Praca freelancera a zdolność kredytowa

0

Od pewnego czasu pracuję jako freelancer. Mam jakieś zarobki co miesiąc, raz są całkiem spore, w innych miesiącach wystawiam trochę mniej faktur. Jak z tego wyliczyć zdolnosć kredytową pod zakup mieszkania?

0

Tu masz jakieś kalkulatory ale nie bierz tego za wyznacznik, bo to może być tylko wstęp do jakiejś tam oferty.

http://www.bankier.pl/narzedzia/kalkulator-zdolnosci-kredytowej
http://direct.money.pl/kalkulatory/kalkulator-zdolnosci-kredytowej/

To że w jednych miesiącach zarabiasz dużo, w innych mniej to sprawa normalna, wiadomo że są grubsze i chudsze okresy. Potrzebujesz mieć zapasy na te chudsze miesiące, jak również rezerwy na wiele innych zdarzeń, takie jak opóźnienia klientów w płatnościach czy nie płacenie w ogóle. Weź pod uwagę to że stosowane są kary za opóźnienia w realizacji projektów, też możesz nawalić. Skąd masz pewność że nie nastaną takie czasy że będziesz zarabiał już dużo mniej niż teraz i nie będziesz w stanie spłacić kredytu?

Sprawa jest tu bardzo skomplikowana. Banki mają swoje sposoby, tam zapytaj. Problem polega na tym, że doradcy którzy przecież mają od tego kasę będą próbować coś ugrać. Kolejna sprawa to w jakiej walucie w ogóle zamierzasz brać ten kredyt, bo we Frankach to była chyba jedna wielka spekula.

O wiele łatwiej jest kontrolować dużą ilość małych zleceń niż małą ilość tych dużych. To też może mieć istotne znaczenie dla banków.

0

Mając DG żeby w ogóle myślec o kredycie musisz mieć 12 lub 24 miesiące działalność, zależy od banku, później oni biorą Twoje książki z zestawieniem przychodów i kosztów, wyliczając średni miesięczny dochód z ostatniego 12 lub 24 miesiecy, też zalezy od banku i na podstawie tego wyliczają Ci zdolność kredytową, zazwyczaj niestety niższą niż przy umowie o pracę z takim samym dochodem

0

Banki przychylnie patrzą na naszą branżę, więc nie masz powodów do zmartwień.

0

Musiałbyś się udać do jakiegoś doradcy kredytowego ewentualnie do banku. Zdolność kredytową pewnie jakąś posiadasz, ale to nie wszystko. Obecnie należy posiadać też 10% wkładu własnego, a proporcja ta będzie rosła w tempie 5% rocznie do 20% w 2017 roku. Ma to zabezpieczyć system bankowy przed udzielaniem ryzykownych kredytów hipotecznych.
Zapytają pewnie o średnie dochody za ubiegły rok, o historię w BIK-u itd. Tutaj masz symulator do wyliczania zdolności kredytowej http://www.kredyt-mieszkaniowy.info/kalkulatory/kalkulator-obliczajacy-zdolnosc-kredytowa-symulacja-online/

0

Btw. ostrożnie z pośrednikami i bankami, ogólnie wszystkim co sprawdza Ci zdolność kredytową w BIKu. System jest trochę dziwny i kilka zapytań w krótkim okresie czasu trochę zaniża rating.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1