Jak cenić swoją pracę?

0

Witam! Ostatnio wielu ludzi piszę do mnie abym im coś tam napisał. Zaczynam dopiero się uczyć (mam 16 lat), tzn. nie programowania, ale tego jak być po prostu programistą. Nie wiem jak cenić początkową pracę. Jeden ostatnio do mnie napisał i łagodnie powiedziałem, że chcę od niego za to 5zł. Niestety wolał się "pomęczyć" sam i pewnie dalej nie udało mu się nic zrobić. I co teraz? Robić z początku za darmo takie małe rzeczy? To znowu ludzie się nauczą, że jestem darmowy i jak potem zażądam kasy to się obrażą. Ile brać za taki byle jaki program na 5-10 minut robienia? A ile za większe kawałki kodu? Proszę o radę szanownych kolegów programistów i informację ile Wy bierzecie przykładowo. Z góry dziękuję.

0

Jeżeli to jest dla mnie coś bardzo prostego, to zwykle mówie, że chcę 10-20 zł. Lub np robię w zamian za coś. Ja piszę program, ktoś mi rozwiązuje zadania z elektroniki.
Ale jak widzę, że ktoś chce dostać jakieś zadanie, piszę je sam dla siebie, w ramach ćwiczeń.

0

Zależy ile czasu Ci to zajmie i ile wiedzy na to potrzeba. Ale tak w standardzie to 40/50zł za godzinę pracy. Drobnostki aka 15min. 20-30zł - jak komuś się nie chciało to niech płaci. Wiedza programisty jest cenna ;)

0

Proszę o więcej wypowiedzi :) Chcę wiedzieć co o tym myślicie. Co do dotychczasowo podanych kwot - nie wiem, czy to nie za dużo tzn. jak dla tych co płacą. Kolesiowi nie chciało się 5zł płacić a co dopiero powyżej 20 ;( Nie wiem, znacie może jakieś sposoby do nakłonienia żeby zapłacił jednak? Wszyscy mówią "przyjacielska przysługa", a ja przyjdzie co do czego to też będą chcieli zielonych. Wszystko idzie dobrze, a jak mówię, że chcę kasę, obojętnie ile to już obrażeni itp.

0

No gdyby mój kolega chciał ode mnie pieniędzy np. za przybicie gwoździa (2 minuty robienia razem z wyciągnięciem młotka) to też bym się obraził... Nie myl klientów z kolegami.

Jeśli naprawdę chcesz zarobić to idź np. tutaj - http://www.zlecenia.przez.net/ . Tylko pamiętaj że to nie jest zabawa - być może Tobie wydaje się że zakodowanie gry na Unity do iphona to dla Ciebie żaden problem, ale to ktoś inny a nie ty będzie klął że zmarnował czas na użeranie się z kimś kto przestał odpowiadać na tydzień przed terminem.
Inaczej mówiąc, mierz siły na zamiary.

0

Ja wychodzę z założenia że za mniej niż 50 to mi się nie opłaca nawet IDE włączać. Takie mamy czasy że jak komuś się nie chce zrobić czegoś samemu to musi zapłacić.

0

Obejrzyj zadania, z jakimi ludzie przychodzą na to forum - dział Newbie, Praca, itp. I zobacz, ile ludzie sobie zażyczyli za zrobienie tego. Ale tak, jak mówi Shalom - 50 zł to uczciwa cena za niewielki projekcik (do godziny kodzenia). Ale podstawą jest, żebyś jednak coś sobą reprezentował (w sensie wiedzy i umiejętności programistycznych) ;) A co do tego gościa od 5 zł - czy to on jeden na świecie chce mieć coś zrobione za free ? ;) Są tacy, którzy płacą i tacy, którzy szukają frajerów.

0

OK, dzięki za odpowiedzi już mniej więcej znam metodę działania. W tym wieku na razie chyba za 5 dyszek to mnie wyśmieją ;p Ale zacznę od mniejszych kwot, a jak ludzie będą narzekać to powiem żeby sobie znalazł tańszego ode mnie :)

0
gienek napisał(a)

OK, dzięki za odpowiedzi już mniej więcej znam metodę działania. W tym wieku na razie chyba za 5 dyszek to mnie wyśmieją ;p Ale zacznę od mniejszych kwot, a jak ludzie będą narzekać to powiem żeby sobie znalazł tańszego ode mnie :)

nie przesadzaj.. tu się liczy co umiesz a nie wiek(wiadomo, że nikt nie da ci poważnej roboty, ale jeśli posiadasz jako taką wiedzę na dany temat to te 5 dyszek spokojnie wyciągniesz :))

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1