Kiedy można powiedzieć o sobie: jestem programistą?

0

No właśnie kiedy? Czy jak już załapałeś się na tego juniora czy dopiero jak tego juniora w nazwie juz nie ma? :-) a może jak jeszcze nie pracuje a umiem napisać działający program?

14

Można zawsze zapytać mnie a ja cię szybko zdiagnozuje... #pdk ;)

1

@Shalom jest już całkiem doświadczony w temacie. Nie jednego programistę zdiagnozował. Opisz się troszeczkę, wskaż swoje plusy i minusy, stworzone projekty oraz Twój stosunek do nauki i studiów. Sądzę, że wtedy dostaniesz całkiem dobrze wysmażony feedback. :)

0

Szybki przegląd tematu i:
http://4programmers.net/Forum/Java/265448-czy_kod_jest_czytelny_dobre_praktyki_przy_pisaniu_kodu?p=1219649
http://4programmers.net/Forum/Java/265500-kurs_springa?p=1219953
Czyli potłukłeś się ostatnio zjeżdżając na skuterze z krawężnika, a teraz szukasz książki do nauki na prawo jazdy. A nas się pytasz od kiedy możesz się juz nazywać kierowcą rajdowym ;)

Będziesz wiedział kiedy przyjdzie ten czas.

1

Jeżeli nie masz 10k+ postów na 4programmers to nawet nie próbuj... Jak ktoś ma mniej to jest zwykłym klepaczem.

1

To bylo pytanie ogolne, nie chodzi tu o mnie :-) sadzilem, ze temat rozwinie sie w ciekawa strone ;-) Swoja droga ciekawy jestem ile % z zatrudnionych programistow mozna nazwac programistami....bez obrazy ;-)

0

Wystarczy przelecieć kilka tutków na jutubku i trochę poklepać klawiaturę... najwyżej się będzie beznadziejnym programistą :)

1
Świetlisty Cheddar napisał(a):

To bylo pytanie ogolne, nie chodzi tu o mnie :-) sadzilem, ze temat rozwinie sie w ciekawa strone ;-) Swoja droga ciekawy jestem ile % z zatrudnionych programistow mozna nazwac programistami....bez obrazy ;-)

Mniej więcej wtedy kiedy spełnisz warunki określone tutaj:
http://www.goldenline.pl/grupy/Komputery_Internet/php/kim-jest-senior-developer,3278902/s/2#54333088

0

Innymi słowy to co ludzie wiążą z byciem "senior programistą" to tak naprawdę malutkie wymagania w stosunku do programisty i każdy doświadczony programista powinien spełniać warunki na seniora wysmażane choćby w tym wątku, który wrzucił @drorat1

Rzecz w tym, że programista nie jest to żadne pojęcie elitarne. Równie dobrze programistą może ktoś się nazwać bo np. od miesiąca robi proste stronki i się tym jara. A nie zna żadnych dobrych praktyk, wzorców, paradygmatów, nawet może nie umieć deklarować funkcji. Będzie to bardzo słaby programista, ale czemu nie nazywać go programistą? Tacy ludzie przecież są zatrudniani w firmach choćby, czy robią zlecenia komercyjne za kasę. Nie umieją programować, ale są programistami (większość programistów nie umie programować przecież, tzn. nie zna podstaw programowania, nie stosuje dobrych praktyk, nie umie rozwiązywać problemów bez wklejania gotowych rozwiązań itp.).

Myślę, że sama etykietka nic nie znaczy. Prędzej ważne jest zaangażowanie w samorozwój. Jeśli ktoś chce być programistą i jest to na tyle poważne, że się zastanawia czy może się tak nazwać, to taka osoba prędzej powinna sobie postawić za cel być dobrym programistą (z dużymi skillami, umiejętnością panowania nad kodem, umiejętnością rozwiązania trudnych problemów, znajomością pewnych przydatnych wzorców i paradygmatów itp.). Zastanawianie się nad samą etykietką programista ot tak, jest totalnie bezproduktywne.

No właśnie kiedy? Czy jak już załapałeś się na tego juniora czy dopiero jak tego juniora w nazwie juz nie ma?

Zależy od firmy. Senior w jednej to będzie junior w innej ;) Nie ma co się tym sugerować.

0

Kiedy chcesz, to tylko etykieta.

4
 1. Nie masz dziewczyny
 2. Nie uprawiasz sportu
 3. Jesz tylko mrożoną pizzę
 4. Ważysz przynajmniej 120kg (co powinno wynikać z dwóch poprzednich punktów)
 5. Chodzisz codziennie w tej samej flanelowej koszuli
 6. Masz resztki jedzenia w swojej bujnej brodzie
 7. Hakujesz emacsem przez sendmail
0

Programistą można nazwać osobę, która pracuje jako programista. Mam nadzieję, że pomogłem.

1

Programistę można nazwać osobę która zna jakiś język programowania i umie myśleć algorytmicznie.

2

Kiedy umie się mówić. Wtedy można. Może to być kłamstwo, ale może też być prawda.
;-)

0

Wtedy kiedy ktoś naprawdę korzysta z tego co stworzysz.

Cytując klasyka:

 • Yoda - szkolenie ukończyłeś. Wszystko co trzeba już umiesz.
 • Seliga - a więc... jestem programistą.
 • Yoda - nieee, jeszcze nie. Pozostaje jedna kwestia...
 • Seliga - użyteczny projekt...
 • Yoda - taaak, jeszcze raz musisz zmierzyć się z tym problemem. Wtedy i tylko wtedy programistą się staniesz... a zmierzysz się z nim.
 • Yoda - tylko pamietaj, strzeż się: używanie myszy w IDE, wait i notify... ciemną stroną są programowania. A gdy raz na ciemną ścieżkę wejdziesz kodem Twoim ona zawładnie! Strawi ona Ciebie jak innych autorów Jiry!

Jak widać nawet mistrzowie mają wątpliwości :-)

3

Kolejny wątek o niczym; Wystarczy zasięgnąć źródła:

Programmer napisał(a)

A programmer, computer programmer, developer, coder, or software engineer is a person who writes computer software. The term computer programmer can refer to a specialist in one area of computer programming or to a generalist who writes code for many kinds of software.

Czy coś jest niejasne w tym opisie, szczególnie w pierwszym zdaniu?

Programista to ktoś, kto zna co najmniej jeden język programowania i potrafi tworzyć w nim oprogramowanie; Bez względu na to czy tworzy dla siebie, kolegów, czy milionów innych ludzi - nie niweluje to faktu, iż nadal potrafi programować; Jak tworzy słabe, zabugowane czy niewygodne w użyciu programy to też jest programistą, tyle że nędznym.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1