Wątek przeniesiony 2016-08-24 10:10 z Edukacja przez aurel.

Czy PHP wymiera?

Odpowiedz Nowy wątek
Maximus Decimus meri
2016-08-20 22:16
Maximus Decimus meri
0

Witam. Co sadzicie o PHP? czy on naprawde wymiera i bardziej warto brac sie za node.js czy python/Django ew.RoR? moje zdanie jest takie ze jeszcze dlugo PHP zostanie na rynku bo caly czas powstaja w nim nowe projekty co o tym sadzicie?

Pozostało 580 znaków

2016-08-25 01:21

Rejestracja: 15 lat temu

Ostatnio: 14 sekund temu

3

PHP zaczynało jako zestaw programików do obsługi strony domowej jednego kolesia w czasach, gdy Internet był zabawką dla nerdów. Nie nastraja to optymistycznie.

Jest o tym wpis na Wikipedii:

PHP development began in 1995 when Rasmus Lerdorf wrote several Common Gateway Interface (CGI) programs in C,[10][11][12] which he used to maintain his personal homepage. He extended them to work with web forms and to communicate with databases, and called this implementation "Personal Home Page/Forms Interpreter" or PHP/FI.
(...)
The syntax resembled that of Perl but was simpler, more limited and less consistent.[5]

Lerdorf did not intend the early PHP to become a new programming language, but it grew organically, with Lerdorf noting in retrospect: "I don’t know how to stop it, there was never any intent to write a programming language […] I have absolutely no idea how to write a programming language, I just kept adding the next logical step on the way."[15]

Dalszego komentarza chyba nie trzeba.


"Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute." - Abelson & Sussman, SICP, preface to the first edition
"Ci, co najbardziej pragną planować życie społeczne, gdyby im na to pozwolić, staliby się w najwyższym stopniu niebezpieczni i nietolerancyjni wobec planów życiowych innych ludzi. Często, tchnącego dobrocią i oddanego jakiejś sprawie idealistę, dzieli od fanatyka tylko mały krok."
Demokracja jest fajna, dopóki wygrywa twoja ulubiona partia.

Pozostało 580 znaków

Mały Mleczarz
2016-08-25 01:37
Mały Mleczarz
0

No to co wybrać, chcę tworzyć jak najprościej czaty, serwisy, porównywarki cenowe, jak nie PHP to co? Pisanie większych rzeczy w JS mnie przeraża, a w Javie przerasta.

Do pisania real-time polecany jest node.js - zerogravity 2016-08-25 08:32
PHP + dobry framework does the thing, a jak nie, to zawsze możesz wziąć Python (raczej niż Ruby). - forsberg 2016-08-26 20:15

Pozostało 580 znaków

msm
2016-08-25 01:43
msm
Administrator

Rejestracja: 11 lat temu

Ostatnio: 3 tygodnie temu

2

@Wibowit - No generalnie o tym pisałem - założenia projektowe PHP to na początku zdecydowanie nie było "poważny język do tworzenia stron".

Przykłady na to można mnożyć dziesiątkami. Na przykład, dlaczego najstarsze funkcje PHP się nazywają tak jak nazywają? Bo funkcją hashującą używaną do hashowania nazw funkcji (do lookupu podczas interpretowania) było... strlen. Więc jeśli było np. za mało funkcji z nazwą o długości 11 znaków, to nazwa nowo dodawanej funkcji powinna mieć właśnie tyle znaków (ja tu nawet nie żartuję).

Samo rozwinięcie PHP to też ciekawa historia - oryginalnie znaczyło to "Personal Home Page", ale w pewnym momencie tłumaczenie zostało zmienione na "PHP: Hypertext Processor". Nie jestem teraz pewny czy ostatecznie w takim razie PHP rozwija się do "Personal Home Page: Hypertext Processor", czy "(((((...): Hypertext Processor): Hypertext Processor): Hypertext Processor): Hypertext Processor)" :P

edytowany 1x, ostatnio: msm, 2016-08-25 01:43
2016-08-25 10:09

Rejestracja: 10 lat temu

Ostatnio: 21 minut temu

Lokalizacja: Krasnystaw

0

Wydaje mi się że pewne cechy przypisuje się PHP niesłusznie (tu biorę pod uwagę PHP od 5.3 w górę oraz to co oferują współczesne frameworki) albo przesadnie (nie wiem, może wielu się zatrzymało gdzieś z 10 czy 15 lat temu na tych systemach szablonów i Personal Home Page albo nadal klepią w tym starym stylu :-) ) ale bez przesady. To może być także PR, tu opinie są też ważne a można zarówno zniszczyć albo osłabić dobry produkt, jak i wypromować syf :-)

Teraz jak ktoś jest specjalistą Symfony, Laravel i innych frameworków a już tym bardziej jest w stanie napisać swój, wcale nie gorszy i dobrze orientuje się w złożonych serwisach na tym opartych, to z pewnością na słabe zarobki nie będzie narzekał. Oczywiście można się również nieźle obłowić (chyba na swoim), celując w strony na WP czy Drupalu (są poważne strony, które na tym stoją) albo Magento czy inne tego typu rzeczy.

I co z tego że próg wejścia w PHP jest niski? Ale już wejście w Symfony a nawet Laravel (mówię o tym żeby poprawnie tego używać) to nie lada wyzwanie, stawiam że co najmniej rok, jeśli nie więcej. Niektórzy twierdzą, że bez fundamentalnej znajomości PHP można zaczynać od razu od frameworków, tutaj zdania są podzielone, chociaż jak najbardziej można poznać PHP od fundamentalnej strony przeglądając kod i jak to jest rozwiązane we frameworkach. Pytanie czy to dobre podejście?

Nie wiem co w dalszej perspektywie będzie z tym Laravelem, możliwe że to co teraz jest to jakaś moda, nie wiem tak jak to było z Kohaną (chyba 2.x), którą to podobno też Laravel zniszczył. Możliwe że hejt na niego jest związany raczej z obawami że wchodzi na rynek i jest walka, możliwe również że za X lat zostanie zniszczony przez coś innego i stanie się także "martwy" jak Kohana albo używany przez jakąś wąską społeczność. Z tych powodów można mieć dylemat: Symfony czy Laravel.

Pokaż pozostałe 5 komentarzy
@forsberg laravel wyszedł z symfony, niektóre rzeczy po nim dziedziczy :) - mr_jaro 2016-08-26 20:25
@mr_jaro I know :) Ale widocznie chcieli niektóre zrobić po swojemu, a teraz coraz więcej przejmują z SF, jak Doctrine czy ww. DI(C?). Nawiasem przy okazji, czy ten DI to działa w Laravelu normalnie, tj. na zasadzie kontenera usług? - forsberg 2016-08-26 20:31
Ok. Czyli też jest identycznie, prawdopodobnie czytali post Fabiena Potencier (twórcy Sensio Labs i Symfony), dali identyczny przykład z zarządzania zależnościami. A gdzie mogę poczytać o tym, gdzie są pliki konfigu i jak się konfiguruje framework? - forsberg 2016-08-27 13:55
@forsberg zależy co chcesz skonfigurować. Bindowanie DI robi się w service providerach, jakieś specyficzne rzeczy dla danych podstron można wrzucić w middlewary, a standardowe configi typu dane do bazy wrzuca się w .env i ładuje w plikach config - mr_jaro 2016-08-27 15:18

Pozostało 580 znaków

2016-08-26 18:37

Rejestracja: 3 lata temu

Ostatnio: 1 rok temu

1

Coś się kończy coś się zaczyna. ~ Andrzej Sapkowski

To samo z czego już widzę czeka i JS. Programowanie to technologia, a ona idzie do przodu wraz z biegiem czasu. Za 20 lat będą pewnie inne języki i trzeba się będzie na nie przesiadać, bo oferują więcej - z resztą na tym powinien bazować programista, że nie przywiązuje się do języka, a uczy się programować ogólnie.

Jezyki ktore kiedys gdzies byly uzyte chyba ostatecznie nigdy nie umieraja ;) - rav3n 2016-08-27 22:32

Pozostało 580 znaków

2016-08-26 20:28

Rejestracja: 13 lat temu

Ostatnio: 1 tydzień temu

Lokalizacja: Trójmiasto

1

Widzę, że zamiast wątku jak w temacie, nawet admin zaczął pisać off-top pt. "co mi się nie podobało w PHP 20 lat temu" ;D
Well, simply... no comment. :P This is not a serious talk, or is it? ;)

drorat1 napisał(a):

wejście w Symfony a nawet Laravel (mówię o tym żeby poprawnie tego używać) to nie lada wyzwanie, stawiam że co najmniej rok, jeśli nie więcej. Niektórzy twierdzą, że bez fundamentalnej znajomości PHP można zaczynać od razu od frameworków, tutaj zdania są podzielone, chociaż jak najbardziej można poznać PHP od fundamentalnej strony przeglądając kod i jak to jest rozwiązane we frameworkach. Pytanie czy to dobre podejście?

Moje zdanie jest takie: bez podstawowej znajomości języka żaden framework nie ma sensu, ale bardziej chyba jednak się liczy ogólna znajomość i doświadczenie w programowaniu.

Co do obiektowych framework'ów, przydaje się znajomość programowania czysto obiektowego. Moim zdaniem, najlepiej zaczynać naukę programowania od nauki Javy SE. poza tym, bardzo pomaga zainteresowanie we wzorcach projektowych i tzw. best practices, jeśli chodzi o FW, od oczywistego MVC, poprzez Dependency Injection, podstawową architekturę kodu i rozbicie go na sensowne części (services, bundles, moduły itp.). Wszystko są to cechy nowoczesnych frameworków, bez względu na język programowania.

drorat1 napisał(a):

Nie wiem co w dalszej perspektywie będzie z tym Laravelem, możliwe że to co teraz jest to jakaś moda, nie wiem tak jak to było z Kohaną (chyba 2.x), którą to podobno też Laravel zniszczył. Możliwe że hejt na niego jest związany raczej z obawami że wchodzi na rynek i jest walka, możliwe również że za X lat zostanie zniszczony przez coś innego i stanie się także "martwy" jak Kohana albo używany przez jakąś wąską społeczność. Z tych powodów można mieć dylemat: Symfony czy Laravel.

Don't worry, really, hate jest na wszystko, od Javy po Cobole, C#, kompilatory C/C++, bazy danych, odmiany assemblerów, a nawet procesory, i wszystko inne ;) Na razie fakty są takie, że Laravel i SF budują pozycję standardu w środowisku PHP, a co będzie za 5-10 lat, można gdybać. To tyle, jeśli chodzi o przyszłość PHP (czyli jak w temacie). A poza FW, Wordpress czy Drupal są ciągle silne np. w USA (i innych krajach), tak szybko też nie odejdą.

dodałbym jeszcze Joomla, Magento, oraz ModX, Concrete5, nie wszystkie popularne, ale jednak kilka milionów userów - czysteskarpety 2016-08-26 23:01
@forsberg, a mógłbyś pisać po polsku? - somekind 2016-08-27 19:09
Mógłbyś? - somekind 2016-08-27 22:30
dobry komentarz ;) - NieGooglujMnie 2016-08-27 22:38

Pozostało 580 znaków

2020-06-29 21:29

Rejestracja: 13 lat temu

Ostatnio: 1 tydzień temu

Lokalizacja: Trójmiasto

1

Na razie fakty są takie, że Laravel i SF budują pozycję standardu w środowisku PHP, a co będzie za 5-10 lat, można gdybać. To tyle, jeśli chodzi o przyszłość PHP (czyli jak w temacie). A poza FW, Wordpress czy Drupal są ciągle silne np. w USA (i innych krajach), tak szybko też nie odejdą.

Odpowiem sobie po ok. 4 latach, że nic się właściwie nie zmieniło z powyższych - poza wyższymi wersjami. ;) To tak z czysto encyklopedycznej, dziennikarskiej powinności... do tego stopnia, że zacząłem się czasami zastanawiać, czy WP już zostanie na zawsze jedynym CMS'em, który się liczy.

Pozostało 580 znaków

2020-06-29 23:26

Rejestracja: 5 lat temu

Ostatnio: 47 minut temu

Lokalizacja: Piwnica

0
forsberg napisał(a):

Odpowiem sobie po ok. 4 latach, że nic się właściwie nie zmieniło z powyższych - poza wyższymi wersjami. ;) To tak z czysto encyklopedycznej, dziennikarskiej powinności... do tego stopnia, że zacząłem się czasami zastanawiać, czy WP już zostanie na zawsze jedynym CMS'em, który się liczy.

Tak, zabawnie poczytać starsze komentarze, a jeszcze zabawniejsze, że pomimo mnogości bardziej nowoczesnych rozwiązań (czasami na siłę wciskanych), nadal nie ma porządnego cms'a z solidnym zapleczem i taką role spełnia 20-letni staruszek.


To samo jest w motoryzacji. Nie ma na rynku samochodu, który zastąpiłby moje 20letnie volvo. - somekind 2020-06-30 00:56

Pozostało 580 znaków

2020-06-30 08:56

Rejestracja: 13 lat temu

Ostatnio: 1 tydzień temu

Lokalizacja: Trójmiasto

3

Jeśli chodzi o CMS i inny software (co jest trochę odrębną sprawą niż PHP), to IMHO sytuacja jest następująca:

  • GIMP jest również b. stary - czy coś go zastąpiło? nie
  • Linux jest również b. stary - czy coś go zastąpiło? nie
  • internet, HTML, CSS, HTTP... jest również b. stary - czy nastąpiła jakaś rewolucja? nie
  • podobnie WordPress
  • tak samo wspomniana branża motoryzacyjna: nikomu się nie opłaca robić większych innowacji, jeśli nie zmieni to rynku (poza tymi forsowanymi przez nowych, doszywanych Ford'ów i Tesl'ów w Ameryce - których tak naprawdę nikt nie potrzebuje ani nie chce, ale amerykański marketing potrafi zdziałać cuda) :P

A jednak czasy się zmieniły od ok. 20 lat. Teraz nikt poważnie już nie inwestuje w tzw. "software" (tj. desktop), wszyscy idą w web lub mobile - a to co innego. I kombinują jak wydrzeć jak największy kawałek tortu na istniejącym rynku, a najlepiej go zmonopolizować, narzucając ludziom subskrypcje (patrz: Adobe).

I pewnie dlatego WP także się już nie zmieni specjalnie, nie zostanie zastąpiony - co najwyżej zostanie mu zabrane trochę rynku przez coraz bardziej udoskonalane rozwiązania typu Wix.

Nikogo nie interesuje szerszy punkt widzenia ani praca nad rozwiązaniami, które spowodowałyby rewolucję - poza małą grupką, chyba coraz mniejszą, sieciowych anarchistów-idealistów, takich jak Linus Torvalds.

Spójrzcie, co się dzieje z Oracle / Javą, na przykład. Opłaty można już nawet dorzucać do czegoś, co było uznawane za darmowe.

Pozostało 580 znaków

2020-06-30 12:12

Rejestracja: 9 lat temu

Ostatnio: 19 sekund temu

Lokalizacja: Grudziądz/Bydgoszcz

0

@forsberg: gimpa zastąpiło https://affinity.serif.com/en-gb/photo/ tania apka mająca dużo więcej opcji i lepsza w obsłudze niż gimp :)


It's All About the Game.
Ja kupiłem jakiś czas temu photoshopa CS5 bez abonamentu i mi wystarcza na okazjonalną edycję. - czysteskarpety 2020-06-30 13:22
@czysteskarpety: no ale adobe ma w zwyczaju blokowac aktywacje po jakimś czasie nawet gdy nie ma abo ;) - mr_jaro 2020-06-30 13:27
@mr_jaro: mozliwe, jednak moja jakoś działa i styka, dużo nie dałem, bo wersja en, z doskoku korzystam - czysteskarpety 2020-06-30 13:48
@czysteskarpety: np cs3 nie aktywujesz, kilka lat temu wyłączyli serwery i nie dali obejścia. - mr_jaro 2020-06-30 14:13

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0