Kupno mieszkania - ryzyko

0

Jako, że programiści to bogaci ludzie, pomyślałem, że zapytam także tutaj.
: )

Noszę się z zamiarem kupna mieszkania. Mieszkanie bezpośrednio od dewelopera. Mieszkanie jest już ukończone, ma pozwolenie na użytkowanie, jest gotowe do odbioru. Mieszkanie mi w 100% odpowiada jeśli chodzi o lokalizację, układ itd W skrócie, jestem zdecydowany, aby je zakupić.

Zastanawiam się jednak nad tematem ryzyka jakie ponoszę. Czyli jakie rzeczy powinienem jeszcze sprawdzić prze ewentualnym kupnem? Nie wiem, sytuacja prawna działki, czy deweloper zaciągnął kredyt pod budowę itd?

1

Od strony nie technicznej i nie prawnej:
Sąsiadów? Czyj to teren, jakiej drużyny sportowej? :P Czy nie będzie wjazdów z pobliskiej "wrogiej" drużyny, bo przez ulicę biegnie "granica"?
Czy osiedle jest jakoś chronione?
Ja osobiście najbardziej bałbym się, że któryś sąsiad okaże się... kiepski i utknę na n lat z nim ;-)

Poza tym jakie są plany budowy w okolicy, czy nie postawią Ci przed oknem bloku - o ile to ma znaczenie dla Ciebie i teraz masz ładny widok.

1

sąsiadów teoretycznie można sprawdzać w księdze wieczystej - jeżeli np. mieszkania są wydzielane z działki macierzystej. Ja tak np u siebie miałem, numer mieszkania i nazwisko, potem google i szukamy :D ale to chyba nie jest standard.

W ogóle sprawdzenie księgi wieczystej to ważny element, żebyś nie kupił mieszkania z hipoteką. Do przeglądu publicznego:
https://ekw.ms.gov.pl/eukw/pdcbdkw.html

Może Tobie pomoże, możesz poczytać ewentualnie skorzystać z ich pomocy:
http://bezpiecznyzakupnieruchomosci.pl/

0

Dzięki za opinie, ale chodziło mi bardziej o takie problemy jak przykładowo:

  • deweloper kupił działkę (materiały etc) na kredyt, którego nie spłaca, upada, teren przejmuje bank i co w takiej sytuacji

Czy takie sytuacje są w ogóle możliwe. Czy jest to w jakiś sposób zabezpieczone itd.

7

miałem mieć święta od roboty ale kuzyn podeslal mi linka do tego tematu i mnie zaciekawiło więc powiedzmy, że też się wypowiem ;)
daj mi tylko chwilę bo trochę się rozpędziłem z tym pisaniem ;)

na wstępie powiem jeszcze, że nie jestem programistą, ani nawet informatykiem... ot tak przypadkiem zawodowo zajmuję się inwestycjami deweloperskimi ;)

kupując mieszkanie od dewelopera trzeba zacząć od sprawdzenia dewelopera ;) po nr KRS sprawdzisz w necie czy firma nie jest w upadłości, lokalne fora (gazety, miejskie portale itp) to dobre źródło informacji i plotek ;)
szukaj informacji czy deweloper nie ma długów, czy nie ma problemów z gwarancjami na poprzednich inwestycjach, co i kiedy budował (i czy w tamtych inwestycjach też chciał byś mieszkać czy coś tam jest nie tak)

  • co do samej nieruchomości - praktyka wyceny nieruchomości mówi, że lokalizacja, sąsiedztwo, standard wykonania, funkcjonalność lokalu i powierzchnia to czynniki najbardziej wpływające na cenę. Zakładam, że lokalizacje ocenisz samodzielnie, powierzchnię też.. funkcjonalność to to czy są przejściowe pokoje, balkon lub jego brak, dodatki w postaci piwnicy, wielkość poszczególnych pokoi itp - patrz na mieszkanie nie w sposób "jest zajebiste - chcę je mieć" tylko "jak bym jednak musiał je sprzedać to brak balkonu będzie problemem"...
    standard wykonania ocenisz porównując daną inwestycję z innymi na lokalnym rynku, w jednych miastach normą są 3 szybowe okna i parapety z granitu w innych najtańsze okna pcv będą szczytem luksusu ;)

teraz trochę o stanie prawnym - ważne jest sprawdzenie księgi wieczystej (jak pisał moskitek) ale to nie wszystko..
1 - działka - sprawdzasz czy to własność czy użytkowanie wieczyste (szczególnie na pomorzu jest bardzo dużo nieruchomości w UW) - jeśli użytkowanie wieczyste - sprawdź do kiedy i jaka jest opłata roczna - jest to ważne, bo deweloperzy często licytując grunty zawyżają wartość działki w użytkowaniu wieczystym - deweloper i tak po wygranym przetargu płaci tylko 10% wartości, a wysoka opłata roczna spada na mieszkańców.. był to problem dość często występujący w warszawie swego czasu..
2 - sprawdzasz czy działka jest wydzielona tylko dla "twojego" budynku czu kilku.. czy łącznie jest do 7 czy więcej mieszkań na działce (do 7 - mała wspólnota, troszkę tańsza w zarządzaniu)
3 - czy działka ma bezpośredni dostęp do drogi publicznej
4 - miejsca parkingowe i postojowe - czy poza przypisanymi do mieszkań są miejsca ogólnodostępne, dla gości
5 - czy w okolicy inwestycji są planowane jakieś uciążliwości (wysypiska śmieci, krematoria, drogi szybkiego ruchu itp

skąd to wszystko masz wiedzieć? a no z dokumentów które MUSI dać Ci deweloper! i teraz sytuacja wygląda tak - jeśli inwestycja została rozpoczęta po wejściu w życie ustawy deweloperskiej (29.04.2012r) to masz łatwiej bo pewnie wszystkie dokumenty deweloper będzie miał już przygotowane jeśli sprzedał choć jedno mieszkanie...
powinieneś dostać:

  • pozwolenie na budowę z pieczątką potwierdzającą, że decyzja jest ostateczna
  • pozwolenie na użytkowanie z taką samą pieczątką
  • zaświadczenie o samodzielności lokalu
  • PROSPEKT INFORMACYJNY - rzecz chyba najważniejsza dla Ciebie - powinny tu być opisane materiały użyte do budowy i wszystkie rzeczy wymienione wyżej
  • rzut lokalu, rzut kondygnacji, rzut piwnic czy innych pomieszczeń przynależnych
  • projekt zagospodarowania terenu
  • wypis i wyrys z ewidencji gruntów dla działki oraz wypis dla budynku
  • zaświadczenie o funkcji w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego
  • wzór aktu notarialnego jaki przyjdzie Ci podpisać
  • nr rachunku powierniczego (jeśli inwestycja jest rozpoczęta po wejściu w życie ustawy deweloperskiej to rachunek musi być założony)

i teraz kwestia samej transakcji - pozwolę sobie opisać to w kolejnym poście ;)

5

sama transakcja przebiega różnie w zależności od tego jak finansujesz zakup
jeśli korzystasz z kredytu to nie ma wielkiego strachu - bank wszystko to sprawdzi, żeby być pewnym, że na Tobie nie straci ;)
jeśli banki omijasz szerokim łukiem musisz trochę czasu poświęcić na studiowanie papierków od dewelopera.. etapy samej transakcji powinny jednak być w miarę podobne:
1 oglądasz mieszkanie
2 rezerwujesz mieszkanie - jak masz gotówkę idziesz do kolejnego punktu - jak nie to najpierw jest umowa przedwstępna (bezpieczniej jeśli jest w formie aktu notarialnego, ale jeśli deweloper nie woła wielkiej wpłaty jako rezerwacji to może być zwykła cywilnoprawna)
3 robicie wydanie nieruchomości na które możesz pójść z jakimś budowlańcem, który wytknie wszystkie wady
4 stajesz do umowy przeniesienia prawa wlasnosci
5 płacisz kasę

czasami ostatnie 3 punkty są w innej kolejności, a za bezpieczeństwo na tym etapie odpowiada notariusz i odpowiednie rygory zapisane w akcie notarialnym

pamietaj że jeśli chodzi o wady stanu technicznego masz gwarancje na mieszkanie - 5 lat!! 25 grudnia 2014 r. weszła bowiem w życie ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. z 24 czerwca 2014 r.) zmieniajaca termin z 3 na 5 lat!.
wady stanu prawnego sa przy dzisiejszych regulacjach malo prawdopodobne (ale niestety mozliwe jak wszystko w tym kraju).. dobrze było by zebrać papiery o których pisałem i podejść do kogoś kto ma elementarną wiedzę na ten temat. Może to być notariusz, radca prawny, rzeczoznawca majątkowy (ta grupa będzie miała najlepszą wiedzę na temat sprawdzania stanu prawnego nieruchomości ale ta wiedza niestety kosztować będzie najwięcej) lub pośrednik w obrocie nieruchomościami (ważne żeby był to pośrednik z licencją i doświadczeniem, która kiedyś musiała odbywać praktyki i skończyć sporo kursów, a nie jak obecnie jest to możliwe "po weekendowym kursie")

nie wiem z jakiego miasta jesteś, ale pewnie nie z pomorza więc raczej nikogo nie polecę ;)
jak byś miał jakieś pytania możesz napisać na [email protected] - jak będę umiał pomóc to czemu nie ;)

0

Z Krakowa jestem, pewnie kogoś poszukam na miejscu jeszcze, dzięki wielkie.
Najbardziej obawiam się problemów z sytuacją prawną działki czy czegoś w tym stylu.
W przypadku mieszkania już gotowego, do odbioru, w stanie deweloperskim prawdopodobieństwo jest chyba małe, że będą jakieś problemy.

Deweloper to Murapol, więc raczej nie żaden krzak.
Z dawnych lat można znaleźć jakieś negatywne opinie o nich, wykonaniu, ale budują sporo, tu mieszkanie jest gotowe, więc je spokojnie mogłem zobaczyć i jest OK.
Sytuacja spółki wygląda dość dobrze:
http://wiadomosci.stockwatch.pl/murapol-pierwszym-deweloperem-w-polsce-z-nadanym-ratingiem-kredytowym,ratingi-i-upadlosci-spolek-gieldowych,156271
Szczegółowy raport: http://www.eurorating.com/files/1966298353/file/2016-01-25_Murapol_SA_-_raport_ratingowy1.pdf

Jeszcze raz dzięki.

0

Sprawdz kto jest zarzadca i czy nie ma jakiś dużych długów gdzieś... Np nie przelewa w imieniu mieszkańców pieniędzy za ogrzewanie. Najlepiej, jakby była możliwość weryfikacji zarządcy i faktyczna jego zmiana na niezależnego od developera.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1