia pasażerów, pokonywana trasa ulegnie skróceniu i faktycznie z ich perspektywy pokonają ją przez to szybciej. Przy czym przy prędkości „zaledwie” 99% c ciężko mówić o skróceniu trzydziestu lat do sekund, jako że współczynnik transformacji to tylko kapkę ponad siedem (więc będzie im się wydawać, że pokonują siedmiokrotnie mniejszą odległość). Konkretnie, będą lecieć 1 545 dni (4 lata i 85 dni) świetlnych.

By skrócić do, powiedzmy, 10 sekund, potrzebna prędkość wynosić by musiała ponad 99,9999999999999944%. Różnica od prędkości światła rzędu kilkunastu nanometrów na sekundę, czyli porównywalna z prędkością porostu włosów u człowieka.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0