Rozmiar zdjęcia - jak zmienić?

0

Mam zdjęcie do dokumentów na płytce i ono jest rozmiaru 300x375 pikseli. Potrzebuję zdjęcie do dokumentów, ale w rozmiarze 45x65 milimetrów (po wydruku). I teraz pytanie: jak to zrobić? Czy wystarczy, że otworzę w najzwyklejszym edytorze, np. InfranView i zmienię rozmiar zdjęcia, zapiszę i jest? Oczywiście przy zmianie rozmiaru podam ten, ktróy chce mieć po wydruku w milimetrach (jest opcja zmiany obrazu nie pikselami, a mm - tylko czy to da mi to, co chcę osiągnąc?)

0

Ale w czym problem. Zrób co planujesz, wydrukuj i zobacz co wyszło.

0

No i klops, bo cociaż ustawiłam prawidłowe rozmiary, to po wydrukowaniu miałam zupełnie inne ... jak mam coś takiego osiągnąć, co opisałam?

Naprawdę nikt nie wie? Potrzebuję tych zdjęc do dokumentów ...

0

Piksel = 0.28 mm

0
TomRiddle napisał(a)

Piksel = 0.28 mm

W tym momencie muszę się obruszyć. Ty wiesz kuźwa co to DPI? Piksel na telewizorze plazmowym i na ekranie GPSu też ma taki sam wymiar? Każdy monitor na świecie jest projektowany według konwencji którą podałeś?

0

No ja czytałam już o tym, że tak łatwo się tego przeliczyć nie da .. ale chyba musi być na to jakiś sposób?

0

Photoshop czy Corel zrobią to w kilka kliknięć myszy, więc jak masz do nich dostęp to problem rozwiązany.

0

Heh no właśnie nie mam ;( i nie chce instalować tylko do tego (a zresztą musiałabym użyć pirata). Jakieś inne sposoby?

0
Karolina napisał(a)

No i klops, bo cociaż ustawiłam prawidłowe rozmiary, to po wydrukowaniu miałam zupełnie inne ... jak mam coś takiego osiągnąć, co opisałam?

Spróbowałbym tak:

  1. Sprawdź z jakim DPI drukuje drukarka
  2. Załaduj zdjęcie do IrfanView
  3. Wybierz zmienianie rozmiarów obrazka
  4. Ustaw pożądane wymiary w centymetrach
  5. Ustaw DPI takie jakie ma drukarka
  6. IrfanView przeliczy sobie na piksele i zmieni rozmiar.
0
Karolina napisał(a)

No i klops, bo cociaż ustawiłam prawidłowe rozmiary, to po wydrukowaniu miałam zupełnie inne ... jak mam coś takiego osiągnąć, co opisałam?

Może oprogramowanie do drukarki automatycznie Ci dopasowuje obrazek do rozmiaru kartki?

0

Teraz zauważyłem, że aby zachować proporcje trzeba będzie przed skalowaniem wykadrować zdjęcie albo rozszerzyć canvas (bo 300/375 <> 45/65). Chyba że piksele nie są kwadratowe.

0
Karolina napisał(a)

Heh no właśnie nie mam ;( i nie chce instalować tylko do tego (a zresztą musiałabym użyć pirata). Jakieś inne sposoby?

A kombinować to ci się chce?
Istnieją wersje shareware i trial, z takiego możesz skorzystać.

0

Jeśli nie masz nic konstruktywnego dla tematu, to lepiej nic nie pisz. Ok, sprawdzę i zobaczę, co da się zrobić.

@pelsta : a jak sprawdzić: "z jakim DPI drukuje drukarka" ?

0
Karolina napisał(a)

Jeśli nie masz nic konstruktywnego dla tematu, to lepiej nic nie pisz. Ok, sprawdzę i zobaczę, co da się zrobić.

@pelsta : a jak sprawdzić: "z jakim DPI drukuje drukarka" ?

W ustawieniach drukarki (dla niektórych) albo w dokumentacji drukarki (bo moja nie ma DPI tylko napisy: Normal, Fast Normal itp.). Wiele drukarek druk normalny drukuje z rozdzielczością 600 DPI, a "szybki" - 300 DPI. Wyższe rozdzielczości są dla trybów fotograficznych.

0

Ok, znalazłam te info w dokumentacji drukarki .. ale hmm .. zdjęcia wychodzą dość słabo. Pytanie kolejne: mam już zdjęcia na płytce w rozmiarze 300x350 pikseli, a jakbym dała je do fotografa, i powiedziała, że chce takie fotki po wydrukowaniu o ustalonym rozmiarze - będę musiała jakoś ekstra za to płacić? czy mi się fotograf nie zbulwersuje ? ; )

0

Czy Tobie przypadkiem nie chodzi o to, że jakość obrazka jest tracona przy powiększaniu?

0

Nie, nie chodzi! Chodzi o to, że po wydruku rozmiar zdjęcia jest inny, niż ustawiam ;( i otrzumuję zdjęcie 6x9 mm zamiast 45x65mm ... juz nie mam sily :(

Się znaczy 60x90mm ; P

0

Jak nie masz dostępu do Corela lub Photoshopa zawsze możesz użyć Gimp. Obraz -> Skaluj obraz.

0

Za przeproszeniem, co wy [CIACH!] za głupoty? Po co przeskalowywać zdjęcie? PO jaką cholerę? Przecież chodzi o rozmiar PO WYDRUKOWANIU! To już nawet kreator wydruku fotografii z Windows XP miał opcję ustawienia rozmiaru zdjęcia na wydruku.

Polecam zaopatrzyć się w jakikolwiek programik do wydruku zdjęć, tam wybrać format i wydrukować. W ostateczności - wkleić do Worda, ustawić rozmiar w mm i wydrukować całą stronę. Przeskalowanie w dół to tylko utrata jakości, a domyślnie wydruk idzie w takim wymiarze, jaki wynika z rozdzielczości obrazka.

Ludzie myślcie trochę...

0

Nie, nie namieszłam ; P Mam zdjęcie w rozmiarze 300x350 PIKSELI. Chcę PO WYDRUKOWANIU otrzymać zdjęcie o rozmiarach 45x65 MILIMETRÓW, czyli 4.5x6.5 CENTYMETRÓW.

0

300x350 to proporcje 6:7 (1,17), 45x65 to 9:13 (1,44), albo wykadruj, żeby mieć takie same proporcje, albo będziesz mieć zdjęcie rozciągnięte w pionie o jakieś 20%.
jeśli nie umiesz/nie dowidzisz/nie rozumiesz zaawansowanych ustawień drukowania, albo jeśli zarówno program, którym drukujesz, jak i "sterownik" drukarki nie zapewnia w nich właściwych opcji, to pomyśl chwilę: drukujesz zdjęcie raz, takie jakie jest. już to zrobiłaś. z 300x350 wyszło 60x90 (nie wiem jakim cudem, bo to zupełnie inne proporcje), chciałaś 45x65. bierzesz do ręki kartkę. zapisujesz: nowy rozmiar [px] = stary rozmiar [px] * to co chciałaś [mm] / to co wyszło [mm]. podam Ci pomocną dłoń: nowa szerokość w px = 300 * 45 / 60 = 225px, nowa wysokość w px = 350 * 65 / 90 = 253px. na koniec zmieniasz rozmiar obrazka i drukujesz go w tym samym programie, co za pierwszym razem.
ale że nie wierzę w to, co napisałaś (podałaś dwa różne rozmiary wejściowego obrazka, no i nie zgadzają się proporcje), to policz sobie sama, jak ze sobą ustalisz jakie rozmiary w px ma wejściowy obrazek.

0

Ok, udało mi się zznaleźć płytkę ze zdjęciem w rozmiarze 300x375 PIKSELI. Jak teraz wg tego co napisałeś policzyć rozmiar, aby po wydruku wyszedł 45x65 MILIMETRÓW? Okazuje się, że nie musze tego drukować, zaniosę do fotografa, bo moja drukarka się nie nadaje do tego, teraz potrzebuję jedynie zmienić rozmiar tej fotki. Pomocy i przepraszam, że tak zawracam głowę:) ale nie mogę tego ogarnąć.

0

Ja bym tylko wykadrował bo jak ci fotograf wykadruje automatycznie to może to zrobić źle.

I tak jak ja pisałem - żadne irfan view i dpi - oczywiście piszący mają rację ale ty nie musisz o tym wszystkim wiedzieć. Wklej sobie obrazek do worda, tam możesz ustawić jego rozmiar w mm. Taki sam rozmiar w mm wyjdzie na wydruku jak zrobisz wydruk z worda (chyba że namieszasz w ustawieniach drukarki). Tyle ci tylko potrzeba, wcale nie musisz wiedzieć jak to się wylicza, co to jest dpi rozdzielczość obrazka itd, chyba że cię to interesuje.

0
Karolina napisał(a)

Jak teraz wg tego co napisałeś policzyć rozmiar, aby po wydruku wyszedł 45x65 MILIMETRÓW?

brak mi słów... [glowa]
podstawić do wzoru podanego w poprzednim moim poście wytłuszczoną czcionką!!!

ewentualnie, jeśli nie potrafisz mnożyć, dzielić ani czytać ze zrozumieniem, możesz spróbować biegać nago nocą po lesie w trakcie pełni, nic Ci to nie da, ale może ktoś inny będzie miał ubaw.

0

Załóżmy, że rzeczywiście masz zdjęcie o wymiarach 300x375. Po skadrowaniu musi ono mieć takie same proporcje jak obrazek 45x65.

Sprawdzamy, czy szerokość po skadrowaniu może pozostać 300.
300/45=6.67
6.67*65=433 piksele > 375 czyli przy zachowaniu szerokości, wysokość po skadrowaniu musiałby być większa niż przed.
Tak oczywiście nie da się skadrować.

Sprawdzamy, czy wysokość po skadrowaniu może pozostać 375.
375/65=5.77
5.77*45=259 pikseli < 300 czyli przy zachowaniu wysokość, szerokość po skadrowaniu musiałby być mniejsza niż przed.
W ten sposób zdjęcie można wykadrować.

Ostatecznie, ze zdjęcia 300X375 trzeba wyciąć kadr o wymiarach 259x375 (wtedy najmniej tracisz z oryginału) i zapisać na dysku.
Sprawdzamy proporcje
45/65=0.69
259/375=0.69

Teraz trzeba jeszcze zdjęcie przeskalować tak, aby po wydrukowaniu miało wymiary 45mmx65mm. W tym celu musimy znać dpi drukarki.
Załóżmy, że dpi=300 (pikseli/cal)
Nowa_szerokość = 30045mm/1cal = 30045mm/25.4mm = 531 pikseli
Nowa_wysokość = 30065mm/1cal = 30065mm/25.4mm = 767 pikseli
Proporcje 531/767=0.69

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1