TIOBE - Wasze zdanie na temat raportu

0

Witam,
Czy zwracaliście uwagę na najnowszy sondaż TIOBE?
Jak interpretujecie jego wyniki?
Czy Java faktycznie zjada wszystkich w przedbiegach?

Jestem aktualnie programistą C# i zaskoczył mnie fakt spadku popularności tego języka w ostatnich miesiącach a nawet dwóch latach.
Java natomiast od dwóch lat zaliczyła boom popularności. Z czego to wynika?
Czysty C natomiast prezentuje cały czas podobny poziom popularności, jednak to mnie nie dziwi - jest to język specyficzny i raczej trudny do zastąpienia w jego użyciu.

Jak zapatrujecie się na przyszłość?

Sondaż można obejrzeć tutaj:
http://www.tiobe.com/tiobe_index

Pozdrawiam.

0

Do wzrostu popularności Javy przyczyniła się nowa 8 wersja, ale i nie tylko. Duży udział ma w aplikacjach backendowych, mobilnych oraz big data.

0

Ja pierwsze słyszę o TIOBE, ale nie zwracam na to uwagi wcale, bo nawet jakby C# nagle wystrzelił to nie będę rzucał kilku lat nauki Javy tylko po to, żeby się wpasować w trend.
Już prędzej bardziej bym się wziął za Javę, bo systemów w niej jest tyle, że za kilka lat zarabiałbym na niej tyle ile teraz programiści Cobola.

Do programowania dla przyjemności to i tak nie ma znaczenia popularność tylko przyjemność pisania.

0

Ja bym po tym sondażu nie przewidywał przyszłości. Tak na prawdę to nie wiem co on pokazuje bo to ani ranking pod względem popularności ani zapotrzebowania. Po prostu cieżko jakkolwiek sie do tego ustosunkować. Java na pierwszym, proste - masa starych wyjadaczy i ciągle swieża krew zarówno do backendu jak i aplikacji mobilnych, duże zapotrzebowanie + kursy + konferencje i obietnice 15k na rękę :) robią swoje. Dalej C i C++ ... Programuję w tych językach i nie mogę uwierzyć, że jest częściej wyszukiwany lub jest więcej programistów C lub C++ niż C# lub Python (tutaj głównie hobbystów), wystarczy spojrzeć na oferty pracy tutaj na forum i porównać. Assembler w pierwszej 20... i rośnie na popularności. Czyli okazuje się, że nowe, współczesne języki idą w złą stronę. Proste instrukcje to jest to a nie jakiś Javascript.

0

bardziej sensowne są statystyki typu job trends niz jakies tam bazujace na ilosci wyszukiwan itp.

4

Od dziesięciu lat śledzę go codziennie i codziennie uczę się tego języka, który miał największy wzrost. To najważniejsze narzędzie do planowania programistycznej kariery!

0

Ja tam zostawiłem te zamkniętą platformę Microsoftu bo nie chcę być szczurem korporacyjnym C# i .NET. Na Tiobe i innych stronach z rankingami ciągle traci ludzie wybierają otwarte rozwiązania. Już wolę PHP 7 bo w tym jest ogromne zapotrzebowanie czy tam maszynę JVM i inne języki Clojure, Groovy, Scala, Ceylon, Kotlin to jest przyszłość. A skąd wiecie że za niedługi czas M$ nie zostawi tego języka jak zrobił to z Pascalem potem z Delphi bo tak mu się podoba ma środki i już? W mniejszych projektach Ruby, Python , PHP jest zawsze szansa że się znajdzie fucha.

0

Mnie zastanawia jak im wyszlo, ze JS traci, albo, że jest w ogole tak nisko...

teraz to juz o zgrozo desktopowe apki chcą w JS robic...

3

bardziej sensowne są statystyki typu job trends niz jakies tam bazujace na ilosci wyszukiwan itp.

:D

Najpierw może sprawdź w jaki sposób TIOBE zbiera informacje do rankingu, a dopiero później go krytykuj; Liczba ofert pracy mało ma się do popularności danego języka, bo nie obejmuje elementów niekomercyjnych, jak choćby repozytoriów w GitHub czy projektów hobbystycznych/open-sourcowych; Poza tym liczba zapytań jak najbardziej świadczy o zainteresowaniu danym językiem i ma znaczący wpływ na wyniki w rankingach;

Mimo wszystko TIOBE należy traktować jako ciekawostkę - kuknąć, powiedzieć "o, fajnie" i tyle.

0

Ok. Ale ostatecznym wynikiem jest ilosc miejsc pracy w danej technologii, na przestrzeni czasu.

jak ktos cos robi hobbystycznie to mu rankingi nie są potrzebne...

1

Ok. Ale ostatecznym wynikiem jest ilosc miejsc pracy w danej technologii, na przestrzeni czasu.

Niekoniecznie - nie wszyscy uczą się programowania, aby zostać trybikami w korpo;

jak ktos cos robi hobbystycznie to mu rankingi nie są potrzebne...

Z tym się nie zgodzę - to, że ktoś pracuje sobie nad jakimś niekomercyjnym lub otwartym projektem wcale nie oznacza, że może używać czegokolwiek (chyba że jego "zespół" zawsze będzie ograniczać się do jego samego); Większy projekt to więcej ludzi w zespole, a im bardziej popularna technologia, tym większy wybór spośród chętnych do przyłączenia się;

Poza tym im bardziej popularna technologia, tym lepsza i bogatsza dokumentacja, więcej przykładów w sieci, więcej narzędzi, dodatków itd.; Gdybym chciał uruchomić projekt np. w COBOLu to podejrzewam, że miałbym spory problem z oprogramowaniem, materiałami do pomocy, a o chętnych do przyłączenia się mógłbym sobie pomarzyć :]

0

Bo w cobolu już się nie pisze, tylko utrzymuje się to co jest za bardzo gruby hajs.

1

Nieważne - to tylko przykład czegoś nie na czasie i niepopularnego; Z każdą inną niepopularną technologią będą te same problemy - mało materiałów (lub nieaktualne), mało chętnych do przyłączenia się do projektu, przestarzałe oprogramowanie i tak dalej.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1