Materiały szkoleniowe z projektowania mikroprocesorów

0

Chciałbym popróbować swoich sił w budowaniu mikroprocesorów. Na studiach miałem jeden semestr z OAK (czyli Organizacja i Architektura Komputerów), ale materiał był krótki i nie omawiano w nim żadnych nowości.

Znacie polecacie jakieś ogólnodostępne materiały, najlepiej aby były przykłady w np Verilogu czy VHDL, omawiające nie tylko sam język, ale też całe (mikro)architektury, różnice w metodologiach, etc Nawet trochę "beletrystyki" by się przydało.

Jak wygląda nauczanie projektowania mikroprocesorów na uczelniach technicznych? Na WMiI UJ nie ma praktycznie nic, może na jakimś wydziale AGH-u coś by było? Interesuje mnie opinia kogoś, kto się tego uczył albo się tym zajmuje.

Jak to wszystko wygląda w polskich realiach? Wiadomo, w Ameryce, Japonii, Chinach, etc są firmy, które produkują i projektują scalaki, ale w Polsce to coś słabo, bo ja przynajmniej nie znam jakichś konkretnych polskich firm projektujących scalaki cyfrowe.

PS:
"Spróbować swoich sił", czyli niekoniecznie mieć parcie, żeby od razu się zatrudnić w firmie projektującej mikroprocesory. Jak na razie kieruje mną ciekawość.

0

znasz picoblaze xylinx'a? znajdziesz i beletrystykę

0

Zainteresuj się gotowymi rdzeniami 8051, ARM na struktury FPG'a.
Tak btw, musisz sprecyzować co tak na prawdę chcesz robić, bo projektowanie układów cyfrowych to bardziej fizyka niż informatyka, szczególnie przy rozmiarze architektury <30um, nie mówiąc już o blokach analogowych.

Wibowit napisał(a)

Polsce to coś słabo, bo ja przynajmniej nie znam jakichś konkretnych polskich firm projektujących scalaki cyfrowe.

Chociażby Evatronix. Ostatnio projektowali moduł usb 3.0 do chipsetu Intela.

0

Jak to wszystko wygląda w polskich realiach? Wiadomo, w Ameryce, Japonii, Chinach, etc są firmy, które produkują i projektują scalaki, ale w Polsce to coś słabo, bo ja przynajmniej nie znam jakichś konkretnych polskich firm projektujących scalaki cyfrowe.

Znam jedną firmę w PL, która testuje karty graficzne w SystemC. Nie dokładnie Ci o to chodziło ale dosyć pokrewne zajęcie. Same projektowanie sprzętu robią za granicą.

0

Passage:
Bloki analogowe, a więc chodzi o jakieś przetworniki DAC/ ADC? Takie coś mnie obecnie nie interesuje, chcę się zająć wyłącznie cyfrowymi układami.

Bardziej fizyka? Co masz na myśli? Układy przecież pisze się w Verilogu czy VHDLu, a od automatycznego układania tranzystorów i połączeń są chyba specjalizowane programy?

Chciałbym się rekreacyjnie pobawić w projektowanie układów cyfrowych, a nie wymyślać nowych procesów produkcyjnych. Tzn ktoś opracowuje np proces 20nm, ja czekam aż będą do tego narzędzia, a potem portuję na nie moje projekty układów. Jestem (prawie) kompletnym laikiem w tych sprawach jak na razie, więc mogę mieszać pojęcia.

0

U mnie na polibudzie uczyliśmy się na tym http://en.wikipedia.org/wiki/OpenRISC_1200 , jakiś symulator i jedziesz. Do tego wykładowca, który aktualnie się tym zajmuje zawodowo, a nie tylko siedzi na uczelni i można było się czegoś nauczyć. Ogólnie z tego co opowiadał, to im większe prędkości tym większa zabawa :) My się bawiliśmy na Spartanach 3E, więc w miarę prosto to się dało ogarnąć, ale do roboty w Intelu to jeszcze daleko. Do "rekreacyjnej" sprzętowej implementacji jakiś algorytmów jak znalazł.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0