Jaki język programowania wybrać na początek

0

Jakiś czas temu marzyła mi się praca programisty. W związku z tym mam kilka pytań. Jaki język programowania najlepiej wybrać jeśli chodzi o perspektywy pracy ? Jaki Język programowania jest najłatwiejszy na początek ? Czy znając jeden język programowania można pracować jako programista czy programiści znają co najmniej kilka ? Czy programowania można się nauczyć samemu w domu czy najlepiej iść na jakiś kurs/do szkoły ? Na jakim poziomie powinno się znać angielski ? Na początek może tyle.

0

Jaki język programowania najlepiej wybrać jeśli chodzi o perspektywy pracy ?

Na chwilę obecną raczej Java, ale to tylko abstrahując od przypadku, co może być błędem. Pracując w statystycznie gorzej opłacanej technologii, ale za to ją lubiąc, osiągniesz nie gorsze/lepsze wyniki finansowe, no i robota będzie przyjemniejsza.

Jaki Język programowania jest najłatwiejszy na początek ?

Tylko z kilkoma miałem styczność, ale chyba Pascal, Javascript, PHP są względnie łatwe pod względem "technicznym". Dwa ostatnie mają również niski próg wejścia, łatwo osiągnąć konkretne, quasi-przydatne rezultaty, co pozytywnie wpływa na motywację. Z drugiej strony, wiele osób zarzuci Pascalowi brak zastosowań, a PHP skłonność do...demoralizacji?

Czy znając jeden język programowania można pracować jako programista czy programiści znają co najmniej kilka ?

Można pracować znając jeden, ale oczywiście istnieją programiści, którzy znają kilka. Osobna kwestia to co to znaczy "znać". Sama składnia i semantyka, czy spora praktyka?

Czy programowania można się nauczyć samemu w domu czy najlepiej iść na jakiś kurs/do szkoły ?

Nie bardzo jest inna możliwość, jak nauka samodzielna. Kursy nie wiem czy istnieją (chyba, że internetowe ala spoj.pl), a szkoły/uniwerki raczej sobie nie radzą :D.

Na jakim poziomie powinno się znać angielski ?

B2 wypada mieć.

0

Dzięki za odpowiedzi. Ja osobiście wolałbym pracować w języku który bym lubił nawet jeśli miałby być gorzej opłacany. Ile mniej więcej czasu potrzeba aby opanować dobrze dany język np. javę ? Ja mam około 30 lat, czy to nie za późno aby zacząć nauczyć się programowania ? Czy mam realne szanse zostać i pracować jako programista ? Czy te trzy języki które wymieniłeś są obecnie najbardziej popularne ?

1

Te 3 jezyki, ktore wymienil to jakis dziwny zlepek WTFow.

IMO, bierz Pythona.

2

user image
IMO przyjemniejszy od pythona.

0

Ile mniej więcej czasu potrzeba aby opanować dobrze dany język np. javę ?

  1. Ponawiam pytanie, co to znaczy według Ciebie opanować?
  2. To zależy od predyspozycji jakie posiadasz. Zdolności kierunkowe, organizacja pracy itp...
  3. To zależy od technologii. Są łatwiejsze i trudniejsze.

Ja mam około 30 lat, czy to nie za późno aby zacząć nauczyć się programowania ? Czy mam realne szanse zostać i pracować jako programista ?

Lekko z pewnością nie będzie, ale wykonalne.

Czy te trzy języki które wymieniłeś są obecnie najbardziej popularne ?

Nie pisałem, że są najbardziej popularne, tylko że z pośród tych, z którymi miałem styczność, wydają mi się "najprostsze w sensie technicznym", a to różnica. Dodałem również, że z Pascalem jest problem zastosowań, a przy PHP ryzykujesz nabranie złych nawyków.

0

Opanować mam na myśli praktyczne zastosowanie. Skoro z Pascalem jest problem zastosowań a z PHP można nabrać złych nawyków to co według Ciebie zostaje Java ? Python jest popularnym językiem, łatwym ? Co oznacza ten czerwony kamień ?

0

Opanować mam na myśli praktyczne zastosowanie.

że stworzysz cokolwiek użytecznego, np. stronkę kwiaciarni cioci, czy że będziesz mógł ubiegać się o pierwszą pracę?

Skoro z Pascalem jest problem zastosowań a z PHP można nabrać złych nawyków to co według Ciebie zostaje Java ?

  1. W przypadku Pascala jest problem zastosowań...ale komercyjnych. Dla siebie, do szuflady, dla zabawy, możesz pisać co Ci się podoba.
  2. Te złe nawyki to głównie opinia innych, ale o tym zaraz...
  3. Nie, nie twierdzę, że zostaje Java

W ogóle to uważam, że jesteś trochę za bardzo "hop do przodu" (bez urazy, to z troski raczej). Zanim planować przyszłość na lata świetlne wprzód i teraźniejszość do niej dostosowywać, to wybierz sobie jakąkolwiek technologię, na powiedzmy kilkadziesiąt godzin zabawy i sprawdź, czy to jest w ogóle to, bo może się okazać, że programowanie w ogóle Ci nie leży ;). Potem zgłoś się po kolejne rady.

Python jest popularnym językiem, łatwym ? Co oznacza ten czerwony kamień ?

Python czy popularny? Nie aż tak, jak np. PHP (tutaj koderów, mniejsza o to jakich, jest masa), ale też nie jest niszowy ;). Podobno dosyć łatwy, ale to wiem z przekazu, nie próbowałem. Czerwony kamień to rubin, nawiązanie do Ruby.

0

Praktyczne zastosowanie miałem na myśli taką znajomość aby ubiegać się o pracę. Nie chce poznawać języka żeby tworzyć tylko sobie do szuflady. Może rzeczywiście za bardzo wybiegam w przyszłość więc od czego najlepiej zacząć żeby zobaczyć czy programowanie mi leży ? Póki co moim systemem operacyjnym jest linux, czy to ogranicza wybór języka programowania ?

0

Jak taki system to nie mam mowy o programowaniu w C# (chyba że Mono no ale...), (w kolejności według mnie) C++ > Java/C#. Poznaj te dwa języki, stwórz kilka aplikacji i wysyłaj CV ;p

C++ - bardzo dobry na początek, możesz w nim poklepać gry
Java/C# - dosyć obiektowe języki, od malutkich aplikacji po wielkie "krowy"

Asm - wszystko ;p

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0