Jak wyglądają studia na kierunku informatyka?

0

Mam takie pytanie jak wyglądają studia na kierunku informatyka? Przeglądając to forum na przykład w dziale Praca można znaleźć posty typu napisz mi program na zaliczanie za opłatą. Teraz moje pytanie brzmi, skoro ktoś to zleca, potem ktoś inny wykona program za niego, moje pytanie brzmi w jakim celu? Czy to potem nie jest sprawdzane czy dana osoba napisała to sama? Czy może potem uczy się co ma napisać na pamieć?:D

0

Osoby, które nie potrafią programować bardzo często uczą się na studiach kodu na pamięć. Np. przed kolokwium często wiesz jakie zadanie będziesz miał do napisania, wtedy takie osoby wykuwają kod na pamięć i go klepią.
Nieprzyjemna dla nich niespodzianka jest wtedy, gdy wykładowca prosi o wyjaśnienie kodu albo wprowadzenie modyfikacji :) Jeśli nie omówisz kodu, lub nie wprowadzisz potrzebnych modyfikacji nie zaliczasz kolokwium.
Wszystko tak naprawdę zależy od wykładowcy. Nam np powiedział tak: "Możecie korzystać z kodu kolegi, ale pod warunkiem, że umiecie go wyjaśnić oraz w razie potrzeby poprawić". Skoro, więc ktoś potrafi programować (nawet na nędznym poziomie) to na studiach da sobie z tym bez problemu radę.
Praktycznie nie spotkałem się z sytuacją, gdzie wystarczyłoby napisać kod i już. Zawsze trzeba było go omówić, albo dopisać np jakiś wzorzec.

Dlatego albo Ci co dają takie "zlecenia" w stylu napisać program na zaliczenie, studiują na kiepskiej uczelni, albo po napisaniu dla nich programu będą zawracać Ci tyłek byś wyjaśnił im nawet najprostsze mechanizmy. A weź tu teraz wytłumacz zielonemu w temacie nieco trudniejsze aspekty kodu, gdzie potrzebna jest przynajmniej jakaś wiedza.

0

Zdarzają się osoby, które proszą o wytłumaczenie kodu napisanego przez kogoś. I idzie dobrze dopóki prowadzący zajęcia nagle nie zada nieprzewidzianego pytania. Tak naprawdę sprawdzenie czy dana osoba faktycznie napisała dany kawałek kodu nie jest dużym problemem. Tak samo jest w przypadku prac grupowych - czasami wystarczy popatrzeć czy tylko jedna osoba mówi, a druga milczy i po zadaniu tej drugiej jakiegoś pytania cisza nadal trwa - to zły znak.

Ale nie wszyscy prowadzący sprawdzają, przecież czasami trafią się jakieś "czarne owce" które nie chcą bardzo się fatygować w procesie uczenia.

0

Dzięki, byłem ciekawy jak to wygląda.

0

spokojnie, takie osoby nie chcą być programistami
na informatyke poszli żeby zostać specami od drukarek, sieciowcami, grafikami, nauczycielami, albo po prostu zwyczajnie całkiem pomylili kierunki (o czym czasem orientują się dopiero na trzecim roku)

zresztą przypomnij sobie swoją nauczycielkę informatyki z podstawówki czy nawet średniej szkoły żeby zrozumieć że tak było zawsze i da się skończyć studia nie mając zielonego pojęcia o niczym (ale z oceną "3" na szczęście)

// edit

0

zresztą przypomnij sobie swoją nauczycielkę informatyki z podstawówki żeby zrozumieć że tak było zawsze i da się skończyć studia nie mając zielonego pojęcia o niczym (ale z oceną "3" na szczęście)

Bez przesady - do nauki w podstawówkach i gimnazjach wystarczy podyplomowe.

0

Haha, ciężko jest. Ja programować zaczęłam DOPIERO na studiach, także pierwszy rok to była, niestety, masakra. Także jeśli cchesz zdawać na informatykę, to polecam, zcznij pisać cokolwiek, nawet niewielkie programiki, żeby sobie przyswoić pętle, funkcje, instrukcje warunkowe, tablice ... a potem tylko poszerzaj wiadomości, a z pewnością będzie Ci o wiele łatwiej, niż np. mi ... ;) Pozdrawiam serdecznie

0

Cóż, ostatnio studenta informatyki na pytanie o przeglądarkę odpowiedziała mi "XP", tonem wyrażającym ździwienie o sens pytania na taki oczywisty temat. Była zbyt słodziutka żeby ją wyśmiać więc, gdy już do mnie dotarło że odpowiedziała poważnie, zachowałem milczenie :)

0
Newbie11 napisał(a)

Mam takie pytanie jak wyglądają studia na kierunku informatyka?

Na większości uczelni to porażka... Także jeśli chcesz się czegoś nauczyć to ucz się sam. Bo ze studiów wyniesisz co najwyżej podstawy. A to trochę mało ...

0

To zależy od uczelni, wykładowcy itp....
Np kolega który miał "tylko" technika informatyka (po studium), pisał prace i projekty koleżance która była na studiach 2-go stopnia :)

0

II stopień, to już trochę inny charakter studiowania, więc wbrew pozorom projekty mogą być łatwiejsze niż na I stopniu.

0

Na studiach informatycznych jest kilka grup ludzi:

  1. ludzie, którzy potrafią programować
  2. ludzie, którzy mniej więcej rozumieją kod ale nie potrafiliby sami go napisać
  3. ludzie, którzy rozumieją kod, ale nie lubią programować
  4. ludzie, którzy nie rozumieją kodu, ani tym bardziej nie potrafią nic samodzielnie napisać

Programy kupują ludzie z grup 2-4 z czego jedynie grupa 2 i 3 ma szansę obronić kupiony projekt, jeżeli wykładowca będzie bardziej wnikliwie sprawdzał czy ktoś jest autorem projektu.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1