Jaki linux do domu?

0

Hej,

Chciałbym na domowym komputerze zainstalować linuxa, w grę wchodzą tylko popularne dystrybucje :) Myślałem o Ubuntu, tylko zastanawiam się czy w najnowszej wersji wciąż są problemy z network-manager'em. Czy Mint ma podobne problemy? Jeśli tak, jaką inną dystrybucje polecacie? Chciałbym by jak najwięcej rzeczy działała tam od strzału, niby Ubuntu popularne ale bug z network-managerem to dość istotna sprawa. No i ważne by w miarę prosto było zainstalować drukarki od HP :)

Pozdr :)

0

Najnowszy Mint z Cinnamonem, NetworkManager w istocie działa źle. Dodałem jedną sieć Wifi, wpisałem hasło do niej. Gdy próbuję dodać drugą sieć, okno wpisywania hasła się zamyka samo nie pozwalając niczego wpisać, a Wifi całkowicie przestaje działać - z niczym już się nie łączy i nie widzi żadnych sieci. Dodatkowo, jest bardzo krótki czas na wpisanie hasła Wifi, gdy poczekasz dłużej niż pół minuty, wyświetla się powiadomienie o "trybie offline" i jak wyżej - Wifi całkowicie przestaje działać, nie widzi żadnych sieci.

0

Mint i Manjaro najlepsze.

0

Polecam Sabayon - bardzo fajny.

0

Fedora jest podobno stabilna, bardziej niż cokolwiek ubuntopochodnego, ale w repozytoriach jest znacznie mniej oprogramowania.

0

Fedora ma ostrą politykę odnośnie licencji oraz patentów, dlatego też w ich repo nie znajdzie się dużo popularnych rzeczy. Problem ten częściowo rozwiązuje RPM Fusion, czyli nieoficjalne repo dla masy aplikacji obarczonych patentami (np. kodeki MP3), czy dziwnymi/zamkniętymi licencjami (np. Steam). Czasami są drobne problemy ze stabilnością nowych wydań, dlatego też często pojawia się rada, by nie przeskakiwać od razu na nową wersję, tylko poczekać z miesiąc albo trzy. Wsparcie dla sprzętu będzie zależało od konfiguracji; w moim wypadku, jak na razie, wszystko działało bądź out-of-the-box, bądź po doinstalowaniu jakiejś paczki.

1
  1. Unikaj dystrybucji opartych o paczki RPM i inne jakieś dziwnie zrobione - najlepiej coś opartego na Debianie paczki deb, Arch Linuxie albo Gentoo.

  2. Dla początkującego: Linux Mint ewentualnie Manjaro

1

A Ubuntu? To dla leszczy jest? ;) Bo obok Windowsa z ciekawosci postawilem sobie wlasnie Ubuntu i zastanawiam sie czy prawdziwe haxory z tego korzystaja...

0

Powiem Ci tak. W Linuxie na dobrą sprawę jestem "początkujący" na tę chwilę. No, może "początkujący+" :) Od jakiegoś miesiąca na drugim laptopie mam Linux Mint i działa wyśmienicie. Dodatkowo mam jakiegoś taniego VPS'a za dyszkę, na którym postawiłem Debiana, ale na sam początek chyba Mint będzie jak znalazł.

1

Zalezy w jakim celu - chcesz sie nauczyc rozwiazywac problemy z OS -> instaluj Ubuntu. Chcesz stabilny system -> Debiana

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1