Rynek programistów + przejście z C++ na Jave

0

Witam.
Aplikacje, które chciałbym pisać to aplikacje użytkowe typu komunikator internetowy, edytory IDE czy coś w tym stylu no i temu podobne + jakieś mini gry.
Czy do tego bardziej nadaje się C++ (który na razie umiem w podstawowym poziomie czyli ewentualne przejście na Jave nie bedzie bolesne) czy Java?

1) Jak wygląda rynek programistów Java i jakie są w przybliżeniu ich zarobki?
2) Czy Thinking in Java wyd IV będzie dobrą pozycją do nauki jej?
3) Jakie mamy biblioteki graficzne Javy?
4) Czy ten język jest na wymarciu?
5) Przykładowe większe aplikacje napisane przy użyciu Javy... windows/linux/mac?
6) Czy na studiach uczą Javy czy głównie C++?

0

Gry Javowe to już były opisane, nie trzeba udowadniać, że można zrobić w Javie gierki, nawet 3W, które odniosą sukces.

IDE w Javie? Eclipse (w tym forki jak np Aptana), NetBeans, IntelliJ IDEA, itp itd

3) Oficjalne frameworki GUI od najstarszego: AWT, Swing, JavaFX. Nieoficjalne toolkity to np SWT, bindingi do OpenGL/ OpenCL to jogamp.org czy lwjgl.org.
4) Nie. Zresztą twoja definicja wymarcia jest śmieszna, bo uważasz, że Objective-C jest martwy.
6) U mnie na początku był Turbo Pascal na Wstępie do programowania, ASD było w C++, ale po półmetku używało się głównie Javy + trochę nieobowiązkowych przedmiotów w C# (na które generalnie nie chodziłem, bo vendor lock-in z MS mnie nie interesuje, a rozwiązania MS nie powalają mnie pomysłowością). Mój wydział to był WMiI UJ. Obecnie to jednak chyba pierwszaków uczą Javy zamiast Turbo Pascala.

0

1) Rynek programistów Javy można porównać do webowego - jest ich bardzo dużo, ale większość kiepskich, ci dobrzy zarabiają godziwe sumy, zaś kiepscy zarabiają jak za roznoszenie ulotek, bądź w ogóle nie znajdują zatrudnienia... :D
2) Taniej i lepiej uczyć się z google.
5) Chociażby Minecraft.
6) U mnie na studiach uczyli głównie C :D Zależy od ludzi. Trzeba mieć na uwadze, że starzy doktorzy mogą być trochę w tyle z technologiami, których teraz programista używa w "nieakademickiej" pracy...

0

6) Zależy od uczelni, a nawet od wydziału. Na polibudzie wrocławskiej kursy podstawowe (wstęp do programowania i algorytmy) są w C (W-12), C/C++ (W-4) i Javie (W-8). Jeżeli kurs nie koncentruje się na jakimś konkretnym języku, to ćwiczeniowcom wisi w czym piszesz.

0
 1. Jest bardzo szeroki i głęboki, ale zarobki są bardzo zbliżone do zarobków programistów C++. Zarobki zwykle się zaczynają od ok. 2 tys. zł / mies. brutto, ale są też i takie nieliczne stanowiska gdzie się płaci specjalistom > 10 tys. zł brutto / mies. Wszystko zależy od tego jak będziesz dobry i gdzie trafisz.

 2. Okienkowe: Azureus, JEdit, JDownloader, SQL Developer, różne IDE Javowe (Eclipse, Idea, Netbeans).
  Webowe: Facebook, Twitter, Amazon, LinkedIn, masa banków na tym jedzie
  Bazy danych: HBase, Cassandra, H2, HSQLDB
  Serwery WWW i aplikacyjne: Tomcat, Netty, JBoss
  Mobilne: prawie wszystko na Androida
  Gry: Minecraft, Runescape

0

Facebook i twitter są w javie?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0