Nauka linuksa - administracja systemem

0

No właśnie - postawiłem dzisiaj Ubuntu, żeby podszkolić się jesazcze trochę w tym systemie. Korzystałem z niego do tej pory czasem na zajęciach, ale chciałbym go lepiej poznać. Np. co musi wiedzieć ktoś, kto w przyszłości chciałby zostać adminem linuksowym?

Polećcie proszę jaką literaturę (książki/www), może być po polsku, po angielsku, tu nie ma różnicy. W sieci jest tego dużo, fakt, ale wszytsko to same podstawy. (Chyba, że słabo szukałem?)

0

Po primo jeśli chcesz zostać administratorem, to zmień distro :) Tutaj za dużo jest klikania, fakt można zdalnie i z konsoli ale człowiek jest wygodny, więc jeśli nie musi to woli wyklikać.

0

Np. co musi wiedzieć ktoś, kto w przyszłości chciałby zostać adminem linuksowym?

Wydaje mi się, że powinien wiedzieć to co każdy inny admin... Postaw serwer www, dhcp, pobaw się Vyattą, konfiguracją proxy, dnsa, firewalla, a potem to wszystko jeszcze raz ale dla IPv6 i będziesz miał przerobione laborki z Sieciowych Systemów Operacyjnych ;)
http://guminski.net/pg-sso.htm

0

http://www.archlinux.org/ - na początek postaw to distro ;) - masz tam dobrze ogarniętą wiki, to powinieneś nie mieć problemów ;)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0