Dzierżawa drukarki

Odpowiedz Nowy wątek
2015-02-18 21:44
Ślepy grajek
1

Odwiedził mnie dzisiaj znajomy z prośbą o "pomoc" informatyczną typu usprawnienie komputera.

Przy oględzinach zauważyłem dziwne programy do ftp i "śledzenia" zagłębiłem się trochę w temat i dowiedziałem się, że są to wgrane pogramy przez firmę dzierżawiącą ksero kopiarkę owemu znajomemu.

Założyli nowe konto administratora na komputerze i poblokowali dostęp do tych programów. Programy te zbierają i miesięcznie wysyłają dane(głównie ilość) zeskanowanych i wydrukowanych dokumentów. Żeby było ciekawej to koszt dzierżawy to 4gr od kartki czarnobiałej a za opcje skanowania kolorowego trzeba słono zapłacić ponieważ jest to zablokowane w tych programach. A dodatkowo 5zł/mies za serwis programów i urządzenia.
Przejrzałem szczegółowo umowę z ciekawości lecz nie znalazłem tam ani słowa o blokadzie skanowania w kolorze oraz innych zablokowanych funkcji.

Co więcej programy zbierają informacje o skanie/druku z każdej podłączonej drukarki nawet innej niż dzierżawiona. Co jest "trochę" nie fair. Więc wbiłem się na ukrytego administratora poszperać w tych programach. Adres wysyłki poprzez ftp jest łatwo dostępny, oraz kilka zaznaczonych opcji co ma być wysyłane i zbierane(co 60 minut po usb i rj45) z urządzeń oznaczonych jako Device(taki nagłówek) opcje co jest wysyłane są dziwnie zakodowane tak jakby nie chcieli pokazać co biorą więc przetestowałem to w domu część(ok. 30%) danych są zbierane z katalogu Windows i %appdata% a kolejne 40% z Dokumenty i pobrane, 10% z podłączonych urządzeń pod usb. Nie są to co prawda całe pliki ponieważ z USB zajętego 4GB "pobrało" 1,5MB. Pozostałe to dane wysłane czystym stringiem(?) dot. liczby skanów i druków.

Zainteresowany dalej pobrałem na swój sprzęt sterowniki owej kserokopiarki i udałem się na miejsce z myślą czy mieszali coś przy sterownikach(wbudowanych?) lecz nie po podpięciu są wszystkie opcje. Na sprzęcie znajomego brak opcji "drukuj", "skanuj" poprzez Panel Sterowania -> Drukarki -> Drukarka i prawy przycisk myszy. Na moim są. Trzeba bezpośrednio z urządzenia. Lecz jeśli zostanie wybrana opcja kolor to zeskanuje ale wyrzuci błąd na komputerze. Co innego jeśli wybierze się opcje Ksero(kolor) bez podłączonego urządzenia do komputera podsłuchującego ;)

Chciałem się was zapytać czy takie praktyki są często stosowane? Czy są legalne? W końcu w umowie nie ma nic o blokadach ani o dodatkowym serwisie 5zł/mies. Nie wydaje się to też moralne.

Pozostało 580 znaków

2015-02-18 21:49
1

A po szto dzierżawić drukarkę i płacić za to jak w punkcie ksero? :p

Nie wiem co to za drukarka, ale taka mała laserówka do domu kosztuje kilkaset złotych.

Edit: a w temacie - czy są legalne - zależy jakie dane są zbierane. Jeżeli nic osobistego, a tylko statystyki użycia drukarki to raczej ok, choć wypadałoby wspomnieć o tym w umowie.


edytowany 1x, ostatnio: dzek69, 2015-02-18 21:50

Pozostało 580 znaków

2015-02-19 11:05
0

Można zrezygnować z drukowania na niej na miesiąc i drukować na innych podpiętych do tego komputera. Jeżeli rachunek wyjdzie większy niż koszta serwisu to pójść z pretensjami.

Moim zdaniem powinni wbudować w drukarkę jakieś proxy na np. raspberryPi i scalić to tak że tylko do niej można by podłączyć kabel sieciowy. Bez ingerencji w komputer klienta i dużo bardziej etycznie.

Pozostało 580 znaków

2016-06-08 14:10
Wybitny Mleczarz
0
dzek69 napisał(a):

A po szto dzierżawić drukarkę i płacić za to jak w punkcie ksero? :p

Nie wiem co to za drukarka, ale taka mała laserówka do domu kosztuje kilkaset złotych.

Edit: a w temacie - czy są legalne - zależy jakie dane są zbierane. Jeżeli nic osobistego, a tylko statystyki użycia drukarki to raczej ok, choć wypadałoby wspomnieć o tym w umowie.

Bo nie każdemu opłaca się zakup? Poza tym przy dzierżawie firmy zapewniają serwis i stałą "opiekę" - jak coś się psuje, masz gwarancję, że przyjedzie to sprawdzić specjalista. Sam wiem, jak się ekipa z biura potrafiła męczyć z ustalaniem źródła awarii urządzenia wielofunkcyjnego jeszcze zanim zaczęliśmy je dzierżawić od A4 Polska i robota stała w miejscu.

Pozostało 580 znaków

2016-06-08 14:19
0

+1 dla Kolegi u góry. Tak, dzierżawa i ustalenie co można drukować i za ile to normalna praktyka. Aczkolwiek dziwne, że kontrola ma miejsce stronie komputera a nie samej drukarki. Jak są jakieś obawy co do uczciwości firmy to metoda zaproponowana przez @krzysiek050 wydaje się całkiem rozsądna. No i pytanie jeszcze jak to się ma do umowy, tam gdzie pracowałem był cennika w formie załącznika, warunki gwarancji itd.

edytowany 1x, ostatnio: alagner, 2016-06-08 14:20

Pozostało 580 znaków

2016-06-08 14:47
0

BRAWO - odkopać wątek sprzed półtorej roku i jebnąć reklamę...


Chcesz pomocy - pokaż kod - abrakadabra źle działa z techniką.
o kruca fix, faktycznie, nie spojrzałem na daty. - alagner 2016-06-08 15:09

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0