Gry planszowe (nie)godne polecenia

0

Przez kilka dni najlepsza planszówka świata jest do pobrania za darmo w Epic Store: https://store.epicgames.com/pl/p/gloomhaven-92f741

0

Euro: Klany kaledonii - proste zasady a dużo możliwości. Fajny mechanizm innego punktowania co rundę + punktowania na koniec gry w zależności od ilości danego towaru na rynku.

Nemesis jest fajny, ale graliśmy ze znajomymi 6,5h na urlopie gdy tylko właściciel gry orientował się o co chodzi ;)

1

Weekend we Wrocławiu na OMG w telegraficznym skrócie:
Sobota - kilka mniejszych gier (zapomniałem sfocić Pierwszego pacjenta)

  • The king is dead - fajna, szybka potyczka z ciekawą mechaniką 8 akcji na całą grę i 8 rund, ale kilka akcji można użyć przy jednej turze by mieć większy wpływ, ale za to przy ostatnich turach mamy zero władzy nad sytuacją na planszy
  • Spór o bór - powiększona wersja Gejszy czyli gra dla autystycznych, gdzie trzeba liczyć jakie karty już zeszły, a jakie karty może nadal mieć przeciwnik - generalnie uproszczony poker
  • Drako - luźna szybka potyczka - niezły filler na kwadrans - 3 krasnoludów kontra smok, każdy ma dość prostą talię dającą ataki, obronę i parę zdolności specjalnych, które z biegiem gry są eliminowane przez przeciwnika (można np. zabrać smokowi latanie czy zianie ogniem albo zabić strzelającego krasnoluda by mogli atakować tylko wręcz)
  • Tu i tam - chyba najlepsza z tego zestawienia, abstrakcja polegająca na układaniu tetrisowych kształtów celem pozyskiwania kolejnych kształtów - mój największy zarzut to 2x za długa jak na to, co oferuje. Gra ze świata Bliżej i dalej czy Górą i dołem
  • Nowy wspaniały świat - wygląda jak remake 7 cudów świata, czyli draft i generowanie surowców przez kolejne karty
  • Pierwszy pacjent - dedukcja kto pierwszy znajdzie 3 kształty z dwudziestukilku korzystając z szeregu akcji typu "jaki jest najniższy numer" albo "jakie zestawy 6 kształtów pokrywają się z szukanymi" - obecnie wymaga trzeciej osoby w roli "komputera" albo robienie tego dla przeciwnika, ale wtedy każdy szuka innego zestawu, co zmienia balans. W planach aplikacja, która to ogarnie.
    InCollage_20220925_101414772s.jpg

Niedziela - wjechała tylko jedna, ale za tu duża gra - Tainted grail
1,5h samego czytania instrukcji i setupu, potem ~3,5h gry (w trakcie kolejne wspieranie się instrukcją) w pierwszy scenariusz z 15. Przez ten czas udało się przejść mniej więcej 50% tego scenariusza i nawet nie skorzystać ze wszystkich możliwości (np. z kart dyplomacji). Na pewno nie dałbym 350zł za tę pozycję, ale to taka gra, by ją rozłożyć na jakimś stole, pograć 2..4h dziennie i zostawić na kolejny dzień.

Oficjalnie instrukcja do Tainted grail wskakuje na pierwsze miejsce najgorzej napisanych instrukcji, jakie czytałem, a mam w domu kilka gier Trzewiczka. Cała strona czytania, zagmatwana tak, że 3x z kumplem analizowaliśmy niektóre akapity.. a po zrozumieniu okazywało się, że dałoby się to załatwić w 5 minut. Chyba nie było QA instrukcji i wrzucili potok myśli.
InCollage_20220925_153330121s.jpg

Ogólnie całkiem przyjemny weekend. Nie było dzikich tłumów (ponoć w Spodku tydzień wcześniej nie dało się znaleźć wolnych stołów i wszędzie kolejki), co pozwoliło na luzie wszystko zobaczyć i ograć kilka pozycji.

0

Moja ulubiona gra to Magia i miecz. Sztos! A z dzieciakami w weekend grałem w całkiem fajną grę Blokus. W promocji Gry planszowe i karciane z rabatami do 59%_al.to kupiłem też Blokus Shuffle, ale w tę grę zagramy w ten weekend. :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1