Energia - czy oszczędzać? Od mojego smartfona do zmian klimatu na Ziemi..

0

http://1drv.ms/1EXnRry

Chciałbym aby w tej dyskusji dokonać rzutowania skali mikro (bateria smartfona) na skalę makro (problemy energetyczne świata w lokalnej i globalnej terażniejszości i przyszłości). Proszę mi wybaczyć link do chmury M$.

0

Pisząc posty w tym wątku przyczyniasz się do zmian klimatycznych na Ziemi.

4

Jeden wybuch wulkanu i wpizdu wszystkie ograniczenia w emisjach spalin na cały świat :) Tyle w temacie, odnośnie 'oszczędzania' czy bycia 'eko'.

0

Ale wulkany na styku płyt tektonicznych w głębi oceanu to samo życie a że siarka czy bez tlenu i bez światła... a czemu nie?

2

Oszczędzam energię, wodę oraz ograniczam używanie jednorazówek (to raczej z przyzwyczajenia). Myślę, że proste nawyki w skali makro mogą choć trochę pomóc. Wiadomo, że w porównaniu do przemysłu, wulkanów jesteśmy ułamkiem całego systemu, ale wiele wysiłku to nie kosztuje (tym bardziej, że mamy wymierne korzyści z tego - niższe rachunki).

0

Rzeczywiście, dzięki za sprowadzenie dyskusji na wymierne tory ekonomii, bo przecież podaż i popyt miara jedna z wielu rachunki za prąd wodę śmieci, no podaż i popyt to skala mikro i makro od planktonu czy bakterii beztlenowych po człowieka społeczeństwo poda'z i popyt na rynku pracy itd. Jeszcze raz dzięki za ekonomię w pigułce - rachunek za prąd.

0

Nie oszczędzam prądu jakoś specjalnie, a zużycie mam i tak niższe niż przeciętne. Więc to nie moje zmartwienie.

0

@Azarien Powiem ci i zresztą wszystkim. Ja nie muszę się martwić o rachunki jestem wystarczająco bogaty. Ale popatrz ile jest nowych userów na 4p i oni jednak muszą liczyć każdy grosz, jakie mają perspektywy po tych gównianych prywatnych uczelniach, sam widzisz że nic nie potrafią z kodowania, będzie ich najwyżej stać na wynajęcie kawalerki - widzę to po moich sąsiadach w bloku. Ale jednak już w tym wątku który dotyczy oszczędzania energii ktoś z młodszych od nas się odezwał bardzo sensownie w kontekście głównego tematu i jednocześnie wnosząc coś ważnego wymiar ekonomiczny, że to się opłaca i w portfelu zostaje więcej kasy. Oczywiście dziękuję ci za głos w dyskusji, zresztą bardzo cię cenię. Mam nadzieję że uda się potem stworzyć jakiś model statystyczny podejścia do tematu oszczędzania energii przez usera 4p. I twój głos jest ważny dla tego modelu. Mam nadzieję że jakiś art z tego zrobię dla 4p.

1

@Artur Protasewicz ale żeby nie było to takie oszczędzanie jak wyciągnięcie niepodłączonej ładowarki z gniazdka. Takie mikrooszczędności nic nie dadzą, bo zwyczajnie od wyjęcia jednej nieużytej ładowarki nie zmniejszy się nam rachunek. Większość osób ma mechaniczne liczniki energii elektrycznej które mają wysoki próg zadziałania i taka ładowarka jest o wiele poniżej progu mierzalności klasycznego licznika kWh z tarczą :] Istotne oszczędności to np. wymiana 20 letniej lodówki na nowy model, więc kampanie w TV nawołujące do wyjmowania z gniazda ładowarek po naładowaniu celem zmniejszenia rachunku są naciągane.

0

Rzeczywiście, zostawmy USA i Chiny, czy to prawda, czy nie, to ponoć najwięksi truciciele, największe gospodarki świata, największy przemysł, ale bilans energetyczny tych krajów to nie nasze podwórko. Bilans UE znikomo, bo jesteśmy tylko składowiskiem odpadów... Jednak ani podejście takie jak tu przedstawiam, ani takie z bezsensem wyciągania ładowarki od telefonu nie jest optymalne. Spójrzmy na bezsens walki z gigantami i bezsens walki ładowarką jak na dwa punkty startowe optymalizacji. Jest to tzw. baza. Przydało by się jeszcze parę spojrzeń nie matematycznych ale ludzkich, praktycznych - z odwrotnym znakiem, nie minus, a plus, czyli co się opłaca zrobić?. Dzięki za dotychczasowe głosy w dyskusji, każdy na wagę złota. Sam nie wiem czy to wystarczy aby sformułować wstępnie zadanie dla 4p (4programmers.net) dla mnie, dla nowych userów, dla biernych czytelników itd. Energia - czy oszczędzać?, tak brzmi temat dyskusji. Ale chyba odpowiedź jest trudna. Jak to jest z tego typu strategiami w grach komputerowych w których jestem absolutnym lamerem... Może więc jakiś wzorzec z gier?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1