Praca zdalna - opinie.

0

Co myślicie o pracy mobilnej?

Według wielu badań to jest korzystniejsze ponieważ jest więcej czasu(nie marnuje się na dojazdy), więcej kasy(nie marnuje się na dojazdy) i czasami lepsza atmosfera i nie przerywa nikt. Nie ma open spaceów.

Minusem jest to, że musimy sami zorganizować ergonomiczne stanowisko pracy oraz mięć wysoką samokontrolę by pracować a nie chodzić po domu.

Ja ostatnio pracowałem zdalnie i szczerze powiedziawszy nie lubiłem siedzieć w swoim "biurze" pokoju lecz wychodziłem na świeże powietrze siadałem na leżaku lub innym przyjemnym miejscu na zewnątrz i pracowałem. Przy okazji wygrzewając się na słońcu ;) Czasami był problem z baterią lub po prostu słońce wali po ekranie ;/ Ale wymiana laptopa na "mobilny" przyniosła efekt i po 10 godzin trzyma bateria a dobra matryca.

Kiedyś próbowałem pracować w kawiarniach ale kiepsko mi to wychodziło.

W niedalekiej przyszłości planuje uciec z miasta i zamieszkać jakieś 120 km od "miasta" więc dojazd będzie mi odpadać. Związku z tym planuje całkowicie wprowadzić pracę zdalną. Czy ktoś ma doświadczenie? Co potrzeba? Jak się przygotować? Może jakieś książki?

0

Uwaga, dotyczy wyłącznie pracy dla klienta zagranicznego:

Pros

  • Zachodnie zarobki
  • Zarobki niższe o 25-50% w porównaniu z kolegami "na miejscu", bo programista z Europy środkowo-wschodniej = tańsze stawki, inaczej dla pracodawcy gra nie warta świeczki
  • Praca w dowolnym miejscu na Ziemi. Jeżeli ktoś nie ma lekkiego ADHD - pracuje z domu, jeżeli ktoś nie może się skupić to wynajmuje np. biuro coworkingowe
  • Możliwość bycia cyfrowym nomadem - zwiedzanie co 3 mc. innego kraju
  • Większość dobrych firm na zachodzie oferuje swoim programistom jakieś tam minimalne equity i nie mówię tu o startupach

Cons

  • Zazwyczaj aplikuje się do klientów zagranicznych, to oznacza konkurowanie z programistami z całego świata, dlatego bardzo trudno zostać przyjętym do takiej pracy.
  • O byciu przyjętym decydują takie detale jak: projekty na GitHubie, uczelnia (postaw się na miejscu pracodawcy, masz 3 programistów na tym samym poziomie, ale jeden skończył Caltech, a drugi Wrocław University of Technology, a trzeci powiedzmy Landbúnaðarháskóli Íslands, kogo przyjmiesz?), brak obcego akcentu.
  • Samemu dbasz o emeryturę (przy zarobkach 10k dolarów per mc., bo tyle się standardowo płaci, wybór instrumentów finansowych jest dosyć dobry)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0