Krótka recenzja Manjaro po miesiącu używania - wracam do Win10 ;)

1

Właśnie ściągam Win10 ISO, unetbootin i robię powrót. Linux zdecydowanie nie jest narzędziem dla programistów Android (niepopularna opinia).

Krótki wstęp
Miesiąc temu zainstalowałem Linuxa Ubuntu po maksymalnym wkurzeniu podstępnymi aktualizacjami Windowsa 10 i zjadaniem transferu. Po kilku próbach instalacji, wykrzaczeniach, zamulaniu (8gb ddr3 + i7) zrobiłem obraz Manjaro.

Instalacja: bajka, każdy poradzi sobie w 10 minut. System skonfigurowany, chwycił sterowniki wiifi, nvidia optimus i całą masę innych. Śmiga jak marzenie, zajmuje <1gb ramu, temperatury procesora wyraźnie spadły.

Instalacja Android Studio: trzeba wywalić na starcie OpenJDK i zainstalować JDK Oracle. Wszystko fajnie, tylko 99% instrukcji jest do systemów Debianowych, 0,9% do czystego archa i 0.1% do Manjaro. Operacja zajęła mi dobre 40 minut. Instalacja samego Android Studio trwała 10 minut, ściągnięcie SDK, itp. Pierwsze uruchomienie, wtf... czyta OpenJDK, którego już dawno w systemie nie ma. Kolejne rycie kilku godzinne w jakiś plikach tekstowych by usunąć wartości usuniętego OpenJDK, wreszcie po wielu godzinach frustracji mam prawilne Android Studio z JDK Oracle.
Dobra, teraz sterowniki USB do MotoG3, znalazło od razu... nie odpala apk twierdząc, że nie ma sterowników. No to jakim cudem widzi to urządzenie w studio? Po kilkunastominutowej walce, mam, wreszcie odpaliłem apk.
Cała procedura w Windowsie trwałaby 25 minut od czystego systemu. Powiedzmy, że mam skonfigurowane środowisko.

Zalety AS na manjaro:
-maszyna wirtualna czyta środwisko z jednego folderu, mogę odpalić wiele innych systemów z jednego folderu (jedna instancja studio)
-emulator działa wyraźnie szybciej... dla ludzi, którzy nie mają fizycznych urządeń do testów, mam ich około 20...

Wady AS na manjaro:
-brak różnic szybkości między Windowsem na SSD
-błędy javy nie dadzą się identyfikować jak na Windowsie, są wyraźnie inne i odbiegają nawet od systemów debianowych, jak mam ogarnąć czemu się java burzy, skoro nie ma dokumentacji na ten temat, a sam JDK Oracle to po prostu AUR fork zrobiony przez społeczność, która do środka nakładła nie wiadomo co. Chcesz ogarnąć? Analizuj co zrobiła społeczność lub olej
-każde urządzenie do testów, instaluj super sterownik AUR o ile społeczność go zrobiła

Manjaro wkurzył mnie też innymi "problemami", które dla innych nie będą wadami:
-drukarki Brother, mam 3... do 2 nie ma AUR i dzisiaj musiałem płacić w punkcie drukowania, bo Manjaro zaskoczył mnie 3 minuty przed wyjściem z domu
-montowanie urządzeń, Plug and Play to chyba voodoo dla twórców manjaro, dosłownie nic podłączone do USB nie zadziała póki nie znajdziesz stosownego AUR, no dobra, myszka i klawiatura ruszy, ale zapomnij o słuchawkach BT, skanerach, drukarkach, modemach czy dyskach
-pamięć masową musisz obsługiwać z poziomu konsoli, nie ma żadnego zarządzania dyskami jak w Ubuntu
-nie działa Photoshop, sztandarowy argument, fajnie jest czasem sobie zrobić element UI programu do ikonkę do Google Play Store, w Gimpie? Zapomijcie, jakość wypluwanej grafiki przypomina design rodem z czasów Windows 95. Jest Wine, jest nakładka PlayOnLinux, tylko krzaczy to na każdym kroku.

Zalety manjaro:
-szybkość, stabilność i zasobożerność systemu
-ma wiele ciekawych rozwiązań jak czujniki temperatur
-virtualbox działa szybciej i lepiej
-jest Steam i działa gra...Microsoftu, Age Of Empires 2 przez Wine ;)
-instalacja softu odbywa się szybciej, jeśli istnieje AUR i masz wszystkie biblioteki, jeśli nie... masz problem ;)

Podsumowując:
Manjaro to świetny system, szybki i stabilny. Dobra alternatywa dla Windowsa jednak nie do efektywnej pracy, jeśli chcesz po prostu uruchomić IDE i zacząć pracować natychmiast. Musisz niestety martwić się jakimiś pierdołami, które windows rozwiązuje z marszu.

0

Widzisz Linux Mint Cinnamon z Nemo ma taki bajer, że każde IDE od JetBrains odpalam przez kliknięcie dwa razy lewym przyciskiem myszki na jego skrypt. A on mi już automatycznie do menu Cinnamona dodaje ikonkę powiedzmy WebStorm. Manjaro i Mint jest łatwe, nie uświadczyłem tego o czym piszesz, ale jak chcesz mieć szpiega inwigilacji Windows 10 Twoja sprawa, dalej będzie Ci w tle zamulał internet. To pobierając jakieś dziwne aktualizacje, łącząc się z podejrzanymi serwerami, zamulający antywirus. Z Linuksem jest tak że jak się go raz wypróbuję to się do niego potem wraca. Aby wypróbować jedną z tych ponad 400 dystrybucji, a może akurat ta będzie idealnie dopasowanym systemem do moich potrzeb.

0

Niedlugo skladam komputer i wlasnie chcialbym sprobowac linuxa Ubuntu. Czy on naprawde zamula? Nie mialem praktycznie stycznosci z linuxem a Ubuntu jest latwe na start - przynajmniej tak pisza. Czy bedzie on zamulal przy 4 gb RAM ddr4, dysk SSD, i5 7600 3.5GHzx4? Moze sprobuje od razu Linux Mint?

0

Ideaxp,
Na poczatek tyle RAM powinno starczyc, swoja przygode z Java dopiero zaczynam. Co do Manjaro masz racje - raz sie zyje ;).

0

A co Twoja rezenzja ma do programowania android na linuxie ? Bo według mnie nic.

Chcesz używać linuxa jak systemu do wszystkiego. Ja używam tylko do programowania i Windowsa nie tknąłbym kijem.

0

Bierz Linux Mint 18.1 z Cinnamon, sam zaczynałem od Slackware, Debian, a z lenistwa wylądowałem na Linux Mint. Manjaro też dobre, ale trochę trudniejsze od Mint.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1