General Public License

Odpowiedz Nowy wątek
2011-09-29 14:56
0

Czy w handlu towarami jest coś podobnego do licencji na darmowe wykorzystanie i redystrybucję oprogramowania GNU General Public License? Czy jedynym wyjściem jest zdobycie patentu na wynalazek i przyzwolenie na produkcję towaru przez różnych producentów?


"Wszystko co może być wynalezione, zostało wynalezione"
Charless H. Duell - komisarz urzędu patentowego U.S., 1899

Pozostało 580 znaków

2011-09-29 16:00
0

Zdobycie patentu to spory koszt (no chyba, że tylko na terenie Polski chcesz patentować). Poza tym systemy patentowe są różne: http://en.wikipedia.org/wiki/First_to_file_and_first_to_invent Jeśli pomysł jest dobry i może być z powodzeniem skomercjalizowany to złóż patenty, a koszt licencji wyceń tak, aby ci się koszty patentów zwróciły.


"Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute." - Abelson & Sussman, SICP, preface to the first edition
"Ci, co najbardziej pragną planować życie społeczne, gdyby im na to pozwolić, staliby się w najwyższym stopniu niebezpieczni i nietolerancyjni wobec planów życiowych innych ludzi. Często, tchnącego dobrocią i oddanego jakiejś sprawie idealistę, dzieli od fanatyka tylko mały krok."
Demokracja jest fajna, dopóki wygrywa twoja ulubiona partia.

Pozostało 580 znaków

2011-09-29 16:48
0

Chodzi o sytuację, że ja jako hipotetyczny pierwszy wynalazca na świecie chciałbym aby nikt nie mógł schować patentu wynalazku do szuflady (przynajmniej w Polsce) i zabronić jego produkcji. Każdy producent ma mieć prawo produkować wynalazek bez wnoszenia żadnych opłat i składania pism na zasadzie publicznej darmowej licencji. I właśnie pytam czy jest coś takiego jak Publiczna Darmowa Licencja na wykorzystanie pomysłu wynalazku podobna do software-owego GNU GPL czy LGPL.
A czekanie na patent 2 lata jakoś mnie nie rajcuje tym bardziej, że może otrzymać od naszego rodzimego Homeland Security wymuszoną klauzulę tajności pod groźbą długoletniego więzienia na Syberii. Dlatego pytam czy jest publiczna, sprawiedliwa i błyskawiczna licencja.


"Wszystko co może być wynalezione, zostało wynalezione"
Charless H. Duell - komisarz urzędu patentowego U.S., 1899
edytowany 3x, ostatnio: maszynaz, 2011-09-29 16:58

Pozostało 580 znaków

2011-09-29 18:57
Wróżbita Maciej
0

Wynalazles wiecznie ruchalny komponent USB i chcesz go opatentowac?/

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0