Język programowania Ć

0

znalazłem coś ciekawego na spinaczu: http://cito.sourceforge.net/ci.html

polski projekt, może kogoś zainteresuje ;)

Ć is a programming language which can be automatically translated to C, Java, C#, JavaScript, ActionScript and D. The translator is called cito.

myślicie, że to ma szansę na jakiś sukces?

0

nie

0

Nie mów nie. Pomijając 3 ostatnie to wielokrotnie potrzebowałem kodu bibliotek z cudzych języków implementujących daną funkcjonalność. Może między C i C++ jest furtka, jak i między resztą języków jak np. łączenie przez asm, jednak prosta translacja dostosowująca IO kodu C i Javy była by fajna. Tylko, żeby to tworzyło regularny, powtarzalny i mądry kod, a przede wszystkim uniwersalny. Bez zbędnego wnikania używasz translacji i wiesz, gdzie co i jak trafi.

0

ten jezyk nie ma przyszlosci, bo nie ma w nim wartosci dodanej
a co do problemu ktory opisales, to SOA

0

Gdyby istniał jeden język dobry do wszystkiego, to by istniał jeden język. To wygląda na projekt, którego głównym celem jest samorozwój twórcy. Ogólnie dlatego istnieje tyle języków, bo mają różne cele. Ja np. głównie piszę w C++, ale jak potrzebuje jakiś fragment kodu przyspieszyć, to sięgnę po asm. Z drugiej strony jak szybkość nie ma dla mnie za bardzo znaczenia, to używam pythona z jego bogatą i prostą w użyciu biblioteką standardową (szczególnie podoba mi się to, że można stworzyć czytelny kod 10 razy mniejszy niż w C++).

Dużym problemem jest także kompatybilność wsteczna, można zobaczyć to na przykładzie C++. Jest w nim dużo funkcji których praktycznie się nie używa (lub nie powinno się używać), co powoduje zagmatwaną składnie. Dochodzi do tego szereg różnych wyjątków i kruczków. Inny przykład to Lisp. Bardzo fajny język, ale jego główny dialekt jest bardziej zbliżony do C++ niż do Haskela.

Oczywiście są języki, za które twórcom powinno się rozwiesić jaja pomiędzy drzewa (PHP i ECMAScript, mówię tu o was). Dodatkowo część języków staje się przestarzałych, np. Cobol, Fortran, czy niedługo Java (choć Android ją ratuje), ale i tak niekiedy trzeba z nimi pracować, ze względu na istniejący kod.

Wyraziłem tutaj swoją osobistą subiektywną opinię, fani php lub javy mogą sobie podstawić inny język. Fanów js proszę o komentarz, bo nie wiem, czy istniejecie.

0
 1. Składnia zbyt podobna do Javy (nie lubię Javy)
 2. eee?

  Each variable must be defined separately, like this:
  int x;
  int y;

  and not that:
  int x, y; // ERROR

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0