Cena za projekt

0

Cześć!

Trafiła mi się pierwsza okazja podjęcia projektu na sprzedaż. Wcześniej pisałem "dla ludzi" ale nie pobierałem żadnych opłat. Owy projekt to niezbyt skomplikowana aplikacja mająca na celu usprawnienie procesu wyliczania czasu pracy, urlopów itp. lekarzy. No i pojawił sie problem, ponieważ jeszcze nie interesowałem się ile mogę wziąć za taki projekt. To jest moje pytanie do Was.
Dodam, że mam jedynie 17 lat, więc też zerowe doświadczenie przy tego typu sprawach. Poza tym zlecenie pochodzi od publicznej przychodni w 20-tysięcznym miasteczku aglomeracji warszawskiej.
Nie chcę przesadzić, ale tez nie chcę słabo wyjść. Od czego w ogóle zależy ta cena? Czasu? Ilości kodu? Skomplikowania?

Pozdrawiam

0

Czas potrzebny do napisania*stawka.

0

W czym piszesz?

Myślę podobnie jak kolega w 1 poście ;p
Przeanalizuj stopień trudności tego programu, obszerność i ile ci to zajmie;p

0

hmm podstawowa sprawa: chcesz to sprzedac RAZ czy WIELE RAZY?

policz

  • ile godzin realnego pisania to zajmie
  • jaki masz wspolczynnik opierdalania sie
  • jak to rozlozysz na dzien (ile godzin kodzienia dziennie)
  • pomnoz to przez stawke np; 30zl/h

wyjdzie ci kwota ktora mniejwiecej jest wskaznikiem realnej wartosci kodu na rynku,

teraz tak, jezeli projekt sprzedajesz kilku lekarzom to ocen jak wielki jest rynek zbytu, jezeli zapotrzebowanie jest duze to na poczatek wywinduj cene ponad konkurencje i obadaj czy sie sprzeda, jezeli nie to obnizaj stopniowo az cena sie ustabilizuje - pamietaj ze z czasem bedziesz musial dodawac wartosc do twojego programu zeby chociazby uzasadnic wzrost cen

jezeli sprzedajesz to tylko jednej osobie to pewnie umowa o dzielo i przekazanie autorskich praw majatkowych, jezeli rynek maly to pomnoz stawke razy ilosc potencjalnie sprzedanych programow, jezeli rynek jest duzy to masz szczescie bo trafiles na banke i mozesz probowac windowac cene za calosc

co do kwesti prawnych to najprosciej jezeli ktos u ciebie w familli ma dzialalnosc, wtedy conajwyzej zmiana PKD i mozesz wystawic FV na program, jezeli nie to chociazby umowa o dzielo ale nie wiem jak to jest z osobami ponizej 18 roku zycia - mzoesz przerzucic na starego

0

I zapisz sobie ile oszacowałeś na poszczególne etapy pracy, a potem porównaj z tym, ile faktycznie Ci to zajęło. Dzięki temu w przyszłości będziesz lepiej szacował.

0

Piszę oczywiście w moim ulubionym C#. Czy język/sposób/wykorzystane technologie i ew. komponenty wpływaja na cenę (nie licząc tych, które należy kupić)?
Zastanawia mnie jedna kwestia. Liczy się faktyczny czas pisania kodu, czy również ten, który spędzę przy kartce, planując?
I jeszcze jedno pytanie, jak może wyglądać moja stawka? - mam na myśli brak doświadczenia.

0
Wronq napisał(a)

Czy język/sposób/wykorzystane technologie i ew. komponenty wpływaja na cenę (nie licząc tych, które należy kupić)?

A co chcesz kupować? Potrzebujesz w zasadzie tylko komputera z zainstalowanym płatnym Windowsem, Twoja aplikacja musi też na takich pracować.

Zastanawia mnie jedna kwestia. Liczy się faktyczny czas pisania kodu, czy również ten, który spędzę przy kartce, planując?

Liczy się czas myślenia, pisania, rysowania, planowania, kodzenia, testowania, instalacji i wdrażania.

0
somekind napisał(a)

Liczy się czas myślenia, pisania, rysowania, planowania, kodzenia, testowania, instalacji i wdrażania.

  • marza :p
0

Czy czas to, aby skuteczny miernik wartości aplikacji? Widziałem kilka tekstów na temat produktywności programistów, z których wynika, że między programistami może istnieć wielka przepaść wydajności. Stąd wynika, że to co zrobi jeden w tydzień, drugi będzie z tym się mordować miesiąc, a nawet dłużej.

Poza tym, można postąpić pasywnie, nawet nieświadomie. Przykładowo program realizuje w języku, który znam najlepiej. Natomiast w innej technologii i innym języku rozwiązanie danej aplikacji może trwać powiedzmy dwa razy krócej. Skoro nie widać różnicy to po co klient ma przepłacać? To takie robienie klientów w balona jest okej?

0

Program ma dotyczyć bardzo ciekawego zagadnienia, jakim jest wyliczanie czegoś tam na podstawie przepisów prawa albo innych wytycznych takich jak wszelakie rozporządzenia itp, słowem, jeśli się coś w przepisach zmieni, zajdzie potrzeba aktualizacji programu.
Czyli bierzesz się nie tyle za tworzenie programu, co za tworzenie systemu, który ma działać, nawet jak się zmienią przepisy, a więc będzie to wymagało utrzymywania systemu przy życiu.
Weź to też pod uwagę :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0