Porównanie IDE dla Javy i C#

0

Witam!

Mam taki, chyba dosyć nietypowy, problem. Otóż zamierzam zacząć programować i stoję przed wyborem języka: C# lub Java. Jedną z istotnych dla mnie rzeczy przy wyborze języka jest komfort pracy ze środowiskiem, gdzie będę pisał programy w wybranym języku. Otóż z tego co się zdążyłem zorientować wynika, że dla Javy są dostępne trzy darmowe rozbudowane IDE: Eclipse, Netbeans i JDeveloper. Natomiast dla C# istnieje darmowy Visual C# 2010 Express oraz jego płatne wersje.

Więc teraz moje pytania: Jak mają się do siebie ww. IDE Javy oraz darmowa wersja Visual C# 2010 jeśli chodzi o funkcjonalność, posiadane cechy itd.? Czy dopiero komercyjna wersja Visuala C# 2010 posiada dodatkowe cechy porównywalne z tymi IDE Javy?

0

Do Javy jest więcej, np JBuilder chyba, bardzo rozbudowana IntelliJ IDEA (darmowa wersja rozbudowana dla projektów open-source oraz chyba darmowa wersja okrojona do wszystkiego), itd NetBeans jest dobry dla początkujących, ma już też dobre wsparcie dla JDK 7 i JavyFX 2.0 (to akurat jeszcze nie pod Linuksa). Do NetBeansa polecam mój poradnik: Wprowadzenie do NetBeans IDE :)

C# i Java jakoś mocno się nie różnią. Wczesne wersje C# to była totalna zżynka w Javy, nawet dzisiaj jakoś filozofia programowania w tych językach mocno się nie różni. Na JVM masz więcej niż na CLR popularnych, bardziej produktywnych niż C# czy Java języków, np Scala (mój ulubiony język na JVM), Clojure, JRuby, Groovy, etc Na CLR jest F# czy Nemerle, ale są bardzo mało popularne w porównaniu do tych języków z JVM.

0

Tak, ale JBuilder to nie wiem czy jest dalej rozwijany a darmowa IntelliJ IDEA wydaje się być mocno poobcinana w porównaniu z tym co oferują ww. IDE http://www.jetbrains.com/idea[...]ons_comparison_matrix.html?IU

Ja właśnie teraz zainstalowałem testowo Netbeans 7 z Java SE 7 oraz Visual C# 2010 Express jednak, ponieważ nie jestem biegły w tych wszystkich "fjuczersach" IDE, to dlatego proszę o jakoweś porównanie.
Poza tym na razie nie jestem zainteresowany innymi językami dostępnymi na tych platformach, więc taka uniwersalność nie stanowi dla mnie priorytetu.

2

Na razie cię może inne platformy nie interesują, ale jak kiedyś zainteresują, to zaś musiałbyś się czegoś innego uczyć. Nie lepiej od razu czegoś uniwersalnego?

Eclipse IMO też jest b. dobry, ale może być nieco upierdliwy dla początkującego. Jest za to znacznie lżejszy i szybszy od NetBeansa, który umie czasem zamulić.

0

Poza tym Eclipse jest już chyba od przyszłych dystrybucji dołączany jako standardowe narzędzie w Linuxsie do Javy. Więc jego popularność powoduje zmiany i to nie małe wśród poważnych graczy. :)

0

OK ja działam pod Windowsem ale ściągnę Eclipse IDE i zobaczę jak to wygląda.Ściągnąłem ale czy Eclipse wspiera już Javę SE 7?

0

Zapoznałem się bliżej z tymi IDE i mam mieszane uczucia:

  • darmowe Visual Studio Express Edition jest tak obcięte z możliwości dostępnych w jego płatnych wersjach, że chyba niewiele się w tym zrobi poza nauką samych podstaw. Dla przykładu sadząc po typach projektów jako można utworzyć to Visual C++ Express to można w nim pisać natywne "konsolki" i okienka na desktop, ale te ostatnie tylko jako C++/CLI - reszta rzeczy wycięta (np. biblioteki MFC i ATL). Z kolei Visual C# Express pozwala na nieco więcej bo "konsolki", aplikacje okienkowe i WPF jednak dostęp do ASP.NET i ADO.NET chyba wycięty albo trzeba to jakoś obchodzić. W rezultacie chyba przyjdzie mi się pożegnać z platformą .NET, bo nie zamierzam płacić prawie 3k zeta za wersję Professional, aby móc jakoś na poważniej programować. Szkoda, bo pierwotnie bardziej nastawiałem się na C# niż na Javę.

  • z kolei IDE do Javy pod tym względem wyglądają lepiej. Darmowe środowiska oferują chyba porównywalne możliwości z płatnym środowiskiem Visual Studio. Dzięki możliwości plug-inów (Eclipse, na mniejszą skalę Netbeans) a nawet tego co dostajemy w instalce (JDeveloper) można mieć praktycznie profesjonalne środowisko programistyczne z serwerami, bazami danych, edytorem UML i możliwością działania na urządzeniach embedded.

Tak więc raczej zwrócę się w kierunku Javy, bo choć podobno nieco gorsza od języka C# to jednak oferuje znacznie lepsze wsparcie dla tworzenia oprogramowania za free. Teraz tylko muszę wybrać optymalne dla mnie IDE do Javy.

0

Jak już się zapoznam z możliwościami szeroko rozumianej platformy Java (język i obszary zastosowań, które mnie zainteresują) to potem zapewne zainteresuję się też innymi językami działającymi na tej platformie. Zwróciłem też uwagę na fakt, że Java jest multiplatformowa a .NET jest przywiązany do systemu Windows. Są zdaje się jakieś wirtualne maszyny wykonujące kod CLI ale niestety niezbyt aktualne z najnowszymi wersjami .NET. W sumie to się dziwię, ze MS nie wypuścił, jak kiedyś Sun, maszyny wirtualnej .NET na inne platformy.

0
Cortes napisał(a)

Jak już się zapoznam z możliwościami szeroko rozumianej platformy Java (język i obszary zastosowań, które mnie zainteresują) to potem zapewne zainteresuję się też innymi językami działającymi na tej platformie. Zwróciłem też uwagę na fakt, że Java jest multiplatformowa a .NET jest przywiązany do systemu Windows. Są zdaje się jakieś wirtualne maszyny wykonujące kod CLI ale niestety niezbyt aktualne z najnowszymi wersjami .NET. W sumie to się dziwię, ze MS nie wypuścił, jak kiedyś Sun, maszyny wirtualnej .NET na inne platformy.

Microsoft nie miał po prostu żadnego interesu w uruchamianiu .NET na innych platformach niż jego własna. Obecnie tym bardziej nie widzę dla tego jakiegokolwiek sensu z ich punktu widzenia - hegemonia na rynku desktopów będzie musiała być utrzymana za wszelką cenę jeżeli chcą przetrwać.

A, co do wersji Express - jeżeli jesteś studentem, uczniem, młodą firmą czy czymś takim, to MSFT będzie tylko ułatwiał ci dostęp do wyższych niż Express wersji Visual Studio. To też warto obejrzeć.

0

Po prostu MS od lat stawia na jedną kartę i nie przyznaje się do błędów. Podobnie robi np Nokia, a wiadomo co się z nią dzieje.

Windows od zawsze wygrywa na desktopach, bo Linuks niby nie nadaje się do rozrywki i multimediów. Obecna sytuacja jest dramatycznie różna od tej która była np 10 lat temu. Dzisiaj coraz więcej gier jest wydawane na tablety czy smartfony z Androidem, iOSem, chociażby Badą, czy innymi systemami opartymi na Linuksie/ Uniksie (i czasem też Javie). Jak można poczytać na serwisach o Linuksie, np http://www.phoronix.com/ ostatnio Intel mocno inwestuje w Linuksa, ma chyba jakiś wielki zespół do pisania sterowników dla Linuksa, bo prace nad sterownikami do intelowskich grafik idą pełną parą. Poza tym Intel mocno inwestuje w rozwój mendżera okien Wayland (który to ma docelowo zastąpić wysłużonego X11). Krótko mówiąc, zalety MS wyparowują, a kompatybilnością wsteczną z programami z epoki kamienia łupanego już chyba nikt się nie przejmuje.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0