Co można, a czego nie można "piractwo" ??

0

Jak bardzo znacie się na prawie dotyczącym piractwa? Co/skąd można pobierać a czego/skąd nie?

Czy np. gdy posiadam fizycznie jakąś książkę to mogę pobrać ją w wersji .pdf legalnie ? Czy gdy mam książkę, to mogę np. zrobić jej skan, i wrzucić ją na własny dysk i udostępnić ją potem w formie zdjęć mojemu przyjacielowi? Jeśli nie, to jak dla mnie jest to trochę dziwne, bo przecież kupując książkę, jest już moją własnością i powinienem móc z nią zrobić, co mi się żyć nie podoba ... Jest tu jakiś obeznany w tym prawie?

Bo kiedyś wyczytałem, że gdy ma się fizycznie książkę, to można posiadać nawet i jej kopię na dysku, jako zapas ...

1

chyba podobnie jak z mp3 i filmami, masz na własny użytek, nie możesz rozpowszechniać, kopię możesz zrobić

0

Możesz wręcz ściągnąć z internetu czystego pirata i przechowywać u siebie na dysku.
Polska konstytucja na to zezwala. Nie możesz jednak tego nikomu udostępniać, zapisywać na nośnikach zewnętrznych itd.
Jak skopiujesz koledze książkę i kolega się nie wysypie (gdyby coś), to wszystko jest zgodne z prawem.

0

Podbijam temat i jestem ciekaw czy np wchodząc tutaj - https://www.packtpub.com/packt/offers/free-learning - można taką darmową książkę udostępniać dowolnie? Pytanie kieruje do osób, które być może zetknęły się już takim zagadnieniem. Sam wiem że mogę to sprawdzić czytając licencję itp itd - ale po prostu... pytam bo może ktoś już miał z tym styczność.

0

to że książka jest udostępniania za free nie znaczy, że nie ma praw autorskich, tak samo jak ty prowadzisz bloga i udostępniasz za free treści to nie znaczy, że każdy może wkleić na swoją stronę treści i udostępniać (co nie znaczy, że nie może linkować)
a już na pewno nie możesz mieć profitu z tego

1

Nie możesz jednak tego nikomu udostępniać, zapisywać na nośnikach zewnętrznych itd.

Jeżeli chodzi o książki, muzykę, filmy etc. to każdy ma prawo je pobrać, skopiować, zgrać na dowolny nośnik, pociąć na kawałki, przerobić i udostępnić bliskiej rodzinie i bliskim znajomym.
Nie masz prawa natomiast rozpowszechniać publicznie. Dlatego torrenty są nielegalne, ale pobieranie po http jak najbardziej.
Powyższe nie dotyczy programów komputerowych.

Na przykład:

  • Można skserować książkę pana wykładowcy, zeskanować i wrzucić na zamknięte forum grupy
  • Nie można natomiast wrzucać jej na stronę dostępną publicznie

Powyższe dotyczy polskiego prawa karnego, a mamy jeszcze prawo cywilne i licencje. Jeżeli kupiłeś produkt na licencji zabraniającej kopiowania, zmieniania, pokazywania osobom trzecim - to jeżeli złamiesz zapisy umowy licencyjnej możesz zostać pozwany w sądzie cywilnym. Konsekwencje złamania licencji opisuje w tym przypadku każdorazowo umowa.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0